Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Цей день в історії Католицької Церкви: підписано Бурзьку прагматичну санкцію про верховенство Вселенських Соборів над владою Папи
10:52 Субота 0 1 688
7-07-2018, 10:52

Цей день в історії Католицької Церкви: підписано Бурзьку прагматичну санкцію про верховенство Вселенських Соборів над владою Папи

7 липня 1438 року французький король Карл VII (1422-1461) підписав Бурзьку прагматичну санкцію, яка передбачала верховенство Вселенських Соборів над владою Папи Римського й автономію Церкви у Франції.
Конфлікт між французькими королями та Понтифіками розпочався за короля Філіпа IV Красивого й Папи Римського Боніфація VIII. Король прагнув підпорядкувати собі папську владу і після смерті Понтифіка фактично відділився від Рима, заснувавши власний папський двір у Авіньйоні. Так розпочався «Авіньйонський полон Пап», який тривав з 1309 до 1377 року.

Столітня війна між Англією та Францією, яка почалася 1337 та з перервами тяглася до 1453 року, надовго відсунула церковне питання на другий план. Проте що ближче французький король Карл VII був до перемоги, то більше він замислювався про утворення єдиної національної держави, де королівська влада мала би пріоритет на владою Папи. У політиці король спирався на активну підтримку французького духовенства, адже саме тут Соборний рух, який боровся за перевагу влади Вселенських Соборів над владою Папи, був особливо потужний.

У 1438 році під егідою Карла VII відбувся Бурзький Собор, де ухвалили Прагматичну санкцію, за якою було встановлено пріоритет влади Соборів на владою Папи; єпископи й абати обиралися капітулами та монастирськими спільнотами; король і сеньйори отримали право рекомендувати кандидатів на єпископські посади; скасовано роздачі Папою Римським бенефіціїв і аннатів; заборонено апеляцію до суду Папи перед розглядом справи французькими судовими інстанціями. Так, по суті, було закладено основи Галліканської Церкви – національної Церкви Франції, підпорядкованої не Папі Римському, а монархові.

Але протистояння Святого Престолу та французьких королів на цьому не завершилося. Прагматична санкція виявилася нежиттєздатна, і 1516 року король Франциск І і Папа Лев Х підписали Булонський конкордат, який скасував більшість її пунктів.

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.