Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Цей день в історії Католицької Церкви: хрестоносці здали Єрусалим військам Салах-ад-Діна
17:13 Вівторок 0 75
2-10-2018, 17:13

Цей день в історії Католицької Церкви: хрестоносці здали Єрусалим військам Салах-ад-Діна

2 жовтня 1187 року хрестоносці здали Єрусалим військам Салах-ад-Діна.
Після поразки армії хрестоносців у битві на Рогах Хаттіна між армією Салах-ад-Діна (християни називали його Саладіном) і Єрусалимом не залишилося сильних християнських збройних загонів, які могли б захистити священне місто. 20 вересня 1187 року армія мусульман оточила Єрусалим. Обороною керував граф Баліан ІІ Ібелінський, який з дозволу Саладіна пройшов у місто, щоб забрати звідти родину, але залишився як командир захисників на прохання Патріарха Єрусалимського Іраклія. З цього приводу граф навіть відправив листа Саладінові, де перепрошував за такий казус, і отримав запевнення, що мусульманський володар не засуджує його вибору.

Як згадує невідомий учасник тих подій, «атаки не припинялися два тижні й остаточно виснажили християн». Той самий автор зазначає, що захисники показали велику відвагу. А проте Баліан ІІ Ібелінський добре розумів безнадійність ситуації, тож розпочав переговори щодо умов здачі міста. Саладін також був зацікавлений у тому, щоб домовитися, бо розумів, що християни неодмінно спробують повернути Єрусалим, а тому варто берегти воїнів для майбутніх боїв. Крім того, Баліан погрожував у разі ще одного штурму знищити мусульманські святині.

Зрештою було узгоджено, що за викуп 10 безантів за чоловіка, 5 за жінку й 1 за дітей, яким іще нема семи років, Саладін відпустить захисників і мешканців міста на волю з правом забрати своє майно. Оскільки таку суму могли зібрати не всі мешканці міста, то за 30 тисяч безантів було домовлено про звільнення ще 7 тисяч осіб. Брат Саладіна відпустив без викупу 3 тисячі бранців «в ім’я милосердного Аллаха». Сам Саладін згодом відпустив без викупу літніх людей. Мусульманський правитель дозволив християнським паломникам відвідувати Єрусалим і залишив за християнами Храм Гробу Господнього. Усі інші святині було перетворено на мечеті. Їх ритуально окропили трояндовими пахощами, щоб не лишилося й духу християн.

У Європі новина про здобуття мусульманами Єрусалима викликала шок. 29 жовтня 1187 року Папа Римський Григорій VIII закликав визволити місто. 1189 року розпочався Третій хрестовий похід.

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий