Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 26 серпня – довільний спомин Матері Божої Ченстоховської
08:00 Четвер 0 1 322
26-08-2021, 08:00

26 серпня – довільний спомин Матері Божої Ченстоховської

У Ченстохові знаходиться головна святиня Польщі – санктуарій Матері Божої Ченстоховської. Згідно з легендами, образ був намальований святим євангелістом Лукою ще за життя Марії, на дерев’яній дошці, виготовленій зі стола з дому Святої Родини
Однак до 1384 р. немає певних історичних даних про ікону. Безперечно, святиня написана в східному стилі та належить до типу Одигітрія. В ІV ст. імператор Костянтин привіз її до Константинополя, де подарував князю Русі Леву І Галицькому (1225-1301). Той привіз її на захід сучасної України, де вона перебувала в Белзі, в храмі святого Онуфрія. Образ творив чудеса на місцях, хоча популярності здобув лише в ХІХ-ХХ ст. В 1384 р. князь Володислав Опольський вивіз ікону до нещодавно заснованого монастиря паулінів до Ченстохови (це місце називають також Ясна Ґура). В 1430 р. храм пограбували, була вкрадена коштовна оздоба образу, а саме зображення порубане мечем та розбите. Оскільки ікону неможливо було реставрувати, вона була написана наново на основі першого малюнка. На згадку про сумну подію на обличчі Божої Матері були додані дві глибокі рани.

В 1656 р. Польща вистояла перед шведською навалою та перемогла. Передувала цьому цілковита довіра заступництву Матері Божої Ченстоховської та ввірення держави Її опіці. Відтак чудотворний образ став символом незламності польського духу та віри в Христа та відіграв свою особливу роль під час комуністичного режиму. Ікона була тричі коронована Папою Римським (1717, 1910, 2005 рр.). Чорну Мадонну вшановують Католицька та Православна церкви (ця назва з’явилася через колір шкіри на образі), вона поєднує християнський світ, схід і захід.

Матір Божа Ченстоховська вважається покровителькою Польщі, заступницею при інфекційних захворюваннях, глухоті, німоті, вогнепальних пораненнях та пораненнях холодною зброєю.

Юлія Бойко

Зображення: Catholic Exchange
Святі дня 08:00 Вівторок 0 1 982 21 вересня – свято святого Апостола Матея, Євангеліста, покровителя бухгалтерів Про апостола Матея дізнаємося з Євангелій (Мт 9, 9-13; Мк 2, 13-17; Лк 5, 27-32). Традиція передає, що Леві в Євангелії від Луки й син Алфея в Марка (Мк 2, 14) – це та сама людина, яку Євангеліє від Матея зве іменем Матей.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.