Просімо в Господа чесноти терплячості, яка притаманна тим, хто прямує вперед, мужньо зносячи труднощі й випробування, як-от численні християни, переслідувані на Близькому Сході. Із таким заохоченням Папа Франциск звернувся до вірних у проповіді під час ранкової Меси в понеділок, 12 лютого 2018 року, коментуючи слова святого апостола Якова.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.«Уважайте за найвищу радість, мої брати, коли підлягаєте різноманітним спокусам. Ви знаєте, що іспит вашої віри виробляє витривалість», – писав святий Яків первісній християнській громаді. Але що означає бути витривалим, тобто терплячим? Потрібно відрізняти християнську терпеливість від покірності та налаштованості на порізку. Витривалість – це чеснота тих, хто прямує вперед, а не тих, хто стоїть на місці чи замкнувся в собі.
«Коли йдемо вперед, дорогою трапляються різні речі, не завжди хороші, – сказав Папа. – Мені здається промовистим розуміння терпеливості як чесноти того, хто прямує вперед – наприклад, батьків, у яких народилася хвора дитина чи дитина з інвалідністю. “Дякувати Богові, що вона жива!” – це слова витривалих. І все життя вони з любов’ю супроводжують цю дитину. А це ж нелегко, протягом років і років підтримувати хвору, неповносправну дитину… Але радість, яка випливає з того, що це їхнє дитя, додає їм сил прямувати вперед, і це терпеливість, а не покірність».
Папа звернув увагу на те, що етимологія слова «витривалість» вже може навчити нас правильного розуміння. Його значення несе в собі сенс відповідальності, бо «витривалий» – це той, який не тікає від скрути, а «триває» в ній із досконалістю, про яку пише апостол. «Витривалість означає зносити, а не доручати іншому несення проблеми чи труднощів: “Я несу цей тягар, бо це мої труднощі, це моя проблема. Це спричиняє страждання? Так, без сумніву. Але несу”. Терпеливість – це також вміння вести діалог з обмеженнями, яких у житті є чимало».
Однак витривалість, про яку пише святий Яків, – це не лише «рада для християн»: якщо поглянемо на історію спасіння, побачимо «терпеливість Бога, нашого Отця», Який провадив Свій «упертий народ». Народ, який «створював собі ідолів чи збивався зі шляху». Терпеливість властива і Його ставленню до кожного з нас. Він послав Свого Сина, щоб і Він «увійшов у терпеливість». У цьому контексті Папа скерував думку до християн, яких переслідують на Близькому Сході, проганяють лише за те, що вони – учні Христа. Вони, однак, зберігають християнську ідентичність, «увійшовши в терпеливість, як і Господь».
«З такими думками, – підсумував Святіший Отець, – можемо сьогодні помолитися за наш люд: “Господи, дай Своєму народові витривалості для знесення випробувань”. Молімося й за себе. Ми дуже часто нетерпелячі, коли якась справа не вдається, сваримося… “Зупинися, згадай про терплячість Бога Отця, ввійти в терпеливість, як Ісус”. Це прекрасна чеснота, просімо її в Господа».
За темою:
Папа: Людину занечищує не хвороба, а гріх
Папа Франциск записався паломником на СДМ 2019 в Панамі
Папа: Бути місіонером – це насамперед ідентичність, а не робота