(зел) ХХ Неділя звичайного періоду
Божий дар вільної волі людини ставить нас іноді в позицію конфронтації. На жаль, багато з нас перебувають у конфлікті не з демоном і пеклом, а з Богом і людьми. Додай нам, Господи, світлого розуму, щоби ми запалали вогнем Твоєї милосердної любові.
АНТИФОН НА ВХІДБожий дар вільної волі людини ставить нас іноді в позицію конфронтації. На жаль, багато з нас перебувають у конфлікті не з демоном і пеклом, а з Богом і людьми. Додай нам, Господи, світлого розуму, щоби ми запалали вогнем Твоєї милосердної любові.
О щите наш, поглянь, о Боже! * Подивися на лице Помазаника Твого! * Один бо день у Твоїх дворах * ліпший, ніж тисяча. (Пс 84 (83), 10-11)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Боже, Ти для тих, хто любить Тебе, приготував невидимі дари; † наповни наші серця гарячою любов’ю до Тебе, щоб ми, люблячи Тебе в усьому і понад усе, * осягнули Твої обітниці, які перевершують всілякі сподівання. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єр 38, 4-6. 8-10
Читання з Книги пророка Єремії.
Тими днями князі сказали цареві про Єремію: «Нехай би вже помер цей чоловік, адже він відіймає завзяття у вояків, які зостались у цьому місті, та й у всього народу, промовляючи ці слова до них; цей бо чоловік бажає не добра народові, а тільки лиха». Цар Седекія відказав: «Ось він у ваших руках: цар бо не вдіє нічого проти вас». Взяли вони Єремію та й укинули у водозбірну яму царевича Малкії на тюремному дворі. Спустили вони туди Єремію на мотузках; а у ямі тій не було води, тільки багно, і загруз Єремія у багні. Довідався Еведмелех-кушій, скопець у царських палатах, що Єремію вкинули у яму, – а цар сидів тоді при Веніяминових воротах, – вийшов із царського дому та й каже до царя: «Мій владико й царю! Не гаразд учинили ті люди, заподіявши таке пророкові Єремії: вони кинули його у яму; та ж він умре там з голоду, бо немає вже хліба в місті». Тоді цар повелів Еведмелехові-кушієві: «Візьми звідси трьох чоловіків із собою та витягни Єремію з ями, доки не вмер». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 40, 2-3. 4. 18
Спіши, о Боже, нам на допомогу.
Я очікував Господа з великим нетерпінням, †
і Він до мене прихилився. *
Він почув крик благання мого,
і витягнув мене з ями страждань, з багнистої трясовини; *
поставив мої ноги на скелі †
та скерував мої кроки.
Він вклав у мої уста нову пісню – *
пісню хвали нашому Богу.
Багато хто побачить, і їх страх охопить, *
і на Господа надіятись будуть.
Я ж бідний і убогий, *
та Господь за мене подбає.
Ти – мій помічник і мій оборонець. *
Боже мій, не забарися.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Євр 12, 1-4
Читання з Послання до євреїв.
Брати! Ми, маючи довкола себе таку велику хмару свідків, відкиньмо всяку гордість та гріх, що нас легко обплутує, стійко прямуймо до тієї боротьби, яка перед нами, дивлячись на За- сновника і Довершувача віри, на Ісуса, який, незважаючи на сором, замість належної Йому радості, перетерпів хрест і сів праворуч Божого престолу. Подумайте ж про Того, хто від грішників перетерпів такий спротив проти себе, щоб ви не знемоглися та не ослабли вашими душами. Ви ще не протистояли до крові, змагаючись з гріхом. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 10, 27
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вівці слухаються голосу Мого,
і Я знаю їх, і вони йдуть за Мною.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 12, 49-53
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Я прийшов вогонь кинути на землю; і як же Я прагну, щоб він уже розгорі вся! Я маю хреститися хрещенням; і як Я знемагаю, поки звершиться! Чи думаєте, що Я прийшов мир принести на землю? Ні, кажу вам, але поділ! Бо відтепер будуть п’ятеро в одному домі поді лені: троє проти двох і двоє проти трьох. Розді литься батько із сином і син з батьком; мати – з дочкою, а дочка – з матір’ю; свекруха – зі своєю неві сткою, а неві стка – зі свекрухою». Слово Господнє.
Мовиться: «Вірую».
МОЛИТВА ВІРНИХ
Часто віра та побожність наражають людину на переслідування або зневагу з боку інших; представляючи сьогодні Господу наші прохання, молімося про силу та відвагу в час випробувань віри:
1. Молімося за Божу Церкву у тих країнах, де офіційно панує атеїзм, щоб ті, хто вірують у Христа не боялись переслідувань і не занепадали духом.
2. Молімося за держави, які переживають труднощі, щоб вони невдовзі їх подолали.
3. Молімося за віруючих, які живуть або працюють із тими, хто насміхається над вірою і вченням Церкви, щоб вони не соромилися віри у Христа.
4. Молімося за тих, хто зараз перебуває на канікулах та у відпустках, щоб вони не занедбували віри та молитви.
5. Молімося за померлих, а особливо за наших дідів та прадідів, які страждали за віру, щоб Господь обдарував їх вічним щастям у своєму Царстві.
6. Молімося за нас, щоб ми ніколи не соромилися ставати на захист віри і тих, кого висміяно за їхню побожність.
Господи Ісусе Христе, уділи нам чесноти відваги, щоб ми ніколи не відреклися від Тебе перед людьми, а сміливо визнавали Твоє ім’я і так заслужили на Твою милість. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, Господи, наші приношення, в яких зді йснюється преславний обмін дарами; † щоб ми, приносячи Тобі те, що нам даєш * отримали в замін Тебе самого. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Неділі звичайного періоду № 20-27
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
У Бога є милість, * і відкуплення велике в Нього. (Пс 130 (129), 7)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти через це таїнство вчинив нас сопричасниками Христа; † смиренно благаємо Твою милість, * щоб ми уподібнились до Нього на землі та могли брати участь у Його небесній славі. Котрий живе і царює навіки вічні.
ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ ЦАРИЦІ (біл) Обов’язковий спомин
Придивляючись до давніх і теперішніх імператриць і цариць, можемо підсумувати, що таке звання «не належить» Пресвятій Діві Марії. У світі це звання представницьке, публічне, а Марія – тиха служниця Господня. І Царство Її Сина триває вічно. Тому весь християнський світ, вшановуючи Її як Надзвичайну Небесну Царицю, правдиву, покірну нашу заступницю, огортає Її такою великою і належною пошаною.
Чим є молитва, якщо в поєднанні з покладанням рук передає благодать іншій людині? Ісус Христос вводить нас у таємницю людської природи, з’єднаної з Божим єством. Приймемо з вдячністю запрошення Господа до молитви, зокрема до заступницької молитви.
Або: (біл) довільний cпомин св. ГІАЦИНТА, пресвітера
Святий Гіацинт народився в Камєні (Сілезія) наприкінці ХІІ століття. Після навчання у Парижі та Болонії був рукоположений у пресвітери і призначений краківським каноніком. Товаришуючи єпископові Івонові в дорозі до Рима, зустрівся зі святим Домініком і з його рук разом із блаженним Чеславом прийняв чернечу рясу. Повернувшись до Кракова, Гіацинт заснував там перший у Речі Посполитій монастир домініканців. З Кракова багато разів вирушав у місійні подорожі на Русь, до Прусії й до границь Литви. Виснажений працею, помер у Кракові 1257 року в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії. Разом із Архангелом Михаїлом є покровителем Києва.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 127)