Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 23 вересня – довільний спомин святих Захарія та Єлизавети, батьків Йоана Хрестителя
08:30 Четвер 0 458
23-09-2021, 08:30

23 вересня – довільний спомин святих Захарія та Єлизавети, батьків Йоана Хрестителя

Про святих батьків Йоана Хрестителя дізнаємося з першого розділу Євангелія від Луки. Згідно зі словами автора, Захарія був священиком із черги Авії (онук Аарона). До Ааронового роду належала також і його жінка Єлизавета (див. Лк 1, 5).
Подружжя проживало поблизу Єрусалима, ймовірніше за все, в Айн-Карімі. Вони не мали дітей, «були обидвоє справедливі перед Богом і виконували всі заповіді та накази Господні бездоганно» (Лк 1, 6). Коли досягли похилого віку, Бог через архангела Гавриїла благовістив Захарії народження сина, Предтечі Месії. Зустріч сталася в Єрусалимському храмі під час кадіння, яке своєю чергою мав зробити Захарія (див Лк 1, 8-11). Через недовіру до слів архангела Захарія отримав виразний знак від Бога – німоту до моменту, коли надав ім’я сину. В довгому мовчанні дозріває його віра та втілюється у дарі пророкування.

Словами пророцтва Захарії Церква молиться щодня під час ранкової Літургії Годин – пісня «Благословен Господь, Бог Ізраїля» (див. Лк 1, 68-79). Хоча в єврейській традиції підкреслювалось походження чоловіка, недарма святий Лука надає такого привілею і Єлизаветі.

Мати Йоана Хрестителя належить до жінок, які в Старому Завіті допомагали оточенню йти за Божою волею. Тому вона у відповідний час становчо бере слово за чоловіка і надає ім’я сину. Робить так, бо знає – батько має назвати дитину. Факт, що Єлизавета знала, яке саме ім’я було надане дитині архангелом, свідчить, що Захарія, ймовірно,написав дружині на табличці, а вона вміла читати. Тогочасні жінки не були освіченими та грамотними.

Перед народженням Йоана подружжя зустрічається з родичкою – Дівою Марією, Яка поспішає з допомогою Єлизаветі. Під час зустрічі жінок у благословенному стані Єлизавета та її немовля сповнюються Святим Духом. Захарія та Єлизавета виступають образом Старого Завіту.

Зображуються разом, часто в біблійних сценах. Атрибути Захарії – пальмова гілка, таблиця, або сувій із написом «Йоан». Єлизавета – покровителька дружин, вагітних жінок, акушерок.

Уклала Юлія Бойко 

Зображення: Pinterest
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.