Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожний день. 31 грудня, неділя

Літургія на кожний день. 31 грудня, неділя

СВЯТОГО  СІМЕЙСТВА:  ІСУСА,  МАРІЇ  ТА  ЙОСИФА (біл) Свято

Літургія слова з сьогоднішнього свята Святого Сімейства звертає нашу увагу на значення родини в житті кожного з нас. Бог Всемогутній призначив людину до життя в родині. Найглибші переживання та пізнання людського духа пов’язані з родиною. Але на жаль сьогодні найбільша з криз є криза родини. Просімо про опіку Святої Родини особливо в сьогоденні.

АНТИФОН НА ВХІД
Пастухи пішли притьмом * і знайшли Марію, Йосифа * й Дитятко, що лежало в яслах. (Лк 2, 16)
Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА
Боже, Ти у Святому Сімействі благоволив нам дати яскравий приклад життя; † вчини милостиво, щоб ми, наслі дуючи його в узах родинних чеснот і любові, * осягнули ві чну нагороду в радості Твого дому. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки ві чні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

Сир 3, 2-6. 12-14
Читання з Книги Сираха.
Господь звеличив батька у дітях, і право матері на синах закріпив. Хто шанує батька, той за гріхи умилостивлює і їх уникне, і його щоденна молитва буде вислухана. Хто шанує матір свою, той немов скарби збирає. Хто шанує батька, той матиме втіху в дітях, і в день своєї молитви буде вислуханий. Хто звеличує батька – довго житиме; хто батькові слухняний – матір свою заспокоїть. Дитино, допомагай твоєму батькові в старості і не засмучуй його за життя; і коли його розум ослабне, будь поблажливим; не зневажай його тоді, коли ти – у розквіті сил. Бо добродійство батькові не буде забуте: воно принесе прощення гріхів і дім твій відновить. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 128, 1-2. 3. 4-5
Благословенний, хто боїться Бога.

Блаженний кожний, хто Господа боїться, *
хто Його дорогами ходить.
Ти плоди своїх рук споживати будеш. *
Щасливий ти – і буде тобі добре.
Твоя дружина – як родюча лоза виноградна *
при стінах твого дому.
Твої сини – наче нові оливкові галузки *
навколо твого столу:
Ось такою благословенною буде людина, †
яка Господа боїться. *
Нехай поблагословить тебе Господь із Сіону,
щоби в усі дні життя свого *
ти бачив блага Єрусалима.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ

Кол 3, 12-21
Читання з Послання святого апостола Павла до колосян.
Брати! Зодягніться, як обрані Богом, святі й улюблені, у щире серце милосердне, доброту, покірність, лагідність, довготерпіння, терплячи і прощаючи одне одному, коли хто проти кого має якусь скаргу. Як Господь простив вам, так само й ви робіть. А понад усе – любов; вона – узи досконалості. Нехай панує у ваших серцях мир Христа, до якого ви і були покликані в одному тілі, й будьте вдячні. Слово Христове нехай перебуває у вас щедро, в усякій мудрості. Навчайте і напоумляйте одні одних псалмами, гімнами, духовними піснями, з вдячністю співаючи Богові у своїх серцях. І все, що тільки робите, – словом або ділом, – усе робіть в Ім’я Господа Ісуса, дякуючи через Нього Богові Отцеві. Дружини, слухайтеся своїх чоловіків, як личить у Господі. Чоловіки, любіть дружин і не будьте суворі до них. Діти, слухайтеся батьків у всьому, бо це до вподоби Господу. Батьки, не дратуйте ваших дітей, щоб не занепадали духом. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ

Кол 3, 15а. 16а
Алілуя, алілуя, алілуя.
Нехай панує у ваших серцях мир Христовий,
слово Христове нехай перебуває у вас щедро.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 2, 22-40 (довше)
† Читання святого Євангелія від Луки.
Коли, згідно із Законом Мойсея, виповнилися дні їхнього очищення, то Ісусові батьки принесли Його до Єрусалима, щоби поставити перед Господом, як то записано в Господньому Законі: «Кожне немовля чоловічої статі, яке відкриває материнську утробу, святе для Господа назване буде». І щоб скласти жертву, згідно зі сказаним у Законі Господнім, – одну пару горлиць або двоє голубенят. І ось в Єрусалимі був один чоловік на ім’я Симеон, муж праведний й богобоязний, який очікував утіхи Ізраїля, і Святий Дух був на ньому. І було йому об’явлено Духом Святим, що він не побачить смерті, перш ніж побачить Помазаника Господнього. І прийшов він у Духові до храму. Коли батьки внесли Немовля Ісуса, щоби зробити з Ним за законним звичаєм, він узяв Його в обійми, і благословив Бога, кажучи: «Нині відпускаєш свого слугу, Владико, згідно зі своїм словом, у мирі, бо мої очі побачили Твоє спасіння, яке Ти приготовив перед обличчям усіх народів: Світло для об’явлення язичникам і славу Твого народу – Ізраїля!» І Його батько та мати дивувалися усьому тому, що говорилося про Нього. А Симеон поблагословив їх і сказав Марії, Його матері: «Ось, Цей поставлений на руїну і на повстання багатьох в Ізраїлі та як знак, якому будуть противитись; і тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрилися задуми багатьох сердець!» І була тут Анна – пророчиця, дочка Фануїла з роду Асира; вона постаріла в численних днях своїх, а з чоловіком прожила сім років від дівоцтва свого; вдова вісімдесяти чотирьох років, яка не відходила від храму, служачи вдень і вночі постом та благаннями. І в ту годину, підійшовши, вона прославляла Господа і говорила про Нього всім, хто чекав на викуплення Єрусалима. А як виконали все за Законом Господнім, вони повернулися до Галілеї, до свого міста Назарета. Дитина ж росла й міцніла, сповнюючись мудрості, й благодать Божа була на Ній. Слово Господнє.
Або:
Лк 22, 39-40 (коротше)
† Читання святого Євангелія від Луки.
Коли, згідно із Законом Мойсея, виповнилися дні їхнього очищення, то Ісусові батьки принесли Його до Єрусалима, щоби поставити перед Господом. А як виконали все за Законом Господнім, вони повернулися до Галілеї, до свого міста Назарета. Дитина ж росла й міцніла, сповнюючись мудрості, й благодать Божа була на Ній. Слово Господнє.

Мовиться “Вірую”.

МОЛИТВА ВІРНИХ

Просімо Христа, який у земному житті теж мав сім’ю, щоб Він з особливою любов’ю поглянув на подружжя та сім’ї і зміцнив їх своїми благодатями:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона з особливою любов’ю та дбайливістю піклувалася про сім’ї та подружжя.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб його настанови щодо подружнього та сімейного життя сприяли відродженню моральності людей третього тисячоліття.
3. Молімося за католицькі подружжя, щоб вони з молитви і святих таїнств черпали благодать укріплення в любові та взаємному служінні.
4. Молімося за тих, хто готується до подружжя, щоб опорою їхньої любові був Господь Бог та Його заповіді.
5. Молімося за померлих, а особливо за померлих з наших родин, щоб Господь простив їхні земні гріхи і благоволив прийняти їх до Небесного Царства.
6. Молімося за сім’ї та подружжя, зібрані на цій Євхаристії, щоби Бог обдарував їх своєю благодаттю.

Господи Христе, Твоїй опіці віддаємо всі наші сім’ї та подружжя; нехай приклад Святого Сімейства допомагає батькам і дітям у щоденному взаємному служінні та любові. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Приносимо Тобі, Господи, жертву перепрошення і смиренно просимо, † щоб Ти за посередництвом Богородиці Діви і святого Йосифа * зміцнив наші сім’ї у своїй благодаті та мирі. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ

Наш Бог об’явився на землі * і перебував посеред людей. (Пор. Вар 3, 38)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Милостивий Отче, Ти нас зміцнив небесним таїнством; † вчини, щоб ми постійно наслідували приклад Святого Сімейства * та після трудів земного життя втішалися разом з ним життям вічним. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 7 грудня, п'ятниця Передумовою оздоровлення двох сліпців була їх міцна віра, яку видно вже навіть з того, як вони зверталися до Ісуса: називають Його «Господом», «сином Давида», тобто визнають у Ньому обіцяного Месію-Спасителя (всі знали, що Месія буде походити з роду Давида). Ісус теж підкреслює зв’язок між вірою сліпців і чудом, що сталося: «Нехай вам станеться за вашою вірою!» Віра є запорукою чуда. Людина без віри не помітить чуда, навіть якщо воно станеться з нею самою чи з її близькими.
СВ. АМВРОСІЯ, ЄПИСКОПА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Амвросій був правителем північної Італії та префектом Мілану. Будучи катехуменом, він народом був обраний єпископом Мілану. 30 листопада 374 року був охрещений, а 7 грудня рукоположений на єпископа. Мужньо боровся з аріанською єрессю. Схилив імператора Теодозія до публічного покаяння за різню у Солуні. У Мілані охрестив св. Августина. Завдяки своїм творам був визнаний одним з чотирьох великих Вчителів латинської Церкви. Є автором багатьох літургійних гімнів і організатором церковного співу. Помер у ніч воскресіння 4 квітня 397 року.
Або (біл) Перша п’ятниця місяця
Меса про Пресвяте Серце Ісуса


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 2 грудня, неділя (фіол) І Неділя Адвенту  (Рік “В”)
Сьогодні розпочинаємо адвентовий період, час очікування. Марія переживає останній місяць вагітності. Втілення вже зачалось вісім місяців тому. І Слово стало тілом... Разом з Марією відтворімо в серці тих вісім місяців, перш ніж її супроводжуватимемо цей останній місяць. Нехай через Її заступництво ми отримаємо благодать, щоб ми дозволили Ісусу нас навчити про свої дороги, щоб мечі свої перекували на лемеші, та списи на серпи, щоб ходили в світлі Господньому.