(зел) Понеділок ХІІІ звичайного тижня
Із цих розмов Ісуса з двома потенційними Його послідовниками випливають два істотні повчання. Перше – Ісус не прийшов, щоб завжди тілесно бути на цій землі, але йде через цей світ, без свого “гнізда”, бо Його обитель – в небі. Натомість друге повчання – це нагадування, що Ісус дає нове життя. Таке нове, що те старе можна назвати смертю. Щоб іти за Ісусом, потрібно бути трохи шаленим, але це безумство є дуже розумне. Бо розсудливою річчю є вибрати щось, що нескінченно перевершує найбільше щастя, яке може дати цей світ.
АНТИФОН НА ВХІДІз цих розмов Ісуса з двома потенційними Його послідовниками випливають два істотні повчання. Перше – Ісус не прийшов, щоб завжди тілесно бути на цій землі, але йде через цей світ, без свого “гнізда”, бо Його обитель – в небі. Натомість друге повчання – це нагадування, що Ісус дає нове життя. Таке нове, що те старе можна назвати смертю. Щоб іти за Ісусом, потрібно бути трохи шаленим, але це безумство є дуже розумне. Бо розсудливою річчю є вибрати щось, що нескінченно перевершує найбільше щастя, яке може дати цей світ.
Усі народи, заплещі те в долоні; * радісним голосом ликуйте для Господа! (Пс 47 (46), 2)
КОЛЕКТА
Боже, Ти благодаттю усиновлення схотів вчинити нас дітьми світла; † не допусти, щоб нас огорнула темрява помилок, * але вчини, щоб ми перебували у сяйві Твоєї істини. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 18, 16-33
Читання з Книги Буття.
Чоловіки, яких гостив Авраам у діброві Мамре, встали й повернули на Содом, а Авраам ішов з ними, проводивши їх. При тому Господь думав: «Чи затаю Я від Авраама те, що Я роблю? З Авраама ж напевно вийде народ великий та могутній, і благословлю в ньому всі народи землі. Бо Я вибрав його на те, щоб він наказав своїм дітям і своєму домові по собі берегти путь Господню, творивши справедливість і суд, щоб Господь сповнив на Авраамові те, що обіцяв йому». Далі Господь сказав: «Скарги, що здіймаються проти Содома й Гомори, вельми великі і гріх їхній дуже тяжкий. Зійду та побачу, чи воно так насправді, чи ні, як у скаргах, що доходять до Мене, щоб знати». І повернулись оті чоловіки звідтіля та й пішли на Содом, а Авраам ще стояв перед обличчям Господа. Тоді приступив Авраам ще ближче й сказав: «Невже ж Ти справді погубиш праведного з грішним? Ану ж є в цьому місті п’ятдесят праведних. Чи справді їх погубиш і не простиш місцю задля п’ятдесятьох праведних, що в ньому? Хіба ж можеш таке вчинити! Чи вб’єш праведного разом з грішним? Чи прирівняєш праведника до грішника? Невже Суддя всієї землі не чинитиме по справедливості?» Господь же сказав: «Коли знайду в Содомі, в місті, п’ятдесят праведників, помилую все місце задля них». Тоді Авраам у відповідь: «Оце насмілився я говорити до Господа, а я – земля і порох. Може до п’ятдесят і бракуватиме п’ять, тож чи зруйнуєш Ти через тих п’ятьох ціле місто?» Господь сказав: «Не зруйную, коли знайду там сорок п’ять». І знову заговорив він до Господа, кажучи: «А може їх там знайдеться сорок?» І відрік: «Не зроблю того заради тих сорока». Тоді Авраам сказав: «Благаю лишень Господа не гніватися, коли я ще скажу: а може їх там знайдеться тридцять?» І відповів: «Не зроблю, як знайду там тридцять». Тоді той знову: «Оце насмілився я говорити до Господа: а може їх там знайдеться двадцять?» На це Господь відрік: «Не зруйную заради двадцятьох». Нарешті Авраам промовив: «Не в гнів нехай моєму Господу промовлю ще раз: а може їх там знайдеться десять?» І відповів: «Не зруйную і заради десяти». Перестав Господь говорити до Авраама й відійшов, а Авраам повернувся на своє місце. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 103, 1-2. 3-4. 8-9. 10-11
Бог милосердний і безмірно щедрий.
Благослови, душе моя, Господа *
і, все нутро моє, – Його святе Ім’я.
Благослови, душе моя, Господа *
і не забувай усі Його благодіяння.
Він прощає всі твої беззаконня, *
зцілює всі твої хвороби.
Він визволяє твоє життя від могили, *
щедрістю і милосердям Він тебе вінчає.
Господь щедрий і милосердний, *
довготерпеливий і багатомилостивий.
Не завжди Він буде палати гнівом, *
не навіки обурюватися буде.
Він не вчинив нам згідно з нашими гріхами, *
не відплатив нам за нашим беззаконням.
Бо як небо високо над землею, *
так звеличилася милість Його †
над тими, хто Його боїться.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Пс 95, 8аб
Алілуя, алілуя, алілуя.
Сьогодні не робіть закам’янілими серця ваші,
але слухайте голос Господній.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 8, 18-22
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус, побачивши навколо себе багато народу, наказав учням відплисти на другий бік. Підійшов один книжник і сказав Йому: «Учителю, я йтиму за Тобою, куди б Ти не йшов». Ісус же йому каже: «Лисиці мають нори, небесні птахи – гнізда, а Син Людський не має, де голови прихилити». А інший з Його учнів сказав Йому: «Господи, дозволь мені спершу піти й поховати свого батька». Та Ісус каже йому: «Йди за Мною і залиши мерт- вим ховати своїх мерців». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос навчає нас, що Царство Небесне знаходиться в люд- ському серці; просімо ж Його смиренно про благодать бачення Творця в кожному творінні:
1. Молімося за святу Церкву, щоб своєю присутністю в світі вона була для всіх, хто блукає в темряві гріха, дорогою до освячуючих джерел Божих таїнств.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб, сповнений Святим Духом, він схилив сильних світу цього до збереження миру та пошани до кожної людини.
3. Молімося за країни, де людей переслідують за їхні релігійні переконання, щоб там запанували істинна свобода віросповідання та Господній мир.
4. Молімося за семінаристів, щоб для них, які обрали шлях служіння Господу, Христос був цінніший за все.
5. Молімося за померлих, щоб Господь їм дарував вічний спочинок у Небесному Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб ми завжди вміли відкинути те, що перешкоджає нам у пізнанні Господа.
Господи Ісусе Христе, Ти – дорога, правда і життя, завжди опікуйся своїми дітьми і допомагай нам вірно йти за Тобою вузькою стежкою Євангелія. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, Ти у Твоїх тайнах предивно являєш свої діяння; * вчини, щоб наше служіння було гідним святих дарів. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Благослови, душе моя, Господа, * і все, що є в мені, – Його святе Ім’я. (Пор. Пс 103 (102), 1)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай божественна жертва, яку ми принесли і спожили, † відновить наше життя, щоб ми, з’єднані з Тобою у вічній любові, * приносили плід, який завжди триває. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії