Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
14:00 Вівторок 0 92
8-10-2019, 14:00

Чому церква – дім Божий?

Ісус часто ходив до Єрусалимського храму. Уже дванадцятилітнім хлопчиком Він вважав, що це – дім Бога, Його Отця (Лк 2, 49). Багато років потому, побачивши торговців у Храмі, Він розлютився і вигнав їх. Він сказав, що дім Божий має бути «домом молитви», а не «печерою розбійників» (Мк 11, 17), не місцем для справ мирських.

Немає потреби в костелі?

Ми, християни, не мусимо ходити до Єрусалимського храму. Завдяки Ісусу, на землі існує більше ніж одне місце (Храм), де ми можемо зустріти Бога. Сам Ісус є всюди і є нашим Храмом (Йн 2, 21), і ми також є храмом Святого Духа (1 Кор 6, 19). Усі ті, хто хочуть слідувати за Ісусом і прийняли Хрещення, творять Церкву. Саме тому святий Петро сказав: «І ви самі, немов живе каміння, збудовуйтеся в духовний дім» (1 Пт 2, 5). Хоч де ти перебуваєш – удома, в автомобілі, на горі – усюди там присутній Бог (Пс 139, 8-10). Щоби молитися, тобі не потрібна церква; але через молитву всієї спільноти, а надто через присутність Ісуса в таїнстві Євхаристії, кожна церква – це дім Божий, а отже, унікальне місце для молитви: там Бог чекає на тебе. Так само Месу можна звершувати у будь-якому місці, де є хліб, вино та священник. Проте костел було призначено спеціально для громадських зібрань і молитов усієї спільноти. З цієї причини церковна будівля є важливим аспектом твоїх стосунків із Богом.

Призначення

Перші християни часто збиралися разом для молитви. Якщо до них приєднувався апостол, вони також могли звершувати Євхаристію. Це відбувалося в одній з кімнат вдома у людей, оскільки церков тоді ще не існувало (Ді 2, 46). Через деякий час з’явилася традиція виділяти таку кімнату для молитви і не використовувати її з якоюсь іншою метою. Те, що відбувалося в такій кімнаті, було настільки священним, що робило саму кімнату священною. Таким чином, перші церкви являли собою кімнати або частини будинків, призначені для молитви Богові й прийняття таїнств.

У повсякденному житті ми часто призначаємо речі для особливого вжитку: найкращий одяг для урочистостей, найкращий посуд для святкових обідів. Так само ми виділяємо речі для релігійного використання. Розарій освячують, і тому це не просто низка намистин, а щось священне, тобто щось призначене для поклоніння Богові. Подібним чином храм освячують перед тим, як починають використовувати його приміщення. Сама будівля збудована з каміння, сталі та скла, як і всі інші будівлі, але вона призначена для того, щоби бути місцем зустрічі Бога й людей.

Кава?

Протягом століть люди вшановували Бога, будуючи найкращі та найгарніші храми. Тому варто з повагою ставитися до таких місць. Коли ми входимо до католицької церкви, то преклоняємо коліна перед дарохранительницею, де фізично присутній сам Ісус. Якщо дарохранительниця не розміщена в центральній частині і її не видно при вході до церкви, тоді ми вклоняємося вівтарю. Якщо в нас виникає потреба заговорити в храмі, ми робимо це пошепки, щоби не порушувати тиші, необхідної для молитви. Ми влаштовуємо спільні заходи, наприклад, зустрічі за філіжанкою кави, безкоштовні обіди або парафіяльні свята, за межами святого місця. Католики, що проживають у певній географічній місцевості, парафії, разом моляться як спільнота в найближчій церкві. Таким чином, церковна будівля зближує нас не лише з Богом, а й одне з одним.

Найкращі й найгарніші

Церква – це дім Божий, де ти можеш із Ним зустрітися. Тому не дивно, що протягом багатьох століть оздобі церковних будівель приділяли значну увагу. З точки зору функціональності від костелу не так уже багато вимагається: він має бути достатньо великим, щоби вмістити всю спільноту під час молитви. Таким чином, красі будівлі можна приділити багато уваги. З іншого боку, якщо необхідно побудувати лікарню, слід задовольнити набагато більше практичних вимог, відводячи менше уваги красі будівлі. Функціональність і форма в такому випадку пов’язані між собою. Оскільки функцією церкви є прославлення Бога, доречно зробити цю будівлю настільки гарною, наскільки це можливо. Дизайн та убранство церкви змінювалися протягом років. У різні століття панували різні архітектурні та художні стилі. Проте люди завжди намагалися зробити храми найкращим, найгарнішим взірцем стилю свого часу. Тільки найкращі і найпрекрасніші будівлі можна призначити для того, аби вони були домом Божим.

О. Мішель Ремері, Твіти з Богом

Фото: LLRF

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Катехетика 10:07 Понеділок 0 246 10 цитат святого Єроніма, які допоможуть зрозуміти значення Святого Письма Найчастіше цитують вислів св. Єроніма про незнання Святого Писання і незнання Христа. Однак у багатій писемній спадщині святого є й інші слова, які публікуємо нижче, що допоможуть глибше зрозуміти діяльність святого та значення Святої Книги у житті християнина.