Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 16 серпня – довільний спомин святого Стефана Угорського, короля, покровителя каменярів і мулярів
10:03 П'ятниця 0 472
16-08-2019, 10:03

16 серпня – довільний спомин святого Стефана Угорського, короля, покровителя каменярів і мулярів

Стефан І (бл. 975–1038) був першим королем Угорщини і її захисником від посягань Священної Римської імперії. Часи його правління позначені тривалим миром і розквітом християнства в державі.
Походив Стефан із князівської династії Арпадів. При народженні отримав язичницьке ім’я Ваїк, але згодом був охрещений у соборі святого Стефана. Миропомазання йому вділив святий Войцех.

995 року одружився із Гізелою Баварською, а коли за два роки помер його батько, став правителем Угорщини. За час князювання об’єднав підвладні території в єдину структуру й підтримував розвиток християнства. Традиція передає, що в нагороду за це Стефан отримав від Папи Сильвестра ІІ золоту корону й був визнаний королем Угорщини.

Після коронації 1000 р. Стефан утворив у державі нові дієцезії й митрополії, збудував кілька монастирів (найвідоміший – бенедиктинський у Паннонхальмі) та змінив правову систему, додавши туди християнських цінностей. Щоб краще керувати державою, вдосконалив територіально-адміністративний поділ. Вирізнявся особливим ушануванням Богородиці, якій присвятив Угорщину, щедрістю до вбогих та справедливістю в судах над підлеглими.

Коли 1031 року його син Емерик, єдиний спадкоємець, загинув під час полювання, король призначив наступником на престолі племінника, піклуючись про християнське майбутнє свого краю – адже найближчий претендент, його кузин Вазул, вороже ставився до віри Христової.

Помер Стефан 15 серпня 1038 року, а вже 1083 року Папа Григорій VII дав дозвіл вшановувати його в цілій Церкві, що тоді дорівнювало канонізації. 2000 року канонізацію визнав константинопольський патріарх Вартоломей І. Стефану Угорському присвячені твори Ференца Еркеля, Людвіга ван Бетховена, Дьюли Бенцура.

Зображають святого в королівських шатах і короні. Атрибути – подвійний хрест, скіпетр, держава.

Покровитель Угорщини, королів, каменярів і мулярів, захисник від дитячої смерті.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Святі дня 08:11 П'ятниця 0 908 13 вересня - обов'язковий спомин св. Йоана Золотоустого, єпископа і Вчителя Церкви

Йоан народився близько 349 р. (як вважають католики) або близько 347 р. (як подають православні) в одному із найбільших міст світу Антіохії, тодішньої метрополії сирійської провінції.