Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 16 серпня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 16 серпня, п'ятниця

(зел) П’ятниця ХІХ звичайного тижня
Питання про нерозривність подружжя – це питання про нерозривність Христа і Його Церкви, за яку Він взяв відповідальність. На цій вірності має ґрунтуватись кожен шлюбний зв’язок між чоловіком і жінкою. Ми маємо можливість обрати і наслідувати вірність Ісуса Христа.
Або: (біл) довільний спомин св. СТЕФАНА УГОРСЬКОГО
Вайк, син угорського князя Гейзи, народився в Естергомі близько 969 року. В дитинстві він був охрещений мандрівним місіонером. У 995 році був конфірмований св. Войцехом. Після смерті Гейзи почав панувати в Угорщині та ревно поширювати християнську віру. У 1000 році отримав від Папи Сильвестра ІІ царську корону. Він заснував 10 дієцезій з митрополією в Естергомі, а також відоме бенедиктинське абатство у Паннонгальмі. Помер 15 серпня 1038 року в день свята Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, яку називав “Великою Володаркою Угорщини”.
Спільні Меси: про одного святого (стор. 128)


АНТИФОН НА ВХІД
Поглянь, Господи, на Твій союз, * життя Твої х убогих не забудь пові ки. * Встань, Боже, відстоюй Твою справу * і не забудь крику тих, котрі  Тебе шукають.

КОЛЕКТА
Всемогутній, ві чний Боже, за повчанням Святого Духа ми осмілюємося Тебе називати Отцем; † зміцнюй в наших серцях духа усиновлених дітей, * щоб ми могли отримати обіцяну спадщину. Через Господа на- шого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Всемогутній Боже, святий Стефан, царюючи на землі, поширював і стинну віру; * вчини, щоб у небесній славі він був славним заступником Твоєї Церкви. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

ІсНав 24, 1-13
Читання з Книги Ісуса Навина.
Тими днями зібрав Ісус Навин усі коліна Ізраїля в Сихемі й покликав старших Ізраїля, голів його, суддів його й начальників його, і стали вони перед Богом. Ісус Навин сказав до всього народу: «Так говорить Господь, Бог Ізраїля: “Ваші батьки, Терах, батько Авраама й Нахора, давно колись жили по тім боці ріки й служили богам іншим. Але Я взяв батька вашого Авраама з країни, що по той бік ріки, водив його по всій землі Ханаанській, розмножив його нащадків і дав йому Ісаака. Ісаакові ж Я дарував Якова та Ісава, і дав Ісавові на власність Сеїр-гору. Яків же й сини його пішли в Єгипет. Тоді послав Я Мойсея та Аарона й покарав Єгипет чудесами, які творив посеред нього. Потім Я вивів вас. Я вивів, отже, батьків ваших з Єгипту. І як ви прийшли до моря, кинулись єгиптяни з колісницями й вершниками навздогін за вашими батьками до Червоного моря. І ті закликали голосно до Господа, і Він поставив між вами і єгиптянами густу мряку, і навів на них море, й воно їх затопило. Ви бачили на власні очі, що Я вчинив у Єгипті. Потім ви довгий час жили в пустині. А згодом увів Я вас у землю аморіїв, які мешкали по тім боці Йордану, й воювали вони з вами, та Я віддав їх вам у руки, й ви заволоділи їхньою землею, і Я вигубив їх перед вами. Потім устав Балак, син Ціпора, цар моавський, і запопався воювати з Ізраїлем; послав він також по Валаама, сина Беора, щоб вас проклясти. Та Я не хотів слухати Валаама, тому він ще й поблагословив вас, і таким чином Я визволив вас з його рук. Коли ж ви перейшли через Йордан і дійшли до Єрихону, то єрихонці заходилися воювати з вами, а також і аморії, перізії, ханааняни, хеттити, гіргашії, хіввії та євусії, але Я віддав їх вам у руки. Я послав поперед вас шершнів, і вони прогнали з-перед вас їх, отих двох царів аморійських, не меч твій і не лук твій. Дав Я вам землю, над якою ви не трудились, і міста, яких ви не будували, а одначе ви в них осілись і їсте плоди виноградників та оливних гаїв, яких ви не садили”». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 136, 1-3. 16-18. 21-24
Бога прославте – милість Його вічна.
Прославляйте Господа, *
бо Він добрий.
Хваліть Бога над богами, *
Владику владик хваліте.
Хто свій народ перепровадив *
через пустелю,
хто побив царів великих, *
вигубив царів сильних.
Він віддав їхню землю у спадок, *
у спадщину Ізраїлеві, рабові своєму,
оскільки у нашому приниженні Він згадав нас, *
і від ворогів наших звільнив нас.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГГЕЛІЄМ
1 Сол 2, 13
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прийміть Слово Боже не як людське слово,
а як істинно Боже Слово.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 19, 3-12

† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу підійшли до Ісуса фарисе ї і, випробовуючи Його, пита- ють: «Чи дозволено чолові кові відіслати від себе свою дружину з будь-яко ї причини?» А Він у ві дповідь сказав: «Хіба не читали ви, що Тво­рець на початку створив їх чолові ком і жі нкою?» І ска­зав: «Тому залишить чолові к батька й матір і прилі пить­ся до своє ї жі нки, і двоє будуть одним ті лом. То вже буде не два, а одне ті ло. О тже, що Бог поєднав, людина хай не розлучає». Кажуть Йому: «А чому ж Мойсей звелі в дати розвід­ний лист і її відісла- ти?» Він каже їм: «Мойсей через закам’яні лість вашого серця дозволив вам відсилати від себе ваших дружин, але спочатку так не було. Кажу ж вам, що кожен, хто від­силає від себе свою дружину, – за винятком розпусних зв’язкі в, – і одружується з і ншою, чинить перелюб». Його учні кажуть Йому: «Коли така справа чолові ка з жі нкою, то не варто одружуватися». Він же сказав їм: «Не всі можуть збагнути це слово, а лише ті, кому дано. Бо є скопці , що такими народили­ся з лона матері; є скопці , яких оскопили люди, і є скоп­ці , які  задля Царства Небесного оскопили самі себе. Хто може збагнути, нехай збагне». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Праобразом союзу Бога з людиною є подружній союз; вознесімо до Бога наші прохання за Церкву й людську спільноту, віддаймо під опіку Гос­пода подружжя та родини, які  є фундаментом кожного су­спільства:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його турбота про належ­не визнання ролі подружжя і сім’ї у суспільстві принесла благословенні плоди.
2. Молімося за народи, між якими панує ворожнеча, щоб во­ни вирішили свої конфлікти мирним шляхом.
3. Молімося за багатодітні подружжя, щоб вони гідно вико­нували свої обов’язки, а їхнє оточення ставилося до них доброзичливо.
4. Молімося за подружжя, котрі перебувають в кризі, щоб вони віднайшли дорогу, яка допоможе виправити все те, що знищило їхню любов та злагоду.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб Господь очистив їх від усякого бруду гріха і благоволив дати їм нев’янучий вінець святості.
6. Молімося за наших батьків, рідних та близьких, щоб Бог обдарував їх благодатями миру, любові та радості.
Господи, Ти сотворив чолові ка та жінку, а їхній зв’язок вчи­нив джерелом життя людини на землі; очисти це джерело від усього, чим зневажила його людина, і поверни йому гідність заради слави Твого Імені й блага людства. Через Христа, Гос­пода нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, наш Боже, прийми милостиво дари, яких Ти сам уділяєш своїй Церкві для приношення, * та своєю силою переміни їх у таїнство нашого спасіння. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ

Слав Господа, Єрусалиме, що насичує Тебе ситтю пшеничною. (Пс 147Б, 1. 3 (147, 12. 14))

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, нехай причастя Твоїх таїнств дарує нам спасіння * і укріпить нас у світлі Твоєї істини. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 17 серпня, субота (зел) Субота ХІХ звичайного тижня
Чим є молитва, якщо в поєднанні з покладанням рук передає благодать іншій людині? Ісус Христос вводить нас у таємницю людської природи, з’єднаної з Божим єством. Приймемо з вдячністю запрошення Господа до молитви, зокрема до заступницької молитви.
Або: (біл) довільний cпомин св. ГІАЦИНТА, пресвітера
Святий Гіацинт народився в Камєні (Сілезія) наприкінці ХІІ століття. Після навчання у Парижі та Болонії був рукоположений у пресвітери і призначений краківським каноніком. Товаришуючи єпископові Івонові в дорозі до Рима, зустрівся зі святим Домініком і з його рук разом із блаженним Чеславом прийняв чернечу рясу. Повернувшись до Кракова, Гіацинт заснував там перший у Речі Посполитій монастир домініканців. З Кракова багато разів вирушав у місійні подорожі на Русь, до Прусії й до границь Литви. Виснажений працею, помер у Кракові 1257 року в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії. Разом із Архангелом Михаїлом є покровителем Києва.
Спільні Меси: про одного пастиря  (стор. 127)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 12 серпня, понеділок (зел) Понеділок ХІХ звичайного тижня
Переживати з Ісусом спільну історію означає бути не раз здивованим. Якщо ти ще вмієш дивуватись, то дай Господу шанс переконати тебе, що Бог тебе любить. Він сплатить твої дочасні і вічні борги.
Або (біл) довільний спомин св. Йоани Франциски де Шанталь, монахині
Свята Йоана народилася у Діжоні (Франція) в 1572 році. Вийшла заміж за барона де Шанталь, з яким мала шестеро дітей. Двадцятидев’ятирічна Йоанна присвятила себе вихованню дітей та поглибленню внутрішнього життя. Під керівництвом св. Франциска Сальського посувалася на шляху досконалості та, забезпечивши дітям майбутнє, заснувала перший монастир сестер Благовіщення Пресвятої Діви Марії (візиток), який став колискою нового ордену, поширеного нині в усьому світі. Свята Йоана померла в 1641 році.
Спільні Меси: про монахиню.