Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Ватиканський дипломат про Глобальний договір щодо біженців

Ватиканський дипломат про Глобальний договір щодо біженців

Справедливіший розподіл відповідальності для захисту й допомогу біженцям і підтримка держав та громад, які прийають, – це спільне завдання всіх країн, що закликає до гнучкості, узгодженості та співпраці в рамках міжнародного співтовариства. Про це заявив архиєпископ Іван Юрковіч, Постійний Спостерігач Святого Престолу при структурах ООН в Женеві, виступаючи 13 лютого 2018 р., під час перших формальних консультацій щодо Глобального договору про біженців.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Підготовчий проект Договору був представлений Агентством ООН у справах біженців (UNHCR) 31 січня 2018 року. На першу половину цього року заплановано проведення шести офіційних консультацій. Як зазначено на офіційному веб-порталі Агентства ООН у справах біженців, програма дій Глобального договору про біженців опиратиметься на передову практику та досвід, набуті внаслідок реалізації Нью-Йоркської Декларації про біженців і мігрантів від 2016 р., а також на результати п’яти тематичних обговорень, що відбулися при ООН у другій половині 2017 р. та доповіді Верховного Комісара про проблеми захисту в грудні 2017 року.

У своєму виступі архієпископ Іван Юркович вказав на велику кількість присутніх делегацій під час обговорення і зазначив, що такий історичний момент варто сприймати не стільки «як стандартний підхід міжнародної спільноти щодо захисту, допомоги та знаходження сталих рішень», але як реакцію «вселенської родини, що наслідує високий принцип солідарності та братерського співчуття, пропонуючи більш узгоджену та справедливу глобальну відповідь». Він процитував слова Папи Франциска, який у своєму зверненні до учасників Міжнародного Форуму про мігрантів і мир у 2017 р., зазначав, що «захищати невід'ємні права біженців, забезпечувати їхні основні свободи та поважати їхню гідність – це обов'язки, від яких ніхто не може бути звільнений».

Ватиканський дипломат висловив підтримку цілей та бачення Підготовчого проекту Глобального договору про біженців, вказуючи на важливість визначення високих загальних цілей і відсутнісит конкретних політик і заходів.

Далі доповідач пригадав про великий вклад місцевих громада і родин, які, незважаючи на власні труднощі, надають підтримку біженцям, і закликав міжнародну спільноту підтримувати ці громади та родини. «Без солідарності, – підкреслив він, – було б неможливо забезпечити біженцям можливість максимально широко користуватися своїми основними правами та свободами, які їм належать». За його словами, потрібна також політична воля, аби запобігти трагедії примусового переміщення. У цьому контексті потрібно звертати увагу як на розвиток, так і на гуманітарну допомогу.

Висловлюючи деякі зауваження щодо Підготовчого проекту, архієпископ Юркович вказав на відсутність посилання на духовний вимір біженців та право на свободу віросповідання, а також на необхідність більше сприяти єдності сім'ї, як природної і основної одиниці суспільства та суттєвого права біженця.

Звернувши увагу на «сильний морально-зобов’язальний характер», представник Святого Престолу запропонував включити до вступної частини Підготовчого проекту Глобального договору про мігрантів наступні моменти: по-перше, рекомендовані заходи слід розглядати як неподільні йиніверсально-колективні на служінні і в найкращих інтересах біженців та шукачів притулку, а не тільки як список рекомендованих дій, які можна застосовувати за бажанням, відповідно до національних пріоритетів; по-друге, в усіх випадках людська особа перебуває під захистом принципів людяності і вимог громадської свідомості.

За темою:
Отець Черні про Святий Престол і міжнародну спільноту у справі мігрантів
Послання Його Святості Папи Франциска до 104-го Всесвітнього дня мігрантів і біженців (14 січня 2018)
Прямуючи дорогою «святих еміграції». Думки про метод святих в служінні мігрантам
Новини з Ватикану Папа: Коли губимо Ісуса, нам має боліти Євангельська розповідь про подорож Йосифа, Марії та Ісуса на свято Пасхи до Єрусалима була в центрі катехизи, яку Папа Франциск виголосив перед молитвою «Ангел Господній» у неділю, 30 грудня 2018 року, на свято Святого Сімейства. За словами Його Святості, цей день «заохочує нас замислитися над досвідом Марії, Йосифа та Ісуса, поєднаних сильною любов’ю й натхнених великою довірою до Бога».