Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Христова сила засвідчує звільнення від зла. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 15 травня 2019 року

Христова сила засвідчує звільнення від зла. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 15 травня 2019 року

«Отче наш» – ХV: Але визволь нас від злого
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Нарешті ми підійшли до сьомого прохання молитви «Отче наш»: «Але визволь нас від злого» (Мт 6,13б). Молячись цими словами, людина просить Бога не тільки не покидати її в миті спокуси, а й звільнити від зла. Оригінальне грецьке слово дуже сильне, воно нагадує про присутність злого й лукавого, який прагне схопити і знищити нас (пор. 1 Пт 5, 8), і ми просимо Бога про визволення саме від нього. Апостол Петро говорить, що злий, лукавий, тобто диявол, ходить навколо нас, як лютий лев, шукаючи, кого б пожерти, і ми просимо Бога визволити нас.

У цьому подвійному проханні – «не полишай нас» і «визволь нас» – міститься головна суть християнської молитви. Ісус навчає Своїх друзів, що в молитві насамперед варто звертатися до Отця, зокрема тоді, коли стає відчутна загрозлива присутність лукавого. Бо ж справді, християнська молитва не закриває очей на життя. Це синівська молитва, а не інфантильна, дитяча. Вона не так зачарована батьківством Бога, щоб під час неї забувати, що людське життя сповнене труднощів. Якби молитва «Отче наш» не містила цих останніх рядків, то як могли б молитися грішники, переслідувані, ті, хто втратив надію чи вмирає? З оцими останніми проханнями ми звертаємося до Бога, коли стоїмо на краю – тобто завжди.

У нашому житті є очевидне зло. Книжки з історії – це сумний каталог ілюстрацій до того, якою невдалою мандрівкою може бути наше існування в цьому світі. Але буває й приховане зло: воно, звісно, не справа рук Божих, але нишком просмикнулось у перипетії історії. Безмовне, як змія, яка нечутно несе отруту. Іноді може навіть здаватися, що воно перемагає: подекуди воно відчутне навіть гостріше, аніж Боже милосердя.

Людина, яка молиться, не сліпа. Вона здатна виразно побачити цей надмір зла, яке заперечує таємницю самого Бога. Людина може розгледіти його в природі, в історії, навіть у власному серці. Адже серед нас немає нікого, спроможного сказати, що він вільний від зла чи принаймні його спокус. Ми всі знаємо, що таке зло; ми всі знаємо, що таке спокуса; усі ми пережили в тілі спокусу хоч якогось гріха. Це саме спокусник спонукає нас і підштовхує до зла, намовляючи: «Зроби оце, подумай про це, піди чи зверни туди».

Останнє волання молитви «Отче наш» спрямоване супроти цього зла, яке збирає під своєю широкою парасолею найрізноманітніші досвіди: жалобу людства, страждання невинних, рабство, експлуатацію, плач дітей. Кожна з цих подій викликає протест у серці людини й набуває голосу в останніх словах Ісусової молитви.

Саме в розповіді про Страсті Господні найкраще помітне відлуння молитви «Отче наш». Ісус каже: «Авва – Отче, усе Тобі можливе: віддали від Мене цю чашу! Та не що Я хочу, а що Ти» (Мк 14, 36). Ісус переживає повноту глибокого зранення злом. Не просто смерть, а смерть на хресті. Не просто самотність, а зневагу, приниження. Не просто ворожнечу, а жорстокість, безжальність інших. Ось що таке людина: істота, покликана до життя, яка мріє про любов і благо, але повсякчас чинить зло – як щодо себе, так і щодо схожих на себе; таке велике зло, що ціле людство можна було б визнати безнадійним.

Дорогі брати і сестри, молитва «Отче наш» схожа на симфонію, яка має лунати в кожному з нас. Християнин знає, яке потужне зло, та водночас відчуває, що Ісус, Який ніколи не спокушався лестощами зла, стоїть на боці кожного з нас і приходить нам на допомогу.

Тому молитва Ісуса залишає нам найціннішу спадщину: присутність Божого Сина, Який звільнив нас від зла, Який боровся, щоб перемінити його. Коли по Нього прийшли, Він змусив Петра сховати меч; згодом Він обіцяв доброму розбійникові рай; а на захист усіх, хто був навколо й не усвідомлював сенсу трагічних подій, Він звернув слово миру: «Отче, відпусти, їм, не знають бо, що роблять» (Лк 23, 34).

З Ісусового прощення на хресті приходить мир, справжній мир приходить із хреста: це дар Воскреслого, дар, який нам дає Ісус. Подумайте лише, що перше привітання воскреслого Ісуса – це слова «мир вам», мир вашим душам, вашим серцям, вашому життю. Господь дає нам мир і прощення, але ми маємо просити: «Визволь нас від зла», – аби не впасти в зло. Це наша надія, сила, якою наповнює Воскреслий Ісус, Який тут, серед нас: Він тут. І тут – Його міць, яка дає нам здатність рухатися вперед і засвідчує звільнення від зла.

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
15 травня 2019

Переклад КМЦ за vatican.va