Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Чому Діва Марія є непорочно зачатою? Пояснення отця Романа Лаби

Чому Діва Марія є непорочно зачатою? Пояснення отця Романа Лаби

Бут 3, 9 – 15. 20; Еф 1, 3-6. 11-12 Лк 1, 26 – 38
На шостому місяці посланий був ангел Гавриїл від Бога до галілейського міста, названого Назаретом, до діви, зарученої з чоловіком на ім’я Йосиф, із дому Давида, а ім’я діви – Марія. І, прийшовши до неї, сказав: «Радій, сповнена благодаті! Господь з тобою, благословенна ти між жінками». Вона стривожилася від цих слів і міркувала, що означало б це привітання. Та ангел сказав їй: «Не бійся, Маріє, бо ти знайшла благодать у Бога. І ось, ти зачнеш в утробі й народиш Сина, і даси Йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього буде названий, і дасть Йому Господь Бог престол Його батька Давида, і довіку царюватиме в домі Якова, і Його царюванню не буде кінця!» І озвалася Марія до ангела: «Як станеться це, коли я чоловіка не знаю?» У відповідь ангел сказав їй: «Дух Святий зійде на тебе, і сила Всевишнього тебе отінить; тому й Святе, котре народиться, назветься Сином Божим. Ось і твоя родичка Єлизавета, і та зачала сина у своїй старості, і це вже на шостому місяці та, кого звуть неплідною, тому що жодне слово не буває у Бога безсилим! А Марія промовила: «Ось, я раба Господня, нехай буде мені за словом твоїм!» І ангел відійшов від неї. Слово Господнє.

В Урочистість Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, Церква, співставляючи опис благовіщення з описом первородного гріха, представляє Марію як Нову Єву. Подібні порівняння часто застосовували Отці Церкви: Вузол непослуху Єви був роз’язаний послухом Марії. Марія являється перед нами не лише як зразок послуху, але і як перша представниця Народу Нового Завіту. Слухаючи і приймаючи слово Діва з Назарета усіх нас приводить до Дерева Життя, яким є життя в Богу.

В чому полягає ця Тайна Непорочного Зачаття?

8 грудня 1854 року Папа Пій ІХ оголосив, що Пресвята Діва Марія від першого моменту свого зачаття, силою особливої благодаті Всемогутнього Бога, силою грядущих заслуг Ісуса Христа, Спасителя людського роду, була збережена від будь якої плями первородного гріха… Господь нас спас від гріха, натомість Пресвяту Діву Марію – зберіг від гріха. Словом, яке яскраво описує стан Пресвятої Діви, є вираз «сповнена благодаттю» – гр. кехарітомене.

Кехарітомене – Participium perfecti passive – походить від слів харітоо – наповнювати когось в досконалий, цілковитий спосіб, і слова харіс. В грецькій мові слова, які закінчуються на «оо» означають повну інтенсивність дії. Щоб краще це зрозуміти пригляньмося до подібних слів:
хаіматоо: кровавити, проливати кров.
тхауматоо: бути наповненим здивуванням, захопитися чимось, бути сповненим захопленням
споомаі: спалювати дотла

1. Там, де творить Господь, нічого не потрібно додавати ітп. Це слово унікальне, воно зустрічається тільки один раз в усьому Писанні. В даному випадку йдеться про «благодать» – харіс, тобто йдеться про запевнення благодаті в повноті. Слово харіс може теж означати «привілей».

2. Папа Бенедикт ХVI в одному із повчань говорить: Благодать – ніщо інше, як любов Бога, а отже остаточно це слово можна перекласти, як «улюблена Богом» (Лк 1, 28)

3.Кехарітомене означає, що Марія благодаттю преображена в своїй істоті4. Минулий час і пасивна форма цього терміну надають ще більш особливого значення – йдеться про певний стан, який вже стався і далі тривають його наслідки. Можна цей вислів перекласти – «вповні і тривало обдарована благодаттю». З такою думкою погоджується навіть один із видатних протестантських біблеїстів Арчибальд Томас Робертсон (1863-1934), баптиський теолог, видатний спеціаліст в області грецької мови.

Коли розпочався такий стан в Марії? 

Щоб відповісти на це запитання, потрібно приглянутися до теології покликання в Біблії. Святе Писання показує покликання, як щось, що випереджає народження, а навіть зачаття:

«Перш, ніж я уклав тебе в утробі, я знав тебе; і перш ніж ти вийшов з лона, освятив я тебе; пророком для народів я тебе призначив (Єр 1, 5).»

Щоб краще зрозуміти, що означає слово повна благодаті, корисно буде дослідити, а що взагалі означає благодать в Біблії? Благодать – незаслужений, безкоштовний дар від Бога? Згідно Нового Завіту першим таким даром для християн є спасіння.
Благодаттю ви спасенні (Еф 2, 8).

А спасіння, як відомо, означає свободу від гріха і наповнення усяким добром, яке Господь передбачив для людини. Можна сказати, що факт Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії підтверджений словами Святого Писання. Ангел, вітаючи Діву з Назарету словами Радуйся, благодаті повна, виявляє стан Марії, збереженої від гріха, і стан цей тривав. В момент благовіщення Марія раділа таким станом!

Вираз Кехарітомене в описі благовіщення має ще одне дуже важливе значення. Коли заглибимося в оригінальний текст, то помітимо, що Ангел не звертається до Марії такими словами: Радуйся Марія, благодаті повна. Ангел говорить: Радуйся, а замість імені Марія говорить слово Кехарітомене – наповнена благодаттю. Тобто цей вираз вживає замість імені Марія. Що це може означати? Дати комусь нове ім’я, згідно з семітським мисленням, означає приготувати ту особу до завдання, приготованого Господом. Але ангел не говорить: Від сьогодні зватимешся «Благодаті Повна». Звертається до неї так, як до тієї, яка вже ім’я це носить! Якщо вираз Кехарітомене є ім’ям Марії, то виражає її суть, становить серце її ідентичності – повна благодаті, стан, в якому немає місця на гріх і на його наслідки.

Непорочна Діва Марія є пророчим знаком того, якою буде Церква, а отже якими будемо ми – непорочними перед Богом:
Бо в ньому (Ісусі Христі) він нас вибрав перед заснуванням світу, щоб ми були святі й бездоганні перед ним у любові (Еф 1, 4).
1 Cf. H. W. Smyth, Greek Grammar, Harvard University Press, 1968, p. 108 – 109.
2 Cf. E. LaVerdiere, The Annunciation To Mary: A Story Of Faith, Luke 1:26-38, Chicago 2004, s. 75.
3 Cf. Benedykt XVI, Radość wiary, Częstochowa 2012, p. 124.
4 Cf. I. de la Poterie, Kecharitomene en Luc 1, 28 in Biblica 1987, no 3 – 4.

Джерело: Родина
Катехетика На Божий образ. Ян Амос Коменський і перша дитяча ілюстрована книжка У середині XVII століття Ян Амос Коменський опублікував книжку, яку багато хто вважає першим ілюстрованим виданням, присвяченим ранньому вихованню дітей: «Orbis Sensualium Pictus», або ж, як традиційно перекладають, «Світ чуттєвих речей у малюнках». Утім, усупереч назві, книжка може показати світ, не лише очевидний і видимий, а й недоступний чуттям.