(зел) Четвер ХХ звичайного тижня
Кінцеві слова притчі про бенкет Царя, який справив своєму синові, завжди впроваджують нас у неспокій. Якщо мало вибраних, то що буде зі мною? Хибним було б думати, що не вистачить місця комусь із нас. Господь приготував місце усім, і ми отримали запрошення. Але текстом сьогоднішньої притчі Він хоче сказати дещо інше. Він прагне нагадати нам, що дорогу свого спасіння можна подолати, і осягнути Його, стараннями та трудом. Отож приймімо Боже запрошення. Якщо ж нехтуємо ним, то втратимо дуже багато.
Або (біл) довільний спомин св. РОЗИ З ЛІМИ, діви
Св. Роза народилася в Лімі, столиці Перу, в 1586 році. З дитинства вона палала гарячою любов’ю до Христа. Коли їй було двадцять років, вона стала домініканською терціаркою і, незважаючи на протест сім’ї, вела життя в молитві та покаянні. Померла 24 серпня 1617 року. Є покровителькою Латинської Америки.
Спільні Меси: про одну діву
АНТИФОН НА ВХІДКінцеві слова притчі про бенкет Царя, який справив своєму синові, завжди впроваджують нас у неспокій. Якщо мало вибраних, то що буде зі мною? Хибним було б думати, що не вистачить місця комусь із нас. Господь приготував місце усім, і ми отримали запрошення. Але текстом сьогоднішньої притчі Він хоче сказати дещо інше. Він прагне нагадати нам, що дорогу свого спасіння можна подолати, і осягнути Його, стараннями та трудом. Отож приймімо Боже запрошення. Якщо ж нехтуємо ним, то втратимо дуже багато.
Або (біл) довільний спомин св. РОЗИ З ЛІМИ, діви
Св. Роза народилася в Лімі, столиці Перу, в 1586 році. З дитинства вона палала гарячою любов’ю до Христа. Коли їй було двадцять років, вона стала домініканською терціаркою і, незважаючи на протест сім’ї, вела життя в молитві та покаянні. Померла 24 серпня 1617 року. Є покровителькою Латинської Америки.
Спільні Меси: про одну діву
О щите наш, поглянь, о Боже! * Подивися на лице Помазаника Твого! * Один бо день у Твоїх дворах * ліпший, ніж тисяча. (Пс 84 (83), 10-11)
КОЛЕКТА
Боже, Ти для тих, хто любить Тебе, приготував невидимі дари; † наповни наші серця гарячою любов’ю до Тебе, щоб ми, люблячи Тебе в усьому і понад усе, * осягнули Твої обітниці, які перевершують всілякі сподівання. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти вчинив, що свята Роза, запалена Твоєю любов’ю, покинула світі в суворій покуті присвятила себе лише Тобі ; † вчини за її заступництвом, щоб ми, йдучи дорогами земного життя, * могли на небесах насититись потоками Твоєї радості. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єз 36, 23-28
Читання з Книги пророка Єзекиїла.
Так говорить Господь: «Я освячу Моє велике Ім’я, знеславлене між народами, яке ви знеславили посеред них; і зрозуміють народи, що Я – Господь, – слово Господа Бога, – коли буду освячений між вами перед їхніми очима. Адже Я заберу вас з-між народів, Я позбираю вас з усіх земель і приведу вас у землю вашу. Я окроплю вас чистою водою, і ви очиститесь. Я вас очищу від усіх ваших гидот і від усіх ваших кумирів. Я дам вам нове серце, і новий дух вкладу в ваше нутро. Я вийму кам’яне серце з вашого тіла й дам вам серце тілесне. Я вкладу в ваше нутро дух Мій і вчиню так, що ви будете ходити в Моїх заповідях та берегти й виконувати Мої установи. Ви житимете в землі, яку Я дав батькам вашим, і будете Моїм народом, а Я буду вашим Богом». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 51, 12-13. 14-15. 18-19
Я вас омию чистою водою.
Серце чисте створи в мені, о Боже, *
і віднови тривкого духа в нутрі моєму.
Не відкинь мене від cвого обличчя *
і не забери від мене свого Святого Духа.
Поверни мені радість cвого спасіння *
і зміцни мене Духом могутнім.
Я навчатиму беззаконних Твоєї дороги, *
і безбожні навернуться до Тебе.
Адже Ти не маєш задоволення від жертви, – *
всепалення, якби я його приніс, Тобі не до вподоби.
Жертва Богові – це дух сокрушений; *
серцем сокрушеним і впокореним †
Ти, Боже, не погордуєш.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Пс 95, 8аб
Алілуя, алілуя, алілуя.
Сьогодні не робіть закам’янілими серця ваші,
але слухайте голос Господній.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 22, 1-14
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус знову заговорив до первосвящеників і старших народу у притчах, кажучи: «Схоже Царство Небесне на одного чоловіка – царя, який справив весілля своєму синові. Він послав своїх слуг покликати запрошених на весілля, але ті не захотіли прийти. Тоді знову послав інших слуг, кажучи: “Скажіть запрошеним: Ось, я приготував мій бенкет; моїх волів і годовану худобу зарізано, і все готове; приходьте на весілля!” А вони, знехтувавши, відійшли: один – на своє поле, другий – на свій торг; інші ж, схопивши його слуг, познущалися над ними, зневажили їх і повбивали. Цар розгнівався, послав своє військо, вигубив тих убивців і спалив їхнє місто. Тоді каже своїм слугам: “Оскільки весілля готове, а запрошені виявилися недостойними, то йдіть на виїзди з міста і, кого тільки зустрінете, кличте на весілля”. Вийшовши на дороги, ті слуги зібрали всіх, кого знайшли – і поганих, і добрих; і наповнилася весільна світлиця гістьми за столами. Цар прийшов подивитися на тих, хто був за столом, і побачив чоловіка, не вбраного у весільний одяг, і каже йому: “Друже, як ти ввійшов сюди без весільного одягу?” Той же мовчав. Тоді сказав цар слугам: “Зв’яжіть йому ноги й руки та викиньте в зовнішню темряву: там буде плач і скрегіт зубів”. Адже багато запрошених, та мало вибраних!» Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Йдімо до Христа, який усіх нас запросив до себе на євхаристійну трапезу, і вознесімо до Нього наші прохання:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він, проповідуючи відважно усьому світові Ісуса Христа, зміцнив віру у святій Церкві.
2. В день Державного прапора України молімося за нашу державу, щоб настав довгоочікуваний мир та добробут.
3. В Європейський день пам’яті жертв сталінізму та нацизму молімося, щоб у Європі не повторилися жахи тоталітарних режимів.
4. Молімося за людей, поглинутих мирською суєтою, щоб вони знайшли час для Бога та власної душі.
5. Молімося за померлих, щоб Господь милостиво простив їх і благоволив дати їм участь у небесній трапезі.
6. Молімося за нас, щоб ми, приймаючи участь у євхаристії Христа, своїм життям давали гідний приклад нашим ближнім.
Господи Ісусе Христе, Ти на землі запрошуєш нас на Євхаристійну трапезу, допомагай нам своєю благодаттю, щоб після смерті ми змогли прийняти участь у трапезі небесній. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, Господи, наші приношення, в яких здійснюється преславний обмін дарами; † щоб ми, приносячи Тобі те, що нам даєш * отримали в замін Тебе самого. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
У Бога є милість, * і відкуплення велике в Нього. (Пс 130 (129), 7)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти через це таїнство вчинив нас сопричасниками Христа; † смиренно благаємо Твою милість, * щоб ми уподібнились до Нього на землі та могли брати участь у Його небесній славі. Котрий живе і царює навіки вічні.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії