Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 5 січня, субота

Літургія на кожен день, 5 січня, субота

(біл) Будний день періоду Різдва Христового – cубота перед Богоявленням
Христос, кличучи конкретних людей, не чинить це наосліп. Він знає кожного кандидата, знає ким він є, яку має історію свого життя, які має слабкості чи достоїнства. Нам не відомі ці критерії, тому ми дуже часто дивуємося Божим виборам. Не завжди ми самі віримо, що Бог нас кличе до конкретної місії. Тільки досвід Божої опіки допомагає нам довіритися Божому вибору, навіть їх не розуміючи.
Або (біл) довільний спомин бл. МАРЦЕЛІНИ ДАРОВСЬКОЇ, монахині
Марцеліна Даровська в 1857 році разом з Юзефою Карською заснувала у Римі конгрегацію Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, щоб працювати над відродженням сім’ї шляхом виховання молодих жінок. У 1863 році вона переїхала до Львівської архідієцезії у Язловець. Марцеліна Даровська розробила оригінальну методику виховання і навчання, яка давала дуже добрі результати. Її духовність полягає у шуканні Бога в істині та у виконанні Божої волі за взірцем Непорочної Діви Марії.
Спільні Меси: про монахиню (стор. 118)
Або (біл) Перша субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії (стор. 115)


АНТИФОН НА ВХІД
Бог послав свого Сина, що народився від жінки, * щоб ми прийняли усиновлення.

КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, Ти через пришестя Твого Єдинородного Сина благоволив запалити нове світло; † вчини, щоб ми, які через Його народження від Діви у подобі нашого тіла стали Його сопричасниками, * також удостоїлися участі в Його Царстві. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, котрий вів блаженну Марцеліну різними стежками життя, щоб вона служила Тобі  і приводила до Тебе сім’ї, † вчини, щоб ми за її заступництвом були вірні нашому покликанню * і завжди виконували Твою волю. Через Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Йн 3, 11-21
Читання з Першого послання святого апостола Йоана.
Улюблені! Це та звістка, яку ви чули від початку: щоб ми любили одне одного. Не так, як Каїн, котрий був від лукавого й убив свого брата. З якої причини він убив його? Тому що його діла були злі, а діла брата – праведні. Не дивуйтеся, брати, коли світ вас ненавидить. Ми знаємо, що ми перейшли від смерті до життя, бо любимо братів. А хто не любить, той перебуває в смерті. Кожний, хто ненавидить свого брата, той убивця. А ви знаєте, що жодний убивця не має в собі вічного життя, яке б у ньому перебувало. Ми пізнали любов з того, що Він поклав свою душу за нас; і ми маємо класти душі за братів. А хто має багатство світу й бачить, що його брат у нестатках, та зачиняє своє серце від нього, то як же може Божа любов перебувати в такому? Дітоньки, любімо не словом та язиком, але ділом та правдою! З цього довідаємося, що ми від правди, і заспокоїмо перед Ним наше серце, бо коли звинувачує наше серце, то Бог більший від нашого серця і знає все. Улюблені, коли наше серце не звинувачує нас, то маємо сміливість перед Богом.  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 100, 2-3. 4. 5
Прославте Бога, всі земні народи.
Служіть Господу з радістю, *
веселими з’явіться перед Його обличчям.
Знайте, що Господь є Богом, †
що Він створив нас, і ми Йому належим; *
ми є Його народом, вівцями Його отари.
Входьте в Його брами з подякою, – *
в Його двори – з хвалою.
Його прославте, *
Його Ім’я благословляйте.
Адже Господь добрий, *
Його милість – навіки,
і Його вірність – *
з покоління в покоління.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
День священний нам засяяв:
прийдіть, народи, і Господу поклоніться.
бо світло велике зійшло нині на землю.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 1, 43-51
† Читання святого Євангелія від Йоана.

Того часу забажав Ісус вийти в Галілею і знаходить Филипа. Та й каже йому Ісус: «Іди слідом за Мною!» Филип же був з Витсаїди, з міста Андрія і Петра. Филип знаходить Натанаїла та й каже йому: «Ми знайшли Того, про кого писали Мойсей у Законі й Пророки, – Ісуса, сина Йосифа, з Назарета!» А Натанаїл сказав йому: «Чи з Назарета може бути щось доброго?» Каже йому Филип: «Іди – і подивися». Побачив Ісус Натанаїла, який ішов до Нього, і каже про нього: «Ось справжній ізраїльтянин, у якому немає підступу!» Каже Йому Натанаїл: «Звідки мене знаєш?» А Ісус у відповідь йому сказав: «Ще до того, як закликав тебе Филип, коли ти був під смоківницею, Я бачив тебе». Відповів Натанаїл Йому: «Раввi , Ти – Син Божий, Ти – Цар Ізраїля!» Ісус у відповідь сказав йому: «Оскільки Я сказав тобі, що бачив тебе під смоківницею, тому й віруєш? Ще більше від цього побачиш!» І Він каже йому: «Воістину, воістину кажу вам: побачите небо відкрите й Божих ангелів, які піднімаються і опускаються над Людським Сином!»  Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Щира розмова, яку в сьогоднішньому Євангелії веде Христос зі своїми апостолами, закликає і нас до того, щоб ми представили Господу наші прохання:
1. Молімося за священиків, ченців та черниць, щоб вони через вірність своїм обітницям були для Божого люду взірцем і допомогою в дорозі до дому Отця.
2. Молімося за священицькі покликання, щоб у жодній країні не бракувало апостолів Христового Євангелія.
3. Молімося за голодуючих, щоб багаті люди допомагали їм у забезпеченні прожиття.
4. Молімося за всіх християн, щоб вони були для невіруючого світу взірцем любові до ближнього.
5. Молімося за померлих, щоб Господь помилував їх і благоволив очистити від усякого бруду гріха.
6. Молімося за нас, присутніх тут, щоб наша побожність на молитві проявлялася в повсякденному житті у сумлінній праці та любові до ближнього.

Боже, наш Отче, вислухай наші молитви, які линуть до Тебе, бо тільки Ти один є істинно добрим і милосердним. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, джерело і стинної побожності та миру, † вчини, щоб ми цією жертвою гідно вшанували Твою велич * і через участь у святій тайні досягли між собою щирої єдності сердець. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Від Його повноти прийняли всі ми – * благодать за благодать.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ

Нехай Твій народ, Господи, оточений Твоєю опікою, зазнає нині та в майбутньому допомоги Твоєї милості, † щоб, черпаючи сили з проминаючих благ, * з більшим упованням прямував до благ вічних. Через Христа, Господа нашого.
Літургійний зошит Літургія на кожен день, 7 вересня, субота (зел) Субота ХХІІ звичайного тижня
“Син Людський є Воло­да­рем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих  за віру в ХХ столітті  (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця

Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії