Вівторок ХІІ звичайного тижняАбо (біл) довільний спомин св. КИРИЛА ОЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО, єпископа і Вчителя Церкви
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ Бут 13,2.5-18Читання з Книги Буття
Був Аврам вельми багатий на скотину, на срібло й на золото. І в Лота, який ходив з Аврамом, також були вівці, худоба й намети. Та земля не вміщала їх, щоб жити вкупі, бо їх майно було велике, й вони не могли жити разом. І ото постала сварка між пастухами Аврамового скоту й пастухами Лотового скоту. Жили тоді в краю ханааняни і перізії. Тож каже Аврам до Лота: «Навіщо та сварка між мною і тобою, між моїми і твоїми пастухами? Та ж ми - брати! Хіба не ввесь край перед тобою? Відлучись, прохаю, від мене. Як ти підеш наліво, я візьму направо, а як ти звернеш праворуч, то я подамся ліворуч». І звівши очі, уздрів Лот усю долину Йорданську, яка перед тим, як зруйнував Господь Содом та Гомору, була наводнювана, неначе сад Господній, немов єгипетський край, ген аж до Цоару. І вибрав собі Лот усю долину Йорданську й рушив на схід, тож так вони розлучилися один з одним. Аврам осівся в Ханаані, а Лот у містах у долині, розкладаючи намети аж до Содому. Люди ж содомські були злі й грішники великі перед Господом. Господь сказав Аврамові після того, як Лот відлучився від нього: «Зведи очі й поглянь з місця, де стоїш, на північ, на південь, на схід і на захід; бо всю землю, яку ти бачиш, дам тобі і твоєму потомству навіки. Зроблю твоє потомство, як земний порох; хто зможе злічити земний порох, той і твоє потомство злічить. Отож устань і пройди всю землю, завдовж і завшир, бо Я дам її тобі». І згорнув Аврам свої намети і прийшов і осівся біля Мамре, що в Хевроні, та й спорудив там жертовник Господеві. Слово Боже.
Респонсорійний Псалом Пс 15,2-3а. 3бв-4аб. 5
Хто в Божім домі матиме оселю?
Той, хто в досконалості ходить *
і чинить по правді, хто говорить правду у своєму серці; *
хто язиком своїм не лукавить.
Той, хто не робить зла своєму ближньому *
і не зневажає своїх ближніх,
лиходія за ніщо вважає, *
але звеличує тих, які Господа бояться.
Той, хто срібла свого не віддає на лихву *
і не бере хабарів супроти невинних.
Хто так вчиняє - *
не по хит неть ся повіки.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ Йн 8,12
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я - Світло для світу! - Господь говорить.
Хто піде за Мною, той світло життя буде мати.
ЄВАНГЕЛІЄ Мт 7, 6. 12-14
Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Не давайте святого псам і не кидайте ваших перлин перед свинями, щоб не потоптали їх своїми ногами і, обернувшись, не розшарпали вас. Отже, все, що тільки бажаєте, щоби чинили вам люди, те чиніть їм і ви, бо в цьому Закон і Пророки. Входьте вузькими ворітьми, бо широкі ті ворота й широка та дорога, що ведуть до загибелі, - і багато є тих, які ними входять, але вузькі ті ворота й тісна та дорога, що ведуть до життя, - і мало є тих, хто їх знаходить». Слово Господнє.
Із цих розмов Ісуса з двома потенційними Його послідовниками випливають два істотні повчання. Перше – Ісус не прийшов, щоб завжди тілесно бути на цій землі, але йде через цей світ, без свого “гнізда”, бо Його обитель – в небі. Натомість друге повчання – це нагадування, що Ісус дає нове життя. Таке нове, що те старе можна назвати смертю. Щоб іти за Ісусом, потрібно бути трохи шаленим, але це безумство є дуже розумне. Бо розсудливою річчю є вибрати щось, що нескінченно перевершує найбільше щастя, яке може дати цей світ.
Не вдасться побудувати нічого великого на поганому фундаменті. Не вдасться взагалі нічого збудувати на злі. Бо зло є нестачею добра. Слово Боже визначає, чим є добро. Тому Ісус говорить: “Кожний, хто слухає ці Мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, який збудував свій дім на скелі; і линув дощ, і ринули ріки, і здійнялися вітри, й обрушилися на той дім, та він не впав, бо був заснований на скелі”. Добро має дуже конкретну постать – цю, показану Ісусом.
Або (біл) довільний спомин св. КИРИЛА АЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО, єпископа і Вчителя Церкви
Святий Кирило народився в Александрії у 370 році. У 412 році став єпископом цього міста. На соборі в Ефесі завдяки його діяльності визначено, що в одній особі Ісуса Христа з’єднані дві природи: божественна і людська, а також проголошено догму, що Пресвята Діва Марія є істинною Матір’ю Бога (Теотокос). Святий Кирило залишив після себе багато праць: апологетичних та догматичних трактатів, а також коментарів до Святого Письма. Помер 27 червня 444 року.
Спільні Меси: про єпископа (стор. 128)