ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ, МАТЕРІ ЦЕРКВИ (біл) Свято
Святий Павло VI, встановлюючи підчас ІІ Ватиканського Собору свято Марії Матері Церкви, вказав на Неї як на виховательку спільноти учнів Ісуса. Заклик Марії «Робіть усе, що вам скаже» – це виразна вказівка на Христа, який є авторитетом не лише для вихованців, але для кожного віруючого. Марія, Нова Єва, вказує дорогу послуху як форму виховання у школі Спасителя. Літургія сьогоднішнього свята вводить нас у таємницю Бога, який турбується про спасіння кожної людини.
АНТИФОН НА ВХІДСвятий Павло VI, встановлюючи підчас ІІ Ватиканського Собору свято Марії Матері Церкви, вказав на Неї як на виховательку спільноти учнів Ісуса. Заклик Марії «Робіть усе, що вам скаже» – це виразна вказівка на Христа, який є авторитетом не лише для вихованців, але для кожного віруючого. Марія, Нова Єва, вказує дорогу послуху як форму виховання у школі Спасителя. Літургія сьогоднішнього свята вводить нас у таємницю Бога, який турбується про спасіння кожної людини.
Всі вони пильно й однодушно перебували на молитві * разом з жінками і Марією, Матір’ю Ісуса.
Мовиться “Слава во вишніх”
КОЛЕКТА
Боже, Отче милосердний, Твій Розп’ятий Син дав свою Матір, Пресвяту Діву Марію, нам за Матір; † вчини, щоб за заступництвом люблячої Матері Твоя Церква зростала, ставала святішою * і приводила до Тебе всі народи. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 3, 9-15. 20
Читання з Книги Буття
Коли Адам з’їв плід із забороненого дерева, Господь Бог покликав чоловіка і спитав його: «Де ти?» Той відповів: «Я чув Твою луну у саду й злякався, бо я нагий, тож і сховався». Бог же сказав: «Хто тобі сказав, що ти нагий? Чи не їв ти з дерева, що я наказав тобі не їсти?» Чоловік відповів: «Жінка, яку Ти дав мені, щоб була зі мною, дала мені з дерева, і я їв». Тоді Господь Бог сказав до жінки: «Що ти це наробила?» Жінка відповіла: «Змій обманув мене, і я їла». Отож Господь Бог сказав до змія: «За те, що ти вчинив це, будь проклятий з-поміж усякої скотини та з-поміж усіх диких звірів. На череві твоїм будеш повзати і їстимеш землю по всі дні життя твого. Я покладу ворожнечу між тобою і жінкою і між твоїм потомством та її потомством. Воно розчавить тобі голову, а ти будеш намагатися ввіп’ястися йому в п’яту». Тоді Адам дав своїй жінці ім’я Єва, бо вона була мати всіх живих. Слово Боже.
Або:
Діян 1, 12-14
Читання з Діянь Апостолів.
Після того, як Ісус зійшов на небо, Апостоли повернулися в Єрусалим з гори, званої Оливною, що недалеко від Єрусалима, – на відстані ходи в суботу. Прийшовши, вони ввійшли в горницю, де і були вони всі: Петро та Йоан, Яків і Андрій, Филип і Тома, Вартоломей та Матій, Яків Алфеїв та Симон Зилот і Юда Яковів. Усі вони з жінками, з Марією, Матір’ю Ісуса, та Його братами перебували однодушно в молитві. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пор. Юдит 13, 18бвгд. 19-20а
Ти – вічна гордість нашого народу.
Благословенна ти, дочко, Богом Всевишнім *
понад усіх жінок на землі!
Благословенний Господь Бог, *
що створив небо й землю.
Уповання на тебе ніколи не пропаде в серці людей, *
які згадуватимуть повіки силу Божу.
Хай Бог обдарує тебе благами, *
і возвеличить навіки.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Щаслива ти, свята Діва Марія, і всякої хвали достойна,
бо зійшло з тебе Сонце праведності – Христос, наш Бог.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 2, 1-11
† Читання святого Євангелія від Йоана
Третього дня було весілля в Кані Галілейській; була там Мати Ісуса. Був запрошений теж Ісус та учні Його на весілля. Як забракло вина, Мати Ісуса каже Йому: «Не мають вина!» А Ісус їй каже: «Що до того Мені й тобі, жінко? Ще не настала Моя година». Його Мати промовила до слуг: «Зробіть, що тільки Він вам скаже». Було там шість кам’яних посудин на воду для очищення юдеїв; кожна вміщала дві чи три великі міри. Каже їм Ісус: «Наповніть посудини водою!» І наповнили їх аж доверху. Ще каже їм: «Тепер зачерпніть і занесіть до старости бенкетної зали!» – і вони понесли. Коли староста покуштував воду, яка стала вином, – і не знав він, звідки воно, слуги ж, які зачерпували воду, знали – тоді закликав молодого староста та й каже йому: «Кожна людина ставить спочатку добре вино, а як нап’ються – гірше; ти же зберіг добре вино дотепер!» Такий початок знамень зробив Ісус у Кані Галілейській і виявив славу свою; і повірили в Нього Його учні. Слово Господнє.
Або:
Йн 19, 25-27
† Читання святого Євангелія від Йоана
У той час біля Ісусового хреста стояли Його Мати, сестра Його Матері, Марія Клеопова і Марія Магдалина. Побачивши Матір і учня, який стояв поряд і якого любив, Ісус промовив до Матері: «Жінко, ось твій син!» Потім звернувся до учня: «Ось твоя Мати!» І відтоді взяв її учень до себе. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Марія, завжди присутня в подіях Божого Сина, першою помічає потреби людини: в сім’ї, у вихованні й там, де бракує благодаті Її Сина. Просимо за Її заступництвом:
1. Молімося за святу Церкву, щоб підтримувала сім’ї у вихованні дітей та молоді до справжньої християнської зрілості.
2. Молімося за Святішого Отця Франциска, щоб завдяки Божій милості міг помічати потреби Церкви і вказувати на Христа, який постійно в таїнствах чинить диво переміни сердець.
3. Молімося за батьків, щоб своїм дітям могли гарантувати безпеку, а, вдивляючись у Марію і Йосифа, вміли вберегти їх від загрози помилкових ідеологій.
4. Молімося за молодь, яка перебуває у різних залежностях та гріхах, щоб розпочала роботу над переміною життя, що веде до свободи.
5. Молімося за померлих батьків – перших вихователів, щоб Бог винагородив їм у небі зусилля, які вони вклали в християнське виховання дітей.
6. Молімося за нас самих, слухаючих сьогодні голос Марії. Хай її постава, повна довіри, формує в нас уміння виходити з допомогою до наших братів і сестер.
Всемогутній Господи, Ти не дозволяєш людині загубитись на дорогах життя і як надійну допомогу даєш нам Марію – Матір Церкви, вчини, просимо, щоб ми, за Її прикладом, вслуховувалися у доручення Твого Сина, Котрий з Тобою живе і царює навіки вічні. Амінь
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Всемогутній Боже, прийми наші дари та переміни їх в таїнство спасіння, † нехай його дія розпалить в нас любов до Діви Марії, Матері Церкви, * щоб разом з Нею ми міцніше з’єдналися зі справою спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Пресвяту Діву Марію № 30-31
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
У Кані Галілейській відбувалося весілля, * і була там Мати Ісуса. * Тоді Ісус учинив початок чудес, * і тим явив свою велич, * і увірували в Нього Його учні.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Прийнявши, Господи, завдаток відкуплення і життя, смиренно благаємо Тебе, † щоб за материнською допомогою Пресвятої Діви Твоя Церква наставляла всі народи пропові дуванням Євангелія * і наповнювала всю землю вилиттям Святого Духа. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)