Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » «Із цим знаком переможеш». Сон, що змінив життя ранньої Церкви
12:00 Середа 0 348
30-06-2021, 12:00

«Із цим знаком переможеш». Сон, що змінив життя ранньої Церкви

28 жовтня 312 року Константин здобув перемогу над своїм суперником та отримав владу над Західною Римською імперією. Перед вирішальною битвою Константину наснився сон, в якому він побачив хрест із написом: «Із цим знаком переможеш» («In hoc signo vinces»). Вважаючи, що своєю перемогою завдячує Христові, Константин став прихильним до християнства, хоча й відмовлявся від хрещення до кінця свого життя.
Кінець переслідуванням

Видавши Міланський едикт у січні 313 року, імператор Константин припинив переслідування християн. Відтоді до християн більше не ставилися як до злочинців, і їм мали повернути все вилучене майно. Правління Константина не лише надало християнству законний статус, а й забезпечило стабільність і мир на території всієї Римської імперії.

Нарешті християни змогли відкрито сповідувати свою віру та брати участь в управлінні імперією. Кількість християн стрімко зростала, як і потреба у великих, добре освітлених будівлях для літургії. У ті часи були збудовані найбільші базиліки, як от собор святого Йоана Латеранського у Римі та храм Гробу Господнього в Єрусалимі.

Константинополь

Коли Константин узяв під контроль Східну Римську імперію, то переніс столицю до міста Візантія, перейменувавши його на Константинополь. Сьогодні це місто відоме як Стамбул, воно розташоване у Туреччині. Більшість наступників Константина були християнами. Тільки імператор Юліан Відступник (†363) безуспішно намагався відродити язичництво.

380 року імператор Феодосій (379–395) підтвердив указом правдивість Символу віри Нікейського Собору – великого зібрання Церкви, яке відбулося 325 року. Згідно з деклараціями імператора Феодосія, католицька віра стала державною релігією. Значний вплив на імператора мав святий Амвросій (†397 р.), єпископ Мілана.

Схід і Захід

Зовнішні вторгнення та внутрішні конфлікти завадили єдності імперії, і вона знову розкололася на Східну та Західну. Із часом відмінності між західною та східною частинами імперії збільшувалися й ослаблювали єдність Церкви.

Східна частина Римської імперії складалася з декількох важливих церковних територій, які називалися патріархіями: Александрійської, Антіохійської та Єрусалимської. Пізніше Константинополь став патріархією.

Папа, єпископ Рима, був патріархом Заходу. Навіть коли Західна Римська імперія почала занепадати, а місто Рим захоплювали багато разів, він керував Церквою і захищав цивілізацію. 452 року папа Лев Великий, наприклад, переконав Аттілу, вождя гунів, не захоплювати Рим.

Свята Олена та істинний хрест

Свята Олена була матір’ю Константина. Син призначив її імператрицею, і вона отримала необмежений доступ до скарбниці, щоби фінансувати свої пошуки християнських реліквій. Близько 326 року вона вирушила до Святої Землі, де, згідно з істориком Євсевієм, побудувала церкву Різдва Христового та церкву на Оливній горі.

За легендою, вона знайшла три хрести, поховані в тій місцевості, де був розіп’ятий Ісус. Жінку, яка була при смерті, помістили на кожний з трьох хрестів по черзі, і та зцілилася, коли торкнулася третього. Завдяки цьому чуду свята Олена встановила істинний хрест Христа. Константин наказав побудувати храм Гробу Господнього на цьому місці в Єрусалимі. Олена привезла до Рима частину хреста та інші реліквії Страстей Христових.

Отець Мішель Ремері, Твіти з Богом

Зображення: In hoc signo vinces, Raphael, Sala di Costantino, Vatican City
Історія Церкви 17:00 Середа 0 244 Непорочне Серце Марії обов’язково переможе. Хроніка подій Фатіми 25 березня 2022 р. Папа присвятив Росію і Україну Непорочному Серцю Діви Марії, виконуючи тим самим Фатімські пророцтва та пов’язані з ними обітниці миру та перемоги добра. Для більшості українців ця посвята була актом солідарності та підтримки з боку Ватикану та черговою молитвою про припинення війни. Проте духовне значення та місце в історії цієї події важко переоцінити, адже факти з недалекого минулого говорять самі за себе. Не буду вдаватися у детальний опис, просто подам дати у хронологічному порядку. «Хто має вуха, щоб слухати, нехай слухає!» (Мт 13, 9).
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.