Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 25 липня - свято святого Якова, апостола
09:27 Вівторок 0 2 174
25-07-2017, 09:27

25 липня - свято святого Якова, апостола

Одним із 12 Христових апостолів був св. Яків, син Заведея й Саломії, старший брат св. апостола Йоана Богослова.
Походив він із Галилеї і проживав у Витсаїді, де займався рибальством.
Про першу зустріч Ісуса Христа з Яковом подає нам вістку св. євангеліст Матей: «А йдучи попри Галилейське море, побачив двох братів: Симона, що звався Петром, і Андрія, його брата, що закидали сіті у море, бо були рибалки. І до них мовив: «Ідіть за мною, я вас зроблю рибалками людей. І ті негайно кинули сіті й пішли за ним». Пройшовши звідтіль далі, побачив інших двох братів: Якова, сина Заведея, та Йоана, його брата, що в човні з батьком Заведеєм лагодили свої сіті, і їх покликав. Вони зараз же, кинувши човна і свого батька, пішли слідом за ним» (Мт 4: 18-22). Можливо, що в розмові з Андрієм і Петром, які жили в Бетсаїді і також займалися рибальством, Яків довідався і повірив, що Ісус є обіцяним Месією, і в своєму серці був уже настільки готовий до зустрічі з ним, що як тільки Ісус Христос покликав його, він відразу пішов за ним. Яків не радився з ніким, не відкладав рішення на пізніший час, не перечив, але перед Божественним Спасителем був готовий до беззастережної жертви. Родинні зв’язки, домашні справи й особисті плани не перешкодили надзвичайному й непереможному бажанню: стати учнем Месії. Батько Заведей, певне, схвалив цей крок, а мати Саломія і сама з щирої душі посвятила себе Спасителеві, як це засвідчує св. євангеліст Марко, що пише: «Були й жінки, що дивилися здалека. Між ними була Марія Магдалина, Марія, мати Якова Молодшого та Йосифа, і Саломія, 41 що слідом за ним ходили і йому услугували…» (Мк 15: 40-41).
Яків уважно слухав науку Божественного Спасителя і наче проходив вишкіл у духовній семінарії, а у вільний час вертався ще з братом Іваном додому, де з батьком Заведеєм заробляли собі рибальством на прожиток.
Згодом, коли Христос почав залучати своїх учнів до апостольської праці, Яків уже весь час був з ним. Він став одним з тих найщасливіших, про яких говорив Христос: «Істинно кажу вам: Ви, що пішли за мною: як новий світ настане, коли Син Чоловічий сяде на престолі своєї слави, сидітимете й ви на дванадцятьох престолах, щоб судити дванадцять поколінь Ізраїля. І кожний, хто задля імени мого покине дім, братів, сестер, батька, матір, жінку, дітей, поля, в сто раз більше одержить і життя вічне матиме в спадщину» Мт 19: 28-29).
Як Ісус Христос навчав людей і робив різні чуда, разом з ним були всі його апостоли. Але на свідків деяких особливих подій Ісус переважно кликав тільки трьох апостолів, серед яких був і Яків.
Про це подає нам вістку св. євангеліст Марко: «…вийшов він із синагоги, то разом з Яковом та Йоаном пішов у дім Симона та Андрія. Теща ж Симонова лежала у гарячці, тож йому негайно сказано про неї. Він підійшов і підвів її, взявши за руку, й покинула її гарячка, - і заходилась вона їм услуговувати» (Мк 1: 29-31).
«Коли він (Ісус) ще говорив, приходять від старшини синагоги й кажуть: Дочка твоя померла, навіщо клопочеш Учителя? Але Ісус, почувши слово, що ті сказали, промовив до старшини синагоги: Не бійся! Тільки віруй. І не дозволив іти нікому з собою, окрім Петра, Якова та Йоана, брата Якова. Приходять вони до старшини синагоги в хату, - бачить він метушню і тих, що ридали й голосили вельми. Увійшов же й каже: Чого метушитесь і плачете? Не померло дівча, спить воно! І насміхались з нього. Він же відсторонив усіх, узяв батька дівчати та матір і тих, що з ним були, та й увійшов, де дівча лежало. Взявши ж дівча за руку, сказав до нього: Таліта кум - що значить у перекладі: Дівчино, кажу тобі, встань! І притьмом устало дівча й почало ходити, - років же дванадцять мало…» (Мк 5: 35-42).
Для поширення в світі єдиноспасаючої науки вибрав собі Христос 12 уповноважених помічників-апостолів. Так важливу подію вибору апостолів так описує св. Марко у Євангелії: «…вийшов на гору й покликав тих, що їх сам хотів, і вони підійшли до нього. І він призначив дванадцятьох, щоб були при ньому, та щоб їх посилати із проповіддю; і дав їм владу виганяти бісів. Призначив він дванадцятьох: Симона, якому дав ім'я Петро; Якова, сина Заведея, та Йоана, брата Якова, й дав їм ім'я Воанергес, у перекладі - Сини грому; Андрія, Филипа, Вартоломея, Матея, Тому, Якова, сина Алфея, Тадея, Симона Кананія, та Юду Іскаріота, що його і зрадив» (Мк 3: 13-19).
Апостолам Якову та Йоанові дав Ісус ім’я Воанергес, тобто сини грому, що вказувало, мабуть, на їхній характер і запальну вдачу. Хоч Яків своєю запальною вдачею робив деколи помилки, проте він був разом з Петром і братом Йоаном одним з найкращих учнів, яких Ісус Христос мав біля себе під час усіх особливих подій.
Трилітнє товаришування з Божественним Спасителем, приклад його найкращих чеснот і численні повчання, а вкінці надзвичайне освячення Святим Духом у день П’ятидесятниці зробили з гарячкового Якова святого Христового апостола, сильного вірою, мужа геройських чеснот, повного Духа Божого Сина.
Після вознесіння Ісуса Христа апостол Яків жив ще 11 років. У 44 році деякі єрусалимські юдеї, противники Христової віри, оскаржили його перед тодішнім царем Іродом Агрипою, який започаткував переслідування християн, щоб догодити юдеям. У Діяннях Апостолів згадується, що в ту пору підняв цар Ірод руку, щоб гнобити деяких із Церкви. І вбив Якова, брата Йоанового, мечем» (Ді 12: 1-2). Яків був першим з 12 Христових апостолів, який загинув мученицькою смертю.
Св. апостол Яків вважається небесним заступником Іспанії, бо за переданням він там проповідував Христову віру.
За матеріалами: Андрія Йосафата Григорія Труха «ЖИТТЯ СВЯТИХ»
Святі дня 08:00 Середа 0 833 11 травня Церква згадує святого Ігнатія з Лаконі, покровителя жебраків Вікентій Пейс (1701–1781) прийшов на світ у Лаконі (Італія), у багатодітній християнській сім’ї. Народженню передувала складна вагітність, тож мати зверталася по допомогу до святого Франциска та сподівалася, що дитина обере богопосвячене життя.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.