Біля витоків свята Преображення – подія, описана в синоптичних Євангеліях (від Матея, Марка і Луки). Земне служіння Христа добігає кінця. Він знає, що незабаром Його очікують страждання і смерть. І хоча апостоли зовсім нещодавно вустами Петра визнавали Ісуса як посланого Богом Месію, їхня віра ще не була достатньо сильна. Тоді Господь вирішує зміцнити її через одкровення.
Він бере з Собою Петра, Якова та Йоана, піднімається з ними на високу гору і під час молитви відкриває їх здивованому погляду відблиск сяйва Своєї Божественності: «І переобразився перед ними: обличчя його засяяло, наче сонце, а одежа побіліла, наче світло» (Мт 17, 2). Поруч із Христом – старозавітні пророки, Мойсей та Ілля, вони розмовляють із Ним про Його майбутню спасительну смерть.Петро, засліплений променями небесної слави, у захваті вигукує: «Господи, добре нам тут бути!» А з небес, як колись під час хрещення Христа в Йордані, лунає голос: «Він говорив іще, аж ось ясна хмара огорнула їх і з хмари стало чути голос: “Це – мій улюблений Син, що я його вподобав: його слухайте» (Мт 17, 5).
В Євангелії не сказано, на який саме горі відбулося Преображення, але передання, записане у IV столітті, вказує на гору Табор у Галилеї. Ті ж самі три апостоли, які були свідками Преображення на Таборі, пізніше стануть свідками тяжких душевних мук Господа в Гетсиманії. Однак Таборські події глибоко закарбувалися в їх серцях, про що свідчать написані ними через десятиліття послання.
Апостол Петро у Другому посланні пише свідчення своєї віри в Христа, згадуючи Його славне Преображення, безпосереднім очевидцем якого став: «Не за байками бо, хитро вигаданими, йдучи, об'явили ми вам потугу й прихід Господа нашого Ісуса Христа, але бувши наочними свідками його величі. Бо він прийняв від Бога Отця честь і славу, коли до нього прийшов такий голос від величної слави: «Це мій син любий, якого я вподобав.» І цей голос ми чули, як сходив з неба, коли ми були з ним на святій горі.» (2 Пет 1, 16-18). А апостол Йоан у своєму Євангелії говорить про ту ж подію так: «…і ми славу його бачили - славу Єдинородного від Отця» (Йн 1, 14).
На думку більшості істориків, спеціальне церковне свято на честь події Преображення виникло у VI столітті в Сирії. За іншою гіпотезою, це свято було покликане витіснити святкування на честь Афродіти, і вперше його встановив у Вірменській Церкві святий Григорій Просвітитель на початку IV століття. У Візантії свято відоме з VII століття, відповідні богослужбові тексти склали у VIII столітті святий Йоан Дамаскин і Косма Маюмський. Трохи пізніше воно з'являється й на Заході (Неаполь, Іспанія, Франція). Лише 1457 року Папа Калікст III проголосив його обов'язковим для всієї Західної Церкви на подяку за перемогу над турками під Белградом.
Преображення відзначали в різних місцях у різні дні, але врешті днем святкування стало 6 серпня, причому цю дату обчислювали від свята Воздвиження Хреста (14 вересня), вважаючи, що Ісус Христос преобразився за 40 днів до Страстей, згадці про які було присвячене свято Воздвиження.
Літургійні тексти сучасного Римського Месалу підкреслюють сенс події Преображення як остаточного виявлення всього спасительного діяння Божого, як маніфестації надії Церкви на досягнення тієї ж слави, яка вже є долею її Глави – Ісуса Христа; як свідчення надії, яка підтримує в несенні Хреста і прагненні уподібнитися до свого Господа.
Св. АЛОЙЗІЯ ГОНЗАГИ, монаха (біл) Обов’язковий спомин
Покровитель сьогоднішнього дня, св. Алойзій Гонзага, єзуїт, народився 1568 року поблизу італійського міста Мантуї в одній із знатних італійських родин. Батько готував його до військової кар’єри, проте Алойзія цікавило навчання. Крім грецької й латини, він вільно володів іс- панською, французькою та німецькою мовами. У 1585 році Алойзій вступив до Товариства Ісуса (єзуїтів). Коли у 1591 році в Римі вибухнула епідемія холери, він, діставши дозвіл настоятелів, цілковито присвятив себе служінню хворим. Заразившись, Алойзій помер 21 червня 1591 року. Про нього казали, що помер він як жертва любові до ближніх.
Зло існувало у світі з часів, коли людство піддало сумніву доброту і любов Бога. Саме тому Ісус говорить про зло як про те, що існувало й існуватиме завжди. Він вчить нас протиставити самих себе злу смиренням, добротою і любов’ю. Так ми приречемо зло на поразку. Це є метою християнського життя, бо Христос переміг зло на Хресті. Рятуй нас, Господи, від зла в наших серцях.
Або (біл) довільний спомин св. АЛЬБЕРТА ХМЕЛЬОВСЬКОГО, монаха
Святий Альберт (Адам Хмельовський) народився в 1845 році у Польщі. Ще юнаком приєднався до повстання, яке спалахнуло в 1863 році. Тяжко поранений, він потрапив у полон і втратив ногу. Після втечі з полону вчився малярського мистецтва. Йдучи за голосом покликання, залишив розпочату мистецьку кар’єру і в Кракові допомагав бідним, а з часом заснував конгрегацію братів і сестер, що служать убогим. Св. Альберт відзначався героїчною любов’ю до ближнього, любов’ю до вбогості та довірою до Божого Провидіння. Помер у Кракові 25 грудня 1916 року.
Спільні Меси: про ченців