(зел) Четвер ХІІ звичайного тижня
Не вдасться побудувати нічого великого на поганому фундаменті. Не вдасться взагалі нічого збудувати на злі. Бо зло є нестачею добра. Слово Боже визначає, чим є добро. Тому Ісус говорить: “Кожний, хто слухає ці Мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, який збудував свій дім на скелі; і линув дощ, і ринули ріки, і здійнялися вітри, й обрушилися на той дім, та він не впав, бо був заснований на скелі”. Добро має дуже конкретну постать – цю, показану Ісусом.
Або (біл) довільний спомин св. КИРИЛА АЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО, єпископа і Вчителя Церкви
Святий Кирило народився в Александрії у 370 році. У 412 році став єпископом цього міста. На соборі в Ефесі завдяки його діяльності визначено, що в одній особі Ісуса Христа з’єднані дві природи: божественна і людська, а також проголошено догму, що Пресвята Діва Марія є істинною Матір’ю Бога (Теотокос). Святий Кирило залишив після себе багато праць: апологетичних та догматичних трактатів, а також коментарів до Святого Письма. Помер 27 червня 444 року.
Спільні Меси: про єпископа (стор. 128)
АНТИФОН НА ВХІДНе вдасться побудувати нічого великого на поганому фундаменті. Не вдасться взагалі нічого збудувати на злі. Бо зло є нестачею добра. Слово Боже визначає, чим є добро. Тому Ісус говорить: “Кожний, хто слухає ці Мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, який збудував свій дім на скелі; і линув дощ, і ринули ріки, і здійнялися вітри, й обрушилися на той дім, та він не впав, бо був заснований на скелі”. Добро має дуже конкретну постать – цю, показану Ісусом.
Або (біл) довільний спомин св. КИРИЛА АЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО, єпископа і Вчителя Церкви
Святий Кирило народився в Александрії у 370 році. У 412 році став єпископом цього міста. На соборі в Ефесі завдяки його діяльності визначено, що в одній особі Ісуса Христа з’єднані дві природи: божественна і людська, а також проголошено догму, що Пресвята Діва Марія є істинною Матір’ю Бога (Теотокос). Святий Кирило залишив після себе багато праць: апологетичних та догматичних трактатів, а також коментарів до Святого Письма. Помер 27 червня 444 року.
Спільні Меси: про єпископа (стор. 128)
Господь – народу свого сила, * Він рятівна твердиня Помазаника свого. * Спаси народ Твій, Господи, і благослови Твою спадщину, * й царюй над ними повіки.
КОЛЕКТА
Господи, обдаруй нас постійним трепетом та любов’ю Твого святого Імені, † бо Ти ніколи не відмовляєш в опіці тим, * котрих зміцнюєш своєю любов’ю. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти вчинив святого єпископа Кирила незламним захисником Божого материнства Пресвятої Діви Марії; † дай, щоб ми, які віримо, що Марі я є істинно Божою Матір’ю, * були спасенні втіленням Твого Сина, Ісуса Христа. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 16, 1-12. 15-16 (довше)
або Бут 16, 6б-12. 15-16 (коротше)
Читання з Книги Буття.
Сараї ж, Аврамова жінка, не родила йому дітей. А була в неї рабиня єгиптянка, на ім’я Агар. Тоді Сараї сказала до Аврама: «Господь зробив мене безплідною: ввійди-но до моєї рабині, може, я матиму дітей від неї». Послухав Аврам голосу Сараї. І взяла Сараї, Аврамова жінка, свою рабиню Агар єгиптянку, при кінці десятого року, як Аврам оселився в Ханаан-краю, та й віддала її Аврамові, своєму чоловікові, за жінку. Ввійшов він до Агарі, й вона зачала. Як же відчула, що зачала, то стала зневажати свою господиню. Тоді Сараї промовила до Аврама: «Нехай ота зневага до мене та впаде на тебе. Я сама дала тобі в обійми мою рабиню, а вона, відчувши себе вагітною, стала мною погорджувати. Нехай Господь судить між мною і тобою!» Аврам же сказав до Сараї: «Ось у твоїх руках твоя рабиня. Роби з нею що хочеш».
Початок коротшого фрагменту
Запопалася тоді Сараї до Агар жорстоко, аж вона втекла геть їй з очей. Знайшов її ангел Господній коло джерела в пустині, коло джерела, що при дорозі до Шур, і сказав: «Агаре, рабине Сараї: звідкіля йдеш? Куди прямуєш?» Вона ж відповіла: «Від Сараї, моєї господині, втікаю». Тоді ангел Господній сказав до неї: «Вернися до твоєї господині й покорися під її руку». Далі ангел Господній говорив до неї: «Я сильно розмножу твоє потомство, так що його не можна буде і злічити: таке воно буде численне». По тому ангел Господній сказав до неї: «Ось ти зачала й вродиш сина й даси йому ім’я Ізмаїл, бо Господь почув твою скорботу. Він буде дикий чоловік: його рука буде проти всіх, і рука всіх проти нього; він оселиться перед усіма своїми братами». Агар породила Аврамові сина й Аврам дав ім’я своєму синові, якого породила Агар, ім’я Ізмаїл. Було ж Аврамові вісімдесят шість років, коли Агар породила йому Ізмаїла. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 106, 1-2. 3-4а. 4б-5
Хваліте Бога, бо Він дуже добрий.
Прославляйте Господа, бо Він добрий, *
бо Його милість навіки.
Хто розкаже про величні діла Господні, *
хто всю хвалу про Нього розголосить?
Хваліте Бога, бо Він дуже добрий.
Блаженні ті, які дотримуються права *
і чинять справедливість в кожнім часі!
Згадай нас, Господи, *
коли свій народ милувати будеш.
Відвідай нас своїм спасінням, *
щоб я бачив добробут Твоїх обранців,
радів щастям Твого народу, *
хвалився спадщиною Твоєю.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 14, 23
Алілуя, алілуя, алілуя.
Якщо хто любить Мене, той буде зберігати Моє слово;
і Мій Отець любитиме його, і Ми прийдемо до Нього.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 7, 21-29
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Не кожний, хто каже Мені: “Господи, Господи!” – увійде до Царства Небесного, але той, хто виконує волю Мого Отця, який на небесах”. Багато хто скаже Мені того дня: “Господи, Господи, чи не Твоїм Ім’ям ми пророкували, чи не Твоїм Ім’ям бісів ми виганяли, чи не Твоїм Ім’ям численні чудеса творили?” Тоді скажу їм: Я ніколи не знав вас! Відійдіть від Мене ви, які чините беззаконня! Отже, кожний, хто слухає ці Мої слова та виконує їх, буде подібний до чоловіка розумного, який збудував свій дім на скелі; і линув дощ, і ринули ріки, і здійнялися вітри, й обрушилися на той дім, та він не впав, бо був заснований на скелі. А кожний, хто слухає ці Мої слова, та не виконує їх, буде подібний до чоловіка нерозумного, який збудував свій дім на піску; і линув дощ, і ринули ріки, і здійнялися вітри й обрушилися на той дім, і він упав; і великим було падіння його». І коли Ісус закінчив промовляти, простий люд дивувався з Його вчення, тому що навчав їх, як Той, хто має владу, а не як їхні книжники. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Слухати слова Христа, але не виконувати їх – це ще гірше ніж зовсім Христа не знати. Просімо ж Його, щоб своєю благодаттю Він зміцнив нас:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона твердо стояла на скелі віри та любові.
2. Молімося за Святішого Отця і за всіх єпископів світу, щоб їхні слова завжди були наповнені Христовою міццю.
3. У вісімнадцяту річницю завершення апостольського візиту в Україну святого Йоана Павла ІІ молімося, щоб його навчання приносило плоди вірності Христу і Церкві в нашій державі.
4. Молімося за дітей та молодь, щоб Господь уберіг їх від всепоглинаючого потоку морального зіпсуття.
5. Молімося за померлих, щоб милосердний Бог, простивши їм усі падіння, прийняв їх до свого Царства.
6. Молімося за нас самих, зібраних довкола вівтаря, щоб наша участь у святій Літургії рясніла вірністю Божому Слову та сумлінністю у виконанні щоденних обов’язків.
Боже, наш Отче, смиренно просимо Тебе: вислухай молитви своїх дітей і допоможи нам бути в усьому Тобі вірними. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, Господи, жертву прославлення та умилостивлення † і вчини, щоб наші душі, очищені її силою, * стали даром, благоугодним Тобі . Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Очі всіх на Тебе, Господи, уповають, * Ти їм своєчасно даєш поживу, – говорить Господь.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Відновлені поживою Пресвятого Тіла і Крові, благаємо, Господи, Твою милість, † щоб те, що ми з відданістю часто звершуємо, * спричинилося до нашого відкуплення. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії