Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Цей день в історії Католицької Церкви: масова різанина Варфоломіївської ночі
11:41 П'ятниця 0 2 517
24-08-2018, 11:41

Цей день в історії Католицької Церкви: масова різанина Варфоломіївської ночі

Уночі на 24 серпня 1572 року, напередодні свята апостола Варфоломія, паризькі католики влаштували масову різанину протестантів.
У другій половині XVI століття у Франції вирували Релігійні війни між католиками та протестантами (гугенотами). Протистояння, яке супроводжувалося великою жорстокістю з обох сторін, знекровлювало націю.

В обох таборах знайшлися діячі, які усвідомлювали, що ця боротьба вигідна лише ворогам Франції. 1570 року лідер гугенотів Генріх Наваррський і король Франції Карл ІХ підписали Сен-Жерменський мирний договір, який суттєво розширював права протестантів. Мир мав бути скріплений шлюбною угодою між Генріхом Наваррським і сестрою Карла IX Маргаритою Валуа. Саме на святкування з цієї нагоди в серпні 1572 року до Парижа з’їхалося багато лідерів гугенотів на чолі з авторитетним адміралом Гаспаром де Коліньї.

Проте при королівському дворі сформувалася потужна опозиція до примирення з гугенотами загалом і до цього шлюбу зокрема. Її очолювали мати короля Катерина Медічі й герцог Генріх де Гіз, лідер Католицької ліги. Саме вони розробили план знищення протестантських лідерів, які зібралися в Парижі. Спочатку мало відбутися вбивство адмірала де Коліньї, а згодом – іще близько десяти дворян-гугенотів.

Сьогодні дослідники не можуть однозначно сказати, як цей план переріс у масову різанину протестантів у цілому Парижі, а в наступні кілька днів – і в інших великих містах Франції. У ніч на 24 серпня в Парижі закалатали дзвони. Будинки протестантів були позначені білими хрестами. Парижани вдиралися в будинки, нападали на гугенотів на вулицях. Адмірал де Коліньї загинув одним із перших. Подейкують, що навіть король Карл IX, побоюючись за своє життя, поспішив підтримати погромників і стріляв у гугенотів-утікачів із аркебузи з вікна свого палацу. Генріх Наваррський уцілів завдяки шляхетному походженню й терміновому переходу в католицизм.

Усього в Парижі загинуло кілька тисяч протестантів. Кількість жертв від погромів у інших містах Франції досі не відома.

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр
Історія Церкви 17:00 П'ятниця 0 153 320-а річниця смерті св. Станіслава Папчинського 17 вересня для отців маріанів є особливим днем, адже цього дня до вічності перейшов їхній засновник. Святий Станіслав Папчинський був не лише талановитим проповідником, а й тим, хто першим у Церкві присвятив чоловічий Орден Непорочному Зачаттю Пресвятої Діви Марії.   
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.