Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » «Ідіть до Йосифа»: що говорили про святого Йосифа Папи від Пія IX до Франциска
10:00 Середа 0 198
3-02-2021, 10:00

«Ідіть до Йосифа»: що говорили про святого Йосифа Папи від Пія IX до Франциска

Папа Франциск оголосив, що наступного року Церква буде по-особливому вшановувати святого Йосифа, пов’язавши цю постанову з ювілеєм важливої події: 150 років тому, 8 грудня 1870 року, Пій ІХ проголосив святого Йосифа покровителем Вселенської Церкви.
У декреті «Quemadmodum Deus» Пій ІХ писав: «Ісуса Христа, нашого Господа, […] якого численні царі та пророки хотіли побачити, Йосиф не тільки бачив, а й спілкувався з Ним, огорнув Його батьківською опікою, цілував Його. Він дуже старанно виховував Того, Кого вірні отримали як хліб, що зійшов з неба й дав їм змогу здобути вічне життя».

Alonso Miguel de Tovar (1678–1752)

Наступник Пія IX, Лев XIII, присвятив святому Йосифу енцикліку «Quamquam pluries», опубліковану 1889 року. Він писав: «Йосиф став опікуном і законним захисником божественного дому. […] Божественний дім, яким Йосиф керував, маючи авторитет батька, став першою Церквою». Лев XIII представив святого Йосифа взірцем для світу й Церкви, що боролися з викликами сучасності. Через кілька років Папа видав «Rerum novarum» — енцикліку про капітал і працю, у якій виклав принципи забезпечення гідності робітників.

За минулі 150 років чи не кожен Папа долучався до поширення побожності до святого Йосифа, наголошуючи на значенні скромного батька й теслі як свідка для сучасного світу.

«Якщо хочете бути поруч із Христом, повторюю вам: “Ite ad Ioseph” — “Ідіть до Йосифа!”» — сказав Пій XII 1955 року, коли встановив свято Йосифа Робітника, яке відзначають 1 травня. Дата була обрана у відповідь на комуністичні першотравневі мітинги, але це не вперше Церква запропонувала приклад святого Йосифа як альтернативний шлях до гідності робітників.

1889 року, коли Міжнародна соціалістична конференція встановила 1 травня святом праці на згадку про робітничі протести в Чикаго, Лев XIII застеріг бідних від фальшивих обіцянок «бунтівних людей», закликаючи звернутися натомість до святого Йосифа й нагадуючи, що Мати Церква «з кожним днем дедалі більше переймається їхньою долею». Папа зазначав, що для багатих життя святого Йосифа є свідченням того, «яких благ потрібно бажати найбільше», а бідні мають гідний приклад для наслідування в постаті святого й особливе право на його заступництво. «У бідності немає нічого ганебного, і праця робітників не тільки не збезчещує, а й може, якщо поєднувати її з чеснотою, ушляхетнювати людину», — ідеться в енцикліці «Quamquam pluries».

1920 року Бенедикт XV запропонував визнати святого Йосифа особливим провідником і небесним покровителем робітників, «щоб захистити їх від зараження соціалізмом — гірким ворогом християнських принципів».

В енцикліці «Divini Redemptoris», виданій 1937 року та присвяченій атеїстичному комунізму, Пій XI доручив «величезну кампанію Церкви проти світового комунізму заступництву святого Йосифа, її могутнього покровителя». «Він належав до робітничого класу й ніс тягарі власної вбогості та бідності Святої Родини, ніжною та пильною головою якої був. Йому було доручено Божественну Дитину, коли Ірод послав по Неї вбивць, — писав Папа. — Він заслужив титул “Справедливий” і став живим прикладом християнської справедливості, яка мусить панувати в суспільному житті».

Хоча Церква ХХ століття насамперед говорила про Йосифа Робітника, для постаті святого визначальна була не лише праця, а й покликання до батьківства. «Для святого Йосифа життя з Ісусом було постійним відкриттям батьківського покликання», — писав святий Йоан Павло ІІ у книжці «Вставайте, ходімо», яка вийшла у світ 2004 року. Папа наголошував: «Сам Ісус як людина переживав батьківство Бога через батьківсько-синівські стосунки зі святим Йосифом. Потім ця синівська зустріч із Йосифом допомогла Ісусові у відкритті батьківського імені Бога. Яка глибока таємниця!»

Йоан Павло II на власні очі бачив у Польщі спроби комуністів послабити сім’ю та підірвати батьківський авторитет. Він зізнавався, що в батьківстві святого Йосифа вбачав зразок для власного священницького батьківства.

1989 року — через 100 років після енцикліки Лева XIII — Йоан Павло II написав апостольську адгортацію «Redemptoris custos» про особу святого Йосифа і його місію в житті Христа й Церкви.

З нагоди проголошення Року святого Йосифа Папа Франциск опублікував апостольський лист «Patris corde» («З батьківським серцем»), у якому поділився роздумами про обручника Пресвятої Діви Марії. Бажання говорити про Йосифа, пише Папа, «зросло в ці місяці пандемії», коли численні люди йшли на приховані жертви, щоб захистити інших. «Кожен із нас може побачити в Йосифові особу, яка залишається непоміченою, щоденну, скромну, приховану присутність, заступника, опору та провідника в часи нещастя. Святий Йосиф нагадує нам, що ті, хто здається непомітним і другорядним, можуть зіграти незрівнянну роль в історії спасіння».

У Рік святого Йосифа католики можуть отримати повний відпуст, якщо помоляться «законно затверджену» молитву до святого Йосифа чи вчинять акт побожності на його честь 19 березня, в урочистість святого Йосифа, і 1 травня, у свято святого Йосифа Робітника.

Як «законно затверджену» молитву можна використати літанію до святого Йосифа, яку Пій X затвердив для загального користування 1909 року.

Папа Лев XIII в енцикліці, присвяченій святому Йосифу, попросив наприкінці Розарію читати таку молитву:

«Приходимо до тебе, святий Йосифе, у нашій недолі. Звертаючись за допомогою до твоєї Пресвятої Обручниці, з вірою благаємо й про твою поміч. Заради любові, яка єднала тебе з Непорочною Дівою Марією, і заради твоєї батьківської турботи, якою ти оточував дитину — Ісуса — смиренно благаємо: милостиво поглянь на людство, яке Ісус спас власною Кров’ю, і своїм могутнім заступництвом допоможи нам у потребах наших.

Опікуне Святого Сімейства! Піклуйся про вибраний народ Ісуса Христа. Віддали від нас, любий отче, всіляку хворобу, блуд і зіпсуття. Наш могутній заступнику! У боротьбі з силами темряви прийди до нас із небесною допомогою, і, як колись ти врятував маленького Ісуса від Ірода, так і тепер охороняй святу Церкву Божу від ворожих підступів та всілякого зла. Невтомно оточуй кожного з нас піклуванням, щоб ми за твоїм прикладом і з твоєю допомогою досягли вічного блаженства в небі. Амінь».

Переклад КМЦ за CNA

Історія Церкви 09:01 П'ятниця 0 1 081 Цей день в історії Католицької Церкви: до Рима прибули перші швейцарські гвардійці 22 січня 1506 року зі швейцарського кантону Урі до Рима прибули сто п’ятдесят піхотинців, які стали першими швейцарськими гвардійцями на службі Святого Престолу.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.