Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Високі й зрозумілі поняття: «Словник Берґольйо» про мову Папи Франциска
17:01 Вівторок 0 102
23-02-2021, 17:01

Високі й зрозумілі поняття: «Словник Берґольйо» про мову Папи Франциска

Спосіб висловлювання Папи Франциска вказує на його бажання наблизитися до людей та донести їм послання надії. На цьому наголошує автор нещодавно опублікованої книги «Словник Берґольйо: ключові слова одного понтифікату».
Про це повідомляє Vatican News.

«Словник Берґольйо: ключові слова одного понтифікату» – таку назву має книга Франческа Торральби, професора філософії та антропології Університету ім. Раймунда Луллія, (Барселона, Іспанія), що є також радником Папської Ради з питань культури. Автор книги, презентація якої відбулася в онлайн-режимі 18 лютого 2021 року запрошує читачів заглибитися у значення слів та висловів Папи Франциска, що стали ядром його вчення, синтезом високих, але, одночасно, зрозумілих для всіх понять. «Багато з цих слів, – пише автор, – належать до способу мислення Хорхе Маріо Берґольйо. Він вже використовував їх в усних та письмових повчаннях, ще коли був священиком у Буенос-Айресі, задовго до сходження на Папський Престол». Ось чому Франческо Торральба обрав назву для книги «Словник Берґольйо».

Зрозумілі для всіх слова

В інтерв’ю для Vatican News науковець пояснив, що його книга зародилася з бажання зрозуміти, якими є слова, категорії та основоположні поняття цього понтифікату. «Я бачу, що існує цілісність мислення та надзвичайна оригінальність у способі представлення та розуміння аспектів людського становища, світу, – підкреслив він. – Я вважаю, що це є ключем до розуміння навіть з боку тих, хто не бере активної участі в житті Церкви, бо вони вбачають у Папі Франциску послання позитивної надії».

Послання Папи Франциска, як пояснив Франческо Торральба, можна легко зрозуміти, бо він використовує мову, зрозумілу для всіх. Наприклад, коли Папа говорить про глобалізацію байдужості, він наголошує на проблемі байдужості до землі, до ближніх, до Бога. Не менш цікавим є його поняття екзистенційних периферій. На думку автора, це свідчить про бажання Святішого Отця виходити поза себе самого, для того аби донести іншим Добру Новину.

Автор «Словника Берґольйо» зауважив, що одна із труднощів пояснення слів та висловлювань Папи Франциска полягає в тому, що він часто супроводжує їх жестами та мімікою: він промовляє руками, очима, своїм одягом…

Неологізми Папи 

Далі дослідник відмітив, що Хорхе Берґольйо завжди мав тенденцію використовувати і творити неологізми. Наприклад, «Словник Берґольйо» містить іспанське слово “balconear”, яке використовується в Аргентині й означає пасивно спостерігати за іншими з вікна чи балкону, не беручи участі в подіях. Саме така поведінка характеризує людей, що пасивно спостерігають за трагедіями світу. Наступне цікаве слово – це “primerear”, що є протилежністю до попереднього і означає бути активними, першими, мати бажання виконувати певну справу. Франческо Торральба поділився, що його улюбленим висловом Папи є “виходити поза себе самих” (ісп. salir de uno mismo). За словами автора, тут йдеться про сутність життя християнина, яка полягає в тому, аби виходити назустріч іншому і, особливо, назустріч уразливим і слабким.

Послання надії

Слова є віддзеркаленням суспільства, що змінюється, і в цьому контексті, як підкреслив автор «Словника Берґольйо», спосіб висловлювання Святішого Отця допомагає нам зрозуміти, що формується новий світ, і ми всі є свідками цього перехідного періоду. «Я вважаю, – додав науковець, – що місія цього Папи полягає, насамперед, в тому, аби зрозуміти цей світ і бути здатним передати йому послання надії. Бо коли все перебуває в кризі – охорона здоров’я, економіка, соціальна, культурна й антропологічна сфери, – то дуже легко впасти у відчай». Свідченням цієї місії, за словами Францеска Торральби, є енцикліка Laudato si', в якій наголошується, що світ перебуває у точці неповернення, але, з іншого боку, Папа вказує на можливість екологічного навернення. «Я вважаю, що найосновнішою чеснотою, яку Папа хоче донести до інших, є надія», – додав він на завершення.
Інтерв'ю 13:01 Четвер 0 100 Католицька громада Каракоша (Ірак) чекає на візит Папи як на ліки Під час Апостольської подорожі до Іраку Папа Франциск відвідає громаду католиків сирійського обряду міста Каракоша, які нещодавно відреставрували свій храм Непорочного Зачаття. Настоятель храму розповідає про приготування до Папського візиту.