(біл) Будній день періоду Різдва Христового – четвер перед Богоявленням
Йоан дав свідчення про Ісуса, вказав на Нього своїм учням і відійшов у тінь. Він виконав своє завдання – привернув людей, щоб вони прийняли Ісуса, щоб побачили, що в Ньому здійснилися пророцтва Старого Завіту. Бог веде нас до Себе, використовуючи вірогідні свідчення, часто анонімних людей. Подякуймо сьогодні за цих виняткових свідків віри, які своїм життям та стражданням вказали нам вірний шлях життя.Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання (стор. 123)
АНТИФОН НА ВХІД
На початку і споконвіку Богом було Слово * і, воплотившись, стало Спасителем світу. (Пор. Йн 1, 1)
КОЛЕКТА
Боже, Ти народженням Твого Єдинородного Сина чудесно розпочав діло спасіння Твого народу, † зміцни віру свого люду, * щоб ми, ведені самим Христом, дійшли до обі цяної нагороди слави. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Йн 3, 7-10
Читання з Першого послання святого апостола Йоана.
Дітоньки, хай ніхто вас не вводить в оману. Хто вершить праведність, той праведний, як праведний Він. Хто чинить гріх, той від диявола, адже диявол грішить від початку. Тому з’явився Божий Син, щоби знищити діла диявола. Кожний, хто народився від Бога, не чинить гріха, бо Його насіння у ньому перебуває; він не може грішити, оскільки народжений від Бога. Так виявляються Божі діти і діти диявола: кожний, хто не вершить праведність, той не від Бога, як і той, хто не любить свого брата. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 98, 1. 7-8абв. 8г-9
Весь світ побачив, як наш Бог спасає.
Заспівайте Господу нову пісню, *
бо Він учинив чуда.
Мені вчинила спасіння Його правиця, *
Його святе рамено.
Нехай море заграє *
і все, що його наповняє,
Всесвіт і ті, хто його населяє. *
Ріки заплещуть разом у долоні.
Гори вигукуватимуть з радості †
перед Господнім обличчям! *
Адже Він світ іде судити,
Він світ у справедливості судити буде *
і в праведності судитиме народи.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Євр 1, 1-2
Алілуя, алілуя, алілуя.
Багато разів і багатьма способами
говорив Бог до батьків через пророків,
а цими останніми днями заговорив до нас через Сина.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 1, 35-42
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Йоан стояв з двома своїми учнями. Побачивши Ісуса, який ішов, він промовив: «Ось Агнець Божий!» І коли він говорив, почули це обидва його учні і пішли слідом за Ісусом. А Ісус, обернувшись і побачивши, що вони слідують за Ним, каже їм: «Що ви шукаєте?» Вони ж сказали йому: «Раввi», – що в перекладі означає Вчитель, – де Ти перебуваєш?» Він каже їм: «Ходіть і подивитеся!» Вони прийшли й побачили, де Він перебував, і залишилися в Нього того дня. Було це близько десятої години. Андрій, брат Симона-Петра, був одним із двох, які почули це від Йоана і пішли слідом за Ним. Він спочатку розшукав свого брата Симона та й каже йому: «Ми знайшли Месію» – що в перекладі означає Христос. І він привів його до Ісуса. Ісус же, вдивившись в нього, сказав: «Ти – Симон, син Йони; ти будеш називатися Кифа» – що в перекладі означає Петро. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Всі ми прийшли сьогодні поклонитися Месії. Хоча Він і лежить в убогих яслах, Він чекає на наші прохання та вислухає їх з любов’ю:
1. Молімося за Церкву, щоб будучи знаряддям спасіння, вірно виконувала завдання, визначене Господом.
2. Молімося за Святішого Отця, про мудрість та відвагу для керування Церквою.
3. Молімося, щоб керівники кожного народу керувалися голосом сумління і почуттям відповідальності.
4. Молімося про святі та численні покликання до пастирської праці в Церкві.
5. Молімося, щоб наші померлі брати і сестри, досвідчивши Божого милосердя, раділи вічним щастям на небесах.
6. Молімося за нас самих, щоб вміли жити згідно з натхненням Святого Духа.
Боже, наш Отче і Сотворителю, уповаючи на Твою милість, ми приносимо на вівтар наші прохання; благослови нас і даруй нам мир, якого тільки Ти один можеш уділити. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, Господи, наші приношення, завдяки яким звершується преславний обмін дарами, † щоб ми, приносячи Тобі те, що Ти нам дарував, * удостоїлися отримати Тебе самого. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Різдво Господнє № 3-5
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Бог так полюбив світ, що Сина свого Єдинородного дав, * щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, * а жив життям вічним.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо Тебе, Всемогутній Боже: † вчини, щоб сила святих тайн * безустанно підтримувала наше життя. Через Христа, Господа нашого.
Заклик пророка Ісаї: “Устань, засяй!” звернений до кожного християнина і несе в собі зобов’язання прийняти Боже Об’явлення і освітлювати ним всіх занурених у пітьму. Сьогоднішня Урочистість запрошує нас піти, як Мудреці зі Сходу, за зорею і поклонитися Спасителеві. Радісну звістку про зустріч зі Спасителем не залишаймо лише для себе, але несімо її всьому світові, так спраглому миру і добра.
Свв. ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО і ГРИГОРІЯ з Назіанзу, єпископів і Вчителів Церкви (біл) Обов’язковий спомин
Св. Василія (пом. 379 р.) і св. Григорія з Назіанзу (пом. близько 390 р.) дуже вшановують на Сході, але обидва вони належать до найбільших богословів неподільної Церкви Сходу і Заходу. Вони жили і діяли у надзвичайно важкі для Церкви часи, мали протистояти дуже небезпечній єресі аріанства, яка не визнавала рівність Божого Сина Отцю. Вони не лише витривали у вірі, не давши звести себе тогочасним неправдивим учителям, але також сприяли подоланню кризи і виробленню відповідних формулювань віри.