Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 7 грудня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 7 грудня, п'ятниця

Передумовою оздоровлення двох сліпців була їх міцна віра, яку видно вже навіть з того, як вони зверталися до Ісуса: називають Його «Господом», «сином Давида», тобто визнають у Ньому обіцяного Месію-Спасителя (всі знали, що Месія буде походити з роду Давида). Ісус теж підкреслює зв’язок між вірою сліпців і чудом, що сталося: «Нехай вам станеться за вашою вірою!» Віра є запорукою чуда. Людина без віри не помітить чуда, навіть якщо воно станеться з нею самою чи з її близькими.
СВ. АМВРОСІЯ, ЄПИСКОПА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Амвросій був правителем північної Італії та префектом Мілану. Будучи катехуменом, він народом був обраний єпископом Мілану. 30 листопада 374 року був охрещений, а 7 грудня рукоположений на єпископа. Мужньо боровся з аріанською єрессю. Схилив імператора Теодозія до публічного покаяння за різню у Солуні. У Мілані охрестив св. Августина. Завдяки своїм творам був визнаний одним з чотирьох великих Вчителів латинської Церкви. Є автором багатьох літургійних гімнів і організатором церковного співу. Помер у ніч воскресіння 4 квітня 397 року.
Або (біл) Перша п’ятниця місяця
Меса про Пресвяте Серце Ісуса


АНТИФОН НА ВХІД
Посеред Церкви відкрив свої уста, * а Господь наповнив його духом мудрості та розуму, * і в шати слави його одягнув. (Пор. Сир 15, 5)

КОЛЕКТА
Боже, який вчинив святого єпископа Амвросія вчителем католицької віри й прикладом апостольської непохитності; † поклич у своїй Церкві мужів по Твоєму серцю, * щоб вони рішуче й мудро нею керували. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 29, 17-24
Читання з Книги пророка Ісаї.
Так говорить Господь Бог: «Хіба не трошки ще, не трішечки, і Ліван перетвориться на сад, а сад вважатимуть за ліс? Того дня глухі почують слова книги, очі сліпих прозріють із темряви та пітьми. І бідні дедалі більше у Господі веселитимуться, і най- убогіші з людей радітимуть Святим Ізраїля. Адже гнобителя не стане, глузливий ізникне, пропадуть усі, хто очікував неправди, хто спонукав ближнього грішити словами, хто наставляв судді пастку в брамі й праведного набік відсував нікчемними словами. Тому так говорить Господь, який відкупив Авраама, домові Якова: “Яків не буде більше стидатися, обличчя його більше не червонітиме. Але, коли він побачить діло рук Моїх, буде серед себе святити Моє Ім’я; Святого Яковового будуть святити, Бога Ізраїлевого жахатись. Ті, які блукають духом, – мудрості навчаться, і ті, які ремствують – розуму наберуться”». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 27, 1. 4. 13-14
Бог – моє світло і моє спасіння.
Господь – моє світло і моє спасіння. *
Кого мені боятись?
Господь – мого життя твердиня. *
Кого мені жахатись?
Одного просив я в Господа, одного буду шукати: *
щоби в усі дні мого життя †
я перебував у Господньому домі,
бачив насолоду Господню *
і оглядав Його святиню.
Я ж маю надію побачити блага Господні *
у живих країні.
З нетерпінням чекай на Господа, будь мужнім, *
нехай зміцняється Твоє серце – Господа очікуй!

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ось Господь наш прийде у потузі
і просвітлить очі слуг своїх.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 9, 27-31
† Читання святого Євангелія від Матея.

Того часу, як Ісус проходив, за Ним пішло двоє сліпих, котрі голосно гукали: «Помилуй нас, Сину Давидів!» Коли ж увійшов Він до хати, сліпі підійшли до Нього. Ісус сказав їм: «Чи ви вірите, що Я можу це зробити?» Вони відповіли Йому: «Так, Господи!» Тоді Він доторкнувся до їхніх очей, промовивши: «Нехай вам станеться за вашою вірою!» І відкрились їхні очі. Ісус суворо наказав їм: «Глядіть, щоб ніхто не довідався!» Вони ж, вийшовши, розголосили про Нього по всій тій землі. Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Віддаючи шану святому Амвросію, єпископу і Вчителю Церкви, який прославився мудрістю, побожністю та відвагою, просімо у Господа Бога потрібних нам благодатей:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб Господь дарував йому здо- ров’я і допомагав своєю міццю нести тягар його обов’язків.
2. Молімося за керівників держав, щоб вони справедливо правили довіреними їм народами і шанували права кожної людини.
3. Молімося за проповідників та катехістів, щоб вони словом і прикладом власного життя проповідували світові Євангеліє Христа.
4. Молімося за католицьких поетів та композиторів, щоб вони за прикладом святого Амвросія, автора літургійних гімнів, черпали натхнення в Богові.
5. Молімося за померлих, щоб Господь обдарував їх вічним спочиванням.
6. Молімося за нас самих, щоб ми завжди були вірними вченню Церкви і витривало прямували до обіцяного нам Небесного Царства.

Господи Ісусе Христе, вислухай наші смиренні прохання і вчини, щоб ми, складаючи Тобі шану у молитвах та піснях на землі, могли долучитися до слави, яку віддають Тобі святі та ангели в небі. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Всемогутній Боже, нехай Святий Дух під час звершення божественних тайн наповнює нас світлом віри, * яким Ти безустанно освітлював святого Амвросія для провіщення Твоєї слави. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Адвент № 1, або про Святих № 34-35.

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Хто роздумуватиме над законом Господнім вдень і вночі, * вчасно свій плід принесе у своєму часі.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти зміцнив нас силою цього таїнства; † вчини, щоб ми, освітлені вченням святого Амвросія, * мужньо прямуючи Твоїми стежками, приготувалися до участі у блаженстві вічної трапези. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)