Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожний день. 19 листопада, неділя

Літургія на кожний день. 19 листопада, неділя

(зел) ХХХІІІ Неділя звичайного періоду

Притча про таланти знову ставить перед нами питання про наші стосунки з Богом. Як ми до Нього ставимося? Що ми від нього очікуємо? Якщо Він є для нас тільки вимагаючим Господом, то ми дійсно можемо не мати великого бажання примножити свій маєток. Проте, якщо ми відчуваємо Його самовіддану й безмежну любов, у нас немає проблем, щоб Йому з усіх сил служити. Він уже нам заплатив, відкупивши нас дорогоцінною кров’ю Христа.

АНТИФОН НА ВХІД

Господь каже: * “Слово Господнє, – задум щастя, а не лиха. * І коли ви візвете до Мене, Я вислухаю вас * і позбираю вас з-помі ж усі х народів і з усі х околиць, куди вас був повиганяв”.


КОЛЕКТА

Господи, наш Боже, вчини, † щоб ми завжди знаходили радість у вірному служінні Тобі, Творцеві усякого блага, * бо тільки у цьому ми можемо знайти нескінченне й повне щастя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ Прип 31, 10-13. 19-20. 30-31

Читання з Книги Приповідок
Жінку цнотливу – хто її знайде? Ціна її вища над перлини! Серце її мужа покладається на неї; йому не бракуватиме прибутку. Вона чинить йому добро, не зло, у всі дні свого життя. Дбає про льон та вовну, радо працює власними руками. Руки до кужеля простягає, а пальці її держать веретено. Вона для вбогого розтуляє долоню, нужденному подає руку. Краса – річ оманлива, врода – марна; жінка, яка Господа боїться, – така хвали достойна! Дайте їй з того, що надбали її руки, і нехай її вчинки хвалять її при брамі. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ Пс 128, 1-2. 4-5

Бла­го­сло­вен­ний, хто бо­їть­ся Бо­га

Блаженний кожний, хто Господа боїться, *
хто Його дорогами ходить.
Ти плоди своїх рук споживати будеш. *
Щасливий ти – і буде тобі добре.

Ось такою благословенною буде людина, яка Господа боїться. *
Нехай поблагословить тебе Господь із Сіону,
щоби ти бачив добробут Єрусалима *
в усі дні життя свого.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ 1 Сол 5, 1-6

Читання з Першого Послання святого апостола Павла до солунян
Про часи та про пори, брати, вам не потрібно писати, адже самі з певністю знаєте, що день Господній приходить, як зло­дій уночі. Коли говоритимуть: «Мир і безпека», – тоді раптово прийде на них погибель, як біль тієї, яка носить в утробі, й вони не втечуть. А ви, брати, не в темряві, щоб той день захопив вас, як злодій. Бо ви всі – сини світла й сини дня. Ми не належимо ні ночі, ні тем­ряві. Тож не спімо, як інші, а пиль­нуй­мо та будьмо тверезі!  Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ Йн 15, 4а. 5б

Алілуя, алілуя, алілуя.
Перебувайте в Мені, а Я – у вас.
Хто перебуває в Мені, а Я в ньому, той плід рясний приносить.

ЄВАНГЕЛІЄ Мт 25, 14-30 (довше) або 14-15. 19-21 (коротше)

† Читання святого Євангелія від Матея
Того часу Ісус розповів своїм учням таку притчу: «Один чоловік, від­ходячи, покликав своїх рабів і пе­редав їм своє майно; одному дав п’ять талантів, дру­гому – два, а третьому – один, кож­ному згідно з його спромож­ністю, і відійшов. Той, хто одержав п’ять талан­тів, негайно пішов, пустив їх в обіг і заробив ще п’ять; так само той, хто взяв два, за­ро­бив ще два. А той, хто одержав один, пішов і закопав у землю гроші свого пана. Через тривалий час приходить пан тих рабів і розраховується з ними. Підійшов той, який одержав п’ять талантів, – приніс ще п’ять талантів і каже: “Пане, п’ять талантів ти мені передав. Ось іще п’ять талан­тів я придбав!”. Сказав йому його пан: “Гаразд, рабе добрий і вірний! У малому був ти вірний, над великим тебе по­став­лю. Увійди в радість свого пана!” Підійшов і той, який одержав два таланти, і сказав: “Пане, два таланти ти мені передав. Ось іще два талан­ти я заробив!” Сказав йому пан: “Гаразд, рабе добрий і вірний! У малому був ти вірний, над великим тебе поставлю. Увійди в радість свого пана!” Підійшов і той, який одержав один талант, і сказав: “Пане, знав я тебе, що ти жорстока людина: жнеш, де не сіяв, і збираєш, де не роз­си­пав. Я, побоявшись, пішов і сховав твій талант у землю. Ось, бери своє!” У відповідь його пан сказав йому: “Злий і лінивий рабе! То ти знав, що я жну, де не сіяв, і збираю, де не розсипав? Треба тобі було віддати мої гро­ші торгівцям, і тепер я взяв би своє з прибутком. Тож візьміть у нього талант і дай­те тому, хто має десять талантів. Адже кожному, хто має, дано буде, і матиме ще більше, а від того, який не має, буде забране і те, що має. А нікчемного раба викиньте в зовнішню темряву; там буде плач і скрегіт зубів!”» Слово Господнє.

Або коротше:

† Читання святого Євангелія від Матея
Того часу Ісус розповів своїм учням таку притчу: «Один чоловік, від­ходячи, покликав своїх рабів і пе­редав їм своє майно; одному дав п’ять талантів, дру­гому – два, а третьому – один, кож­ному згідно з його спромож­ністю, і відійшов. Через тривалий час приходить пан тих рабів і розраховується з ними. Підійшов той, який одержав п’ять талантів, – приніс ще п’ять талантів і каже: “Пане, п’ять талантів ти мені передав. Ось іще п’ять талан­тів я придбав!”. Сказав йому його пан: “Гаразд, рабе добрий і вірний! У малому був ти вірний, над великим тебе по­став­лю. Увійди в радість свого пана!” Слово Господнє.


МОЛИТВА ВІРНИХ

Вислухавши притчу про таланти, молімося до Господа Бога і просімо Його про благодаті, потрібні нам, щоб гідно вести земне життя і удостоїтися вічності:

1. Молімося за святу Церкву, за єпископів, священиків та вір­них, щоб вони, сповнені духом віри, відважно проповідува­ли світові Христа.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він, натхнений сло­вом Євангелія, навчав людей вічних істин.
3. Молімося за керівників держав, щоб вони дбали не тільки про матеріальний, але й про духовний розвиток довірених їм країн.
4. Молімося за дітей та молодь, щоб вони сумлінно брали участь у катехізації.
5. Молімося за душі померлих, щоб Господь очистив їх від усякої плями гріха і обдарував радістю вічного життя.
6. Молімося за нас самих, щоб своїм життям та любов’ю до ближнього ми вели інших людей до віри та побожності.

Господи наш і Суддя, смиренно просимо Тебе: вислухай наші молитви, прости нам провини наші, зміцни благодаттю нашу слабку волю і уділи нам дар щирого каяття. Через Христа, Гос­пода нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ

Господи, вчини, щоб дари, які  ми приносимо перед лик Твоє ї величі, обдарували нас благодаттю ревного служі ння Тобі  * і допомогли нам осягнути ві чне блаженство. Через Христа, Господа нашого.

ПРЕФАЦІЯ

Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже. Ми пізнали Твою незмірну славу, коли Ти нам зіслав свого Сина, * щоб Він став людиною і спас нас від вічної загибелі. * Таким чином наша смертна людська природа * стала знаряддям спасіння, * через Ісуса Христа, Господа нашого. Через Нього Твою велич прославляють воїн­ства Ангелів, * які завжди радіють у Твоїй присутності. * Вчи­ни, просимо, щоб і наші голоси приєдналися до них, радісно з ними взиваючи: Свят, Свят, Свят...

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ

Мені благо – близько Бога бути * і покладати моє прибіжище в Господі Бозі.  (Пс 73 (72), 28)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ

Боже, Ти наситив нас дарами святих тайн, † смиренно благаємо Тебе, щоб таїнство, яке Твій Син наказав нам звершувати на свій спомин, * спричинилося до зростання нашої любові. Через Христа, Господа нашого.