Сьогоднішня Євангельська притча веде до значної плутанини нашого розуміння справедливості. Це тому, що використовуємо знайомі категорії відносин між людьми до можливості розуміння речей божественних. Схоже, що в цій притчі на перший план виходить тривалість робочого дня і пропор- ційність заробітньої плати. Не бачимо найважливішого, а саме, що заро- бітньою платою є вічне життя, а наша робота є плодом благодаті Божої.
СВ. ПІЯ Х, ПАПИ (біл) Обов’язковий спомин
Джузеппе Сарто народився в Рієзе біля Венеції у 1835 році і був другим з десяти дітей сільського поштаря. Здобувши богословську освіту, він був вікарієм, настоятелем, пізніше духовним отцем у семінарії, а з часом – єпископом Мантуї та, врешті, кардиналом і патріархом Венеції. У 1903 році був обраний Папою. Ставши пастирем усієї Церкви, відродив євхаристійне життя, видавши декрети про часте приймання святого Причастя і прийняття Причастя дітьми. Реформою церковного календаря, Бревіарію та співу започаткував відродження літургії. Відновив біблійне навчання та кодифікував церковне право. Енергійно боровся проти помилок модернізму. Протягом усього свого життя відзначався смиренністю, лагідністю, милосердям до бідних і любов’ю до убогості. Помер 20 серпня 1914 року.
АНТИФОН НА ВХІДСВ. ПІЯ Х, ПАПИ (біл) Обов’язковий спомин
Джузеппе Сарто народився в Рієзе біля Венеції у 1835 році і був другим з десяти дітей сільського поштаря. Здобувши богословську освіту, він був вікарієм, настоятелем, пізніше духовним отцем у семінарії, а з часом – єпископом Мантуї та, врешті, кардиналом і патріархом Венеції. У 1903 році був обраний Папою. Ставши пастирем усієї Церкви, відродив євхаристійне життя, видавши декрети про часте приймання святого Причастя і прийняття Причастя дітьми. Реформою церковного календаря, Бревіарію та співу започаткував відродження літургії. Відновив біблійне навчання та кодифікував церковне право. Енергійно боровся проти помилок модернізму. Протягом усього свого життя відзначався смиренністю, лагідністю, милосердям до бідних і любов’ю до убогості. Помер 20 серпня 1914 року.
Вибрав його собі Господь великим священиком * і, відкривши свою скарбницю, * обдарував його всякими благами.
КОЛЕКТА
Боже, для захисту католицької віри і відновлення усього в Христі Ти наповнив святого Пія, Папу, духом мудрості та апостольською силою; † вчини милостиво, щоб ми, йдучи за його прикладом і настановами, * осягнули вічну нагороду. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Суд 9, 6-15
Читання з Книги Суддів
Того часу зібралися мешканці Сихема й увесь Бет-Мілло та пішли й обрали собі Авімелеха за царя під дубом, що був біля Сихема. Коли переказано це Йотамові, він вийшов і став на верху гори Герізім і голосно кликнув до них, кажучи: «Слухайте мене, князі Сихема, щоб і Бог вас слухав! Пустились дерева в дорогу, щоб помазати царя над собою. І сказали вони до оливки: “Царюй над нами!” Оливка ж їм відповіла: “Чи я ж мою оливу занедбаю, якою шанують Бога і людей, і піду хитатися над деревами?” Тоді сказали дерева до смоківниці: “Ходи ти, царюй над нами!” Смоківниця ж їм відказала: “Чи то ж солодощі мою занедбаю та смачний плід мій, і піду хитатися над деревами?” Тоді до виноградини дерева сказали: “Ходи вже ти, царюй над нами!” А й виноградина їм каже: “Чи то я могла б та вино моє занедбати, що звеселяє Бога й людей, та піти гойдатися над деревами?” Нарешті всі дерева кажуть до тернини: “Іди хоч ти, царюй над нами!” Тернина ж до дерев відказала: “Коли ви справді хочете помазати мене царем над вами, то йдіть у моїм холодку ховайтесь; а як ні, вибухне огонь з тернини та й пожере кедри ливанські”». Слово Боже.
ПСАЛОМ РЕСПОНСОРІЙНИЙ
Пс 21, 2-3. 4-5. 6-7
В силі Господній буде цар радіти.
О Господи, в силі Твоїй цар радіє *
і в Твоїй допомозі веселиться вельми!
Бажанню уст його Ти йому вволив *
і проханню уст його Ти не відмовив.
Бо Ти йдеш йому назустріч благословенням щедрим, *
кладеш йому на голову вінець щирозлотний.
Життя просив він у Тебе: Ти йому дав його, *
довготу днів на віки вічні.
Завдяки Твоїй допомозі – велика його слава; *
величність і красу поклав єси на нього.
Бо Ти даєш йому благословення вічне *
і звеселяєш його радістю обличчя Твого.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Євр 4, 12
Алілуя, алілуя, алілуя.
Слово Боже – живе і діяльне,
воно розрізняє думки і наміри серця.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 20, 1-16а
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус розпові в своїм учням таку притчу: «Царство Не- бесне поді бне до господаря, який вийшов якось вранці найняти робітникі в до свого виноградника. Домовившись з робітниками по динарію за день, він послав їх до свого виноградника. Вий- шовши о третій годині, побачив і нших, які стояли без ді ла на ринку, і сказав їм: “Іді ть і ви у виноградник – і дам вам по справедливості”. Вони пішли. Далі, вийшовши о шостій та о дев’ятій годинах, зробив так само. Коли вийшов об одинадцятій годині, знайшов і нших, які стояли, і каже їм: “Чому ви стоїте тут без ді ла ці лий день?» Кажуть йому: “Бо нас ніхто не найняв”. Він каже їм: “Іді ть і ви у виноградник”. Коли настав вечір, каже господар виноградника до свого управителя: “Поклич робітникі в і дай їм платню, почавши від останніх і аж до пер- ших”. Ті, хто прийшов об одинадцятій годині, одержали по ди- нарію. А коли підійшли перші, то думали, що одержать бі льше, але й вони отримали по динарію. Відтак, одержавши, нарікали на пана, кажучи: “Оці останні попрацювали одну годину, а ти прирівняв їх до нас, які винесли тягар дня і спеку”. А він у ві дповідь сказав одному з них: “Друже, не кривджу тебе; чи не за динарія домовився ти зі мною? Візьми своє і йди. Я ж хочу й цьому останньому дати так само, як і тобі ; хіба не можна мені зробити з моїм те, що я бажаю? Чи твоє око лукаве через те, що я добрий?” Так останні будуть першими, а перші – останніми». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
До Господа, який дає своїй Церкві великих і достойних пастирів, за заступництвом святого Пія X, Папи, звернімося з нашими проханнями:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він, за заступництвом своїх святих попередників, мужньо і витривало керував святою Церквою.
2. Молімося за мир у світі, щоб народи, які ворогують між собою, вирішили всі свої непорозуміння мирним шляхом.
3. Молімося за дітей, які цього року вперше прийняли святе Причастя, щоб вони все своє життя були вірні Христові.
4. Молімося за всіх наших близьких і знайомих, щоб Господь дарував їм здоров’я і наповнив своїм миром.
5. Молімося за померлих, щоби всепрощаючий Господь відкрив перед ними брами Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми провадили істинно християнське життя і насправді були гідні називатися дітьми Божими.
Господи наш і Вчителю, Ти через Святішого Отця Пія звершив великі діла в Церкві; вислухай наші смиренні прохання і допоможи нам своїм праведним життям бути оздобою Твоєї Церкви. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, приймаючи милостиво наші приношення, просимо Тебе: † дай, щоб ми, йдучи за вченням святого Пія, Папи, з належною пошаною відносилися до цих божественних тайн * та свідомо їх приймали. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих пастирів № 38
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Добрий пастир життя своє поклав за овець. (Пор. Йн 10, 11)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Споминаючи святого Пія, Папу, просимо Тебе, Господи, наш Боже, † щоб Ти силою небесної трапези зміцнив нас у вірі * та з’єднав у Твоїй любові. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ ЦАРИЦІ (біл) Обов’язковий спомин
Придивляючись до давніх і теперішніх імператриць і цариць, можемо підсумувати, що таке звання «не належить» Пресвятій Діві Марії. У світі це звання представницьке, публічне, а Марія – тиха служниця Господня. І Царство Її Сина триває вічно. Тому весь християнський світ, вшановуючи Її як Надзвичайну Небесну Царицю, правдиву, покірну нашу заступницю, огортає Її такою великою і належною пошаною.
Чим є молитва, якщо в поєднанні з покладанням рук передає благодать іншій людині? Ісус Христос вводить нас у таємницю людської природи, з’єднаної з Божим єством. Приймемо з вдячністю запрошення Господа до молитви, зокрема до заступницької молитви.
Або: (біл) довільний cпомин св. ГІАЦИНТА, пресвітера
Святий Гіацинт народився в Камєні (Сілезія) наприкінці ХІІ століття. Після навчання у Парижі та Болонії був рукоположений у пресвітери і призначений краківським каноніком. Товаришуючи єпископові Івонові в дорозі до Рима, зустрівся зі святим Домініком і з його рук разом із блаженним Чеславом прийняв чернечу рясу. Повернувшись до Кракова, Гіацинт заснував там перший у Речі Посполитій монастир домініканців. З Кракова багато разів вирушав у місійні подорожі на Русь, до Прусії й до границь Литви. Виснажений працею, помер у Кракові 1257 року в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії. Разом із Архангелом Михаїлом є покровителем Києва.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 127)