Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
22:57 Субота 0 1 643
10-06-2017, 22:57

Урочистість Пресвятої Трійці

Віра в Єдиного Бога у Трьох Особахє одним з найбільш характерних елементів християнства. Існування Святої Трійці є догматом нашої віри. Самим лише людським розумом не дійти до цієї істини. Відкрив нам її Ісус Христос.
Є багато місць, де Господь Ісус говорить про свого Отця як про окрему Особу-Бога. Можна привести кілька десятків місць в Євангеліях, де говориться про Святого Духа як рівного Отцю і Сину, і як про окрему від Них Особу. Коли Архангел звіщає Марії, що Вона стане Матір'ю, Євангеліст ясно вказує, що це Бог послав його, щоб Їй звістити, що народить Сина Божого - і що це буде за справою Святого Духа (Лк 1, 30-35).
Під час хрещення Господа Ісуса об`являється вся Свята Трійця: Син Божий стояв на березі, Бог-Отець дав Йому свідчення голосом, а Святий Дух явився над Ісусом у вигляді голуба (Лк 3, 22-23).
Перш ніж Господь Ісус вознісся на небо, сказав Апостолам ці знаменні слова: "Ідіть і навчіть всі народи, хрестячи їх в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа" (Мт 28, 19). Коли Христос говорить про зішестя Святого Духа на Апостолів, каже: "і Я проситиму Отця, і іншого Утішителя дасть вам" (Йо 14, 16). "Утішитель же,  Дух Святий, якого пошле Отець в ім'я моє, Він вас всьому навчить" (Йо 14, 26). "Коли ж прийде Утішитель, якого Я пошлю вам від Отця, Дух Істини, який від Отця виходить, Він буде свідчити про Мене" (Йо 15, 26).
Вже Апостоли торкнулися таємниці Пресвятої Трійці: "Благодать Господа нашого Ісуса Христа, любов Бога і дар єдності у Святому Дусі нехай будуть з усіма вами" (2 Кор 13, 13). "А тим, який зміцнює нас разом з вами в Ісусі Христі, і який помазав нас, є Бог. Він теж витиснув на нас печать і залишив запоруку Духа в серцях наших" (2 Кор 1, 21-22). "Петро, Апостол Ісуса Христа до обраних. (...) Судячи з того, що передбачав Бог-Отець, щоб у Дусі були освячені" (1 Пт 1, 1).
Таємниця Святої Трійці перевищує можливості нашого розуміння. Тому не дивно, що саме на цю істину з самого початку існування Церкви були спрямовані найбільш численні атаки єретиків, які називають загальним терміном антитринітаризму. Вже перші собори Церкви рішуче засудили ці помилки, і у своїх символах віри дали зрозумілий виклад християнського вчення. Так само ранні автори Церкви покладають цю таємницю, як фундамент віри. Святий Климент Римський, Папа (+ 97) пише в посланні до Корінтян: "Чи не одного Бога (Отця) маємо і одного Христа, і одного Духа благодаті, вилитого на нас?".  Ще ширше цю істину розпрацювали собори: І Константинопольський(381), Ефеський (431) і Халкідонський (451). Про таємниці Пресвятої Трійці написали цілі трактати: святий Афанасій Великий (+ 373), святий Григорій з Назіанзу (+ 390), святий Кирило Олександрійський (+ 444) і святий Августин (+ 430).
Для поглиблення серед віруючих набожності до Пресвятої Трійці Церква в своїх літургійних молитвах додає: "Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу". Церква у всіх своїх молитвах закликає Бога в Трьох Особах: кожна літургійна молитва закінчується закликом до Пресвятої Трійці. Синод в Нарбоні (589) наказав священикам кожен псалом закінчувати цією прекрасною молитвою, що і триває по наші дні, і знаходить своє відображення також і в Літургії Годин. Особливим шанувальником Трійці був святий Патрік (+ 461), Апостол Ірландії.
ILG
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.