Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Цей день в історії Католицької Церкви: підписано Болонський конкордат
10:00 Середа 0 1 703
18-08-2021, 10:00

Цей день в історії Католицької Церкви: підписано Болонський конкордат

18 серпня 1516 року король Франції Франциск І (1515-1547) і Папа Римський Лев Х (1513-1521) підписали Болонський конкордат, який встановлював нові форми взаємин короля Франції з Папським престолом.
7 липня 1438 року король Франції Карл VII підписав Прагматичну санкцію, яка нормувала діяльність Католицької Церкви на території країни. Утім, ця постанова не тільки не усувала протиріч у стосунках французької монархії зі Святим Престолом, а й іще більше роздмухувала конфлікт: Понтифіки, чий вплив на французьку Церкву обмежувала санкція, прагнули її скасування.

Зовнішня політика Святого Престолу змінилася після смерті войовничого Папи Юлія ІІ, затятого ворога Франції. Його наступник Лев Х свої міжнародні зусилля скерував на боротьбу проти посилення Іспанії. Король Франциск І тим часом прагнув встановити у Франції абсолютну монархію, а для цього потребував підтримки Папи Римського; крім того, його теж турбувало посилення Іспанії. Така ситуація благодатно вплинула на пошуки компромісу.

1516 року було підписано Болонський конкордат, який скасовував Прагматичну санкцію. Згідно з конкордатом, монарх призначав кандидатів на вакантні церковні посади, але затвердження відбувалось у Римі. Якщо Римська Курія відхиляла запропоновану кандидатуру, король мав протягом трьох місяців висунути іншу. Також за Папою було закріплене повноваження найвищої інстанції в судових суперечках між французьким духівництвом і Римом. До Понтифіка поверталося право на збір аннатів, раніше відібране Прагматичною санкцією. Прерогативою монарха залишалося роздання бенефіціїв.

Конкордат стосувався не всієї території Франції. Наприклад, його вплив не поширювався на Авіньйон, Ніццу і В’єнн, які належали герцогові Савойському. З різних юридичних причин конкордату також уникли Прованс, Бретань і три лотаринзькі герцогства. Щоб примусити Паризький парламент затвердити Болонський конкордат, королю Францискові І довелося вдатися до свого права «особистої присутності». У відповідь Папа Римський Лев Х спеціальною буллою проголосив короля покровителем і захисником конкордату.

Болонський конкордат діяв до 1790 року і втратив силу з початком Французької революції та поваленням монархії у Франції. 

Павло Зінченко
Історія Церкви 12:00 Середа 0 182 «Із цим знаком переможеш». Сон, що змінив життя ранньої Церкви 28 жовтня 312 року Константин здобув перемогу над своїм суперником та отримав владу над Західною Римською імперією. Перед вирішальною битвою Константину наснився сон, в якому він побачив хрест із написом: «Із цим знаком переможеш» («In hoc signo vinces»). Вважаючи, що своєю перемогою завдячує Христові, Константин став прихильним до християнства, хоча й відмовлявся від хрещення до кінця свого життя.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.