Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Екуменічні виклики не розв’яжуться, якщо стояти на місці

Папа: Екуменічні виклики не розв’яжуться, якщо стояти на місці

Традиція – це не щось, що необхідно привласнити, аби відрізнятися від інших, а скарб, даний нам на зберігання задля взаємного збагачення. На це звернув увагу Папа Франциск, приймаючи у суботу, 19 січня 2019 року, екуменічну делегацію з Фінляндії, що прибула до Рима зі щорічним паломництвом з нагоди свята святого Генріха Упсальського, небесного покровителя країни.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.

Екуменізм – вимога віри

Вітаючи гостей, Глава Католицької Церкви зазначив, що спільні старання на користь екуменічного діалогу є «суттєвою вимогою віри, яку сповідуємо». Йдучи як учні за Господом, дедалі краще розуміємо, що екуменізм – це «незворотній шлях», який «не є факультативним шляхом».

«Єдність між нами зростає на цій дорозі, а тому ваше щорічне паломництво до Риму є особливо промовистим знаком, за який вам дякую», – сказав Папа, посилаючись також на слова лютеранського єпископа Куопіо, який у вітальному слові звернув увагу на те, що ми маємо спільно здійснювати «служіння милосердної любові та свідчення віри».

«Коли молимося разом, коли разом звіщаємо Євангеліє та служимо бідним і потребуючим, віднаходимо себе самих на цій дорозі, та й сама дорога наближається до мети видимої єдності», – додав він.

На дорозі богословського порозуміння

Як зауважив далі Єпископ Риму, також і богословські питання, які нас розділяють, можливо вирішити лише спільно прямуючи цим шляхом, що «вони ніколи не розв’яжуться, якщо стоятимемо на місці». А якщо «будемо слухняні Святому Духові», Він попровадить так, як «навіть собі не уявляємо».

«Отож, ми покликані зробити все що можемо, аби сприяти зустрічі та в любові вирішувати непорозуміння, ворожість та упередження, які протягом сторіч притемнювали наші стосунки», – наголосив Папа, вказавши на важливе значення у цьому контексті декларації католицько-лютеранської комісії Фінляндії про Церкву, Євхаристію та служіння.

Традиція – не проблема, а дар

За словами Глави Католицької Церкви, ми не самі на цій дорозі. Існують «спільні свідки», які випередили нас, такі як святий Генріх Упсальський. І правдою є те, що «Традиція не є дилемою, але – даром».

«Традиція походить від латинського дієслова tradere, яке означає “вручати”. В дійсності, Традиція не є чимось, що слід привласнити, аби відрізнятися між собою, але скарбом, довіреним нам, щоб взаємно збагачуватися», – сказав Папа Франциск, наголошуючи на тому, що ви повинні завжди повертатися до цього первісного вручення, з якого випливає ріка Передання. Ним є «пробитий списом Христовий бік на хресті», бо саме звідтіля «випливає наше життя віруючих, там – наше вічне відродження».

Спільні зусилля на користь справедливості

Врешті, Єпископ Риму нагадав про те, що християни кожного року присвячують особливий час на молитву за єдність, а тема цьогорічного Тижня молитов зосереджена на справедливості. Вона вказує на те, що «справедливість для всіх слід просити та шукати разом». «Сподіваюся, що наше спільне свідчення молитви та віри принесе плоди, а ваш візит зміцнить вже стійку співпрацю між лютеранами, православними та католиками Фінляндії», – підсумував Папа.

До витоків віри

Дев’ятнадцятого або двадцятого січня Католицька та деякі протестантські Церкви вшановують пам’ять святого Генріха, єпископа Упсальського, місіонера на Скандинавському півострові, який загинув мученицькою смертю з рук язичників. Цей святий вважається Небесним покровителем Фінляндії. Щороку, згідно з понад тридцятирічною традицією, екуменічна делегація цієї країни, яка об’єднує представників різних конфесій, з нагоди літургійного спомину святого Генріха здійснює прощу до Риму, яка збігається з Тижнем молитов за єдність християн.