Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Прес-конференція в літаку: Папа Франциск про враження, міжрелігійну співпрацю та проблеми Католицької Церкви
16:21 Середа 0 914
6-02-2019, 16:21

Прес-конференція в літаку: Папа Франциск про враження, міжрелігійну співпрацю та проблеми Католицької Церкви

«Це була вкрай коротка подорож, але для мене вона стала великим досвідом. Я вважаю, що кожна подорож історична, ба навіть кожен наш день призначений, щоб писати щоденну історію. Жодна історія не дрібна, кожна має велич і гідність», – цими словами Папа Франциск розпочав розмову з журналістами, які супроводили його під час перельоту з Абу-Дабі до Рима.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.

Враження

«Я побачив сучасну країну», – сказав Папа, відповідаючи на запитання про враження та про найближчі результати візиту. За його словами, ОАЕ – це сучасна країна, «що приймає багато народів і дивиться в майбутнє». Це доводять освіта й виховання дітей, розробки для опріснення морської води, підготовка до вичерпання нафтових родовищ тощо.

«Вона мені здалася відкритою країною, не замкненою. Також і щодо релігійності: там відкритий іслам, іслам діалогу, братерський і мирний», – зазначив Його Святість. Особливо Папу вразило спілкування з радою мусульманських старійшин, які походять із різних місць і культур, що також вказує на відкритість до діалогу на регіональному та всесвітньому рівнях.

Братерство й мир

Наступне запитання стосувалося того, як планують втілювати в життя декларацію про братерство. Відповідаючи, Папа наголосив, що підготовку документа супроводжували роздуми й молитва з обох сторін. «Бо, як на мене, є одна велика небезпека: знищення, війна, ненависть між нами. Якщо ми, віряни, не будемо здатні простягнути одне одному руку, обійнятися й поцілуватися, молитися в цьому намірі, наша віра зазнає поразки».

Що ж спільного мають військові почесті під час церемонії привітання з Папою Франциском, що прибуває як посланець миру? І чи був почутий заклик до миру в Ємені?

«Я інтерпретую такі привітання як жест доброї волі. Кожен діє згідно з власною культурою. Мене дуже щиро зустріли», – зауважив Папа. Щодо проблем, пов’язаних із війнами, він додав: «Складно дати якусь оцінку лише після двох днів, обговоривши тему з нечисленними людьми. Але я побачив добру волю започаткувати мирний процес».

У дусі Другого Ватиканського Собору

Які наслідки підписана декларація матиме для мусульманського світу й Католицької Церкви? Адже дехто вважає, що Папа дав себе використати.

«Я хочу наголосити: з католицького погляду документ ні на йоту не відступив від постанов Другого Ватиканського Собору», – відповів на це Папа. Перед підписанням документа його проаналізували різні богослови. А те, що хтось може його не одразу прийняти, теж можна зрозуміти, адже такі речі трапляються не щодня.

«В ісламському світі думки також різняться, деякі більш радикальні, інші – менш. Вчора на Раді старійшин був присутній принаймні один шиїт, який висловився позитивно. Між ними також будуть тертя, але це процес. Процеси ж мусять дозрівати», – сказав Папа.

Рішучий осуд насильства

У контексті того, що імам Аль-Таїб згадував про ісламофобію, Його Святість запитали, чому не йшлося про християнофобію, про переслідування християн. «Я про це говорив. Не зараз, але я часто про це говорю. Вважаю, що документ більше стосується єдності та дружби, але він засуджує насильство й деякі угрупування, які називають себе ісламськими – хоч старійшини кажуть, що це не іслам, – і переслідують християн», – сказав Папа. Він розповів про зустріч у таборі біженців із мусульманином, чию дружину-християнку бойовики зарізали в нього перед очима. «Це пожива терористичних груп: знищення людини. І документ рішуче це засуджує».

Ватиканське посередництво і криза у Венесуелі

Чи готовий Папа погодитися на пропозицію Ніколаса Мадуро і стати посередником між ним і опозицією у Венесуелі?

Навівши приклад успішного посередництва святого Йоана Павла ІІ, що допомогло запобігти війні між Чилі й Аргентиною, Папа розповів, що на початку подорожі дізнався про листа, надісланого дипломатичними каналами, але ще не мав можливості його прочитати.

«Але для посередництва потрібна воля двох сторін, потрібно, щоб обидві про це просили. Тепер розгляну цього листа, побачимо, що можна зробити. Але за умови, що про це просять обидві сторони. Я завжди готовий», – сказав Його Святість.

Випадки насильства щодо черниць

Під час розмови журналісти заторкнули також випадки сексуальних зловживань з боку представників духовенства, жертвами яких стають богопосвячені жінки. Зараз у Ватикані готують зустріч, присвячену захистові неповнолітніх; а чи планують звернутися й до цієї проблеми?

Папа визнав, що така проблема є – і не лише в Церкві. «Погане ставлення до жінок – це проблема. Наважуся сказати, що людство ще не дозріло: жінку вважають “другим сортом”. Починати слід з цього: мова йде про проблему культурного характеру». Є й представники духовенства, які цим завинили, навіть єпископи. Праця над проблемою триває віддавна, були позбавлені сану деякі клирики, довелося розпустити деякі згромадження.

«Чи необхідно робити більше? Так. Чи маємо відповідну волю? Так. Але це шлях, який розпочинається здалеку. Папа Бенедикт мав мужність розпустити одне жіноче згромадження, що мало навіть певні високі позиції, бо в нього закралося це явище. Іноді сестер поневолює засновник, доходить навіть до такого», – визнав Папа. Він підкреслив чималий внесок свого попередника в подолання цієї проблеми: «Його зображають як слабкого, але слабкості в нього зовсім не було. Це добрий і сильний муж, – наголосив Папа Франциск. – А щодо цієї проблеми, моліться, щоб ми прямували вперед. Я хочу прямувати вперед. Випадки є, та ми з ними працюємо».
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.