Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » «Людська байдужість нищить цей храм». Прес-конференція біля костелу св. Миколая
17:05 Вівторок 0 3 291
7-09-2021, 17:05

«Людська байдужість нищить цей храм». Прес-конференція біля костелу св. Миколая

У вівторок, 7 вересня, у Києві відбулась прес-конференція, присвячена ситуації навколо костелу св. Миколая, у якому 3 вересня сталась пожежа. Зустріч з пресою відбувалась під стінами святині. 
 
Зустріч розпочалась молитвою, яку очолив єпископ Віталій Кривицький. 


У прес-конференції взяли участь: єпископ ординарій Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький SDB, настоятель Делегатури Згромадження Місіонерів Облатів Марії Непорочної, яке опікується парафією, отець Павло Вишковський ОМІ, громадський діяч та вірянин парафії св. Миколая Юрій Тандіт, юрист парафії Володимир Тарасюк, органістка Ольга Бондарева, яка співала та грала під час богослужінь та брала участь у концертах, які організовував Національний будинок органної та камерної музики. 


Юрій Тандіт розповів свою історію приходу до парафії св. Миколая та підкреслив, що великого болю завдавало те, що доводилось бути свідком того, як храм руйнується на очах. Він підкреслив, що на будівництво храму, що відбувалось наприкінці ХІХ - початку ХХ століття збирали кошти не лише римо-католики, а й усі кияни. «Ми не просимо про чуже, а — про повернення храму Римсько-Католицької Церкви, право користування яким у нас забрали», — наголосив учасник прес-конференції.

Отець Павло Вишковський ОМІ нагадав присутнім про чудо, яке сталося у парафії під час пожежі. На органі, який згорів, висіла ікона Матері Божої Остробрамської. Після пожежі вона вціліла. 

Віряни з сумом сприйняли звістку, що згорів орган. Про його велику цінність розповіла органістка парафії Ольга Бондарева, яка майже 30 років прикрашає своїм співом та музичним супроводом богослужіння. Близько 10 років Ольга Бондарева працювала у Будинку органної музики зі співачкою Ларисою Назаренко. На думку органістки, орган знаходився не на своєму місці. Органістка пояснила, що коли він стоїть на хорах, а не у вівтарній частині, то це створює барвне звучання та гармонію. «Бальзак казав, що органна музика долає нескінченність між небом та землею. Коли музичний інструмент стоїть перед глядачами, то вони змушені дивитись на часто різькі рухи органіста, це заважає. На мою думку, орган стояв не там. Те, що сталося, є для мене великим Божим знаком. Сподіваюсь на кардинальні зміни», — підкреслила Ольга Бондарева.   


Отець Павло Вишковський ОМІ нагадав присутнім, що рівно 30 років віряни збиралися на молитву перед храмом, сьогодні ж, парафіяни знову змушені молитись на вулиці. У неділю тут, під відкритим небом, було звершено 5 Святих Мес. 

 
Говорячи про юридичну сторону питання повернення храму вірянам, юрист Володимир Тарасюк наголосив, що справа з костелом св. Миколая — це імітація декомунізації, яка відбувається в Україні. «Демократична Україна не спромоглася припинити продовження традицій СРСР, вони ще тривають», — підкреслив юрист. На початку 90-х було видано низку законодавчих актів, які передбачали повернення релігійним громадам їхнього церковного майна. Якщо йде мова про Національний будинок органної та камерної музики, то католики ніколи не виступали проти концертів органної музики та готові були укласти адміністративний договір на спільне використання храму. Як вдається державі утримувати храм, ми сьогодні бачимо. «Комуністи перетворили Божий храм на концертну залу... Ми просимо про совість та сміливість прийняти чесне рішення та повернути храм тим, хто його будував. Якщо держава не здатна зберегти цей храм (а подібних ситуацій з храмами є сотні в Україні), просимо повернути його нам», — підсумував Володимир Тарасюк та зазначив, що унікальність цієї споруди в тому, що вперше у світі для її будівництва було використано монолітно-бетонне будування, і це було зроблено на совість. «Людська байдужість нищить цей храм». 


Ординарій Київсько-Житомирської дієцезії, до складу якої входить парафія св. Миколая, єпископ Віталій Кривицький SDB наголосив на тому, що деякі провладні сили намагаються втянути Церкву у певні політичні процеси. Коли йшла розмова з Міністерством культури про відбудову храму, то один з чиновників заявив: «хай краще він завалиться, ніж його мають відбудувати поляки». Єпископ пояснив, що перемовини щодо допомоги у справі відновлення святині ведуться з різними благодійниками, і це не лише представники Польщі. Владика також підкреслив, що Церква не бере участі у різних зборах коштів чи то на відбудову храму, чи органу, про які дуже багато останнім часом говорять медіа. «Сьогодні біля цього храму, який постраждав і далі страждає, ми зібрались, щоб звернутись до Президента, аби він втрутився», — зазначив єпископ Кривицький та зачитав лист до Президента України, де пригадав про зобов'язання безоплатно передати костел вірянам та представив факти, що доводять неспроможність створеної робочої групи зберегти костел від руйнування.  

 
Під час прес-конференції журналісти цікавились, чи парафія св. Миколая збирає кошти на відновлення храму. Отець Павло Вишковський зазначив, що парафія приватно не збирає коштів на відновлення, це відбувається в Церкві під контролем. Кілька років тому, коли впав величезний камінь з фронтону храму, то було досліджено державні звіти по коштам на реставрацію храму. Кошти призначені на відновлення не виконали свого призначення. Лише реституція вирішить справу відновлення храму. Поки не буде єдиного власника храму, справа не вирішиться. Крім того, на разі Церква не збирає кошти на відновлення храму, оскільки він їй не належить. Але якщо йтиме мова про відновлення святині, то це буде капітальний ремонт, а не лише косметичний.  


Журналісти цікавились розміром збитків, яких було завдано внаслідок пожежі. На разі ще експертиза повністю не завершена, тому про розмір збитків, на даний момент, говорити важко.   

На завершення прес-конференції отець Павло Вишковський повідомив, що віряни Києва, з благословення єпископа Віталія Кривицького, 8 вересня, у свято народження Пресвятої Діви Марії, розпочинають Розарієвий Єрихон. Це цілодобова молитва на розарії в намірі повернення храму законному власнику — Церкві, аби вдалося відбудувати Божий храм та зберегти перлину архітектури та історії. Молитовний марафон розпочнеться 8 вересня о 19:30 спільною молитвою біля костелу св. Миколая. 
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.