Який той шлях, що, йдучи ним, житимемо мудро? Папа Франциск розмірковував про це перед молитвою «Ангел Господній» у неділю, 3 березня 2019 року.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.Наслідувати Вчителя
Провідник не може бути сліпим і мусить добре бачити, тобто «мати мудрість», бо в іншому випадку може завдати шкоди довіреним йому людям. Ісус хоче привернути увагу всіх тих, на кому лежить або відповідальність у виховній сфері, або обов’язок керувати: душпастирів, представників влади, законодавців, учителів і батьків – «закликаючи їх усвідомлювати своє делікатне завдання та завжди розпізнавати правильний шлях, яким вести інших».
Христос вказує на Себе як на приклад вчителя й провідника, за яким слід іти, зауваживши: «Учень не вищий за вчителя, але, вдосконалившись, кожний стане, як його вчитель». «Ці слова є запрошенням слідувати за Його прикладом і навчаннями, щоби бути надійними та мудрими провідниками. Згадане навчання зосереджене, насамперед, у нагірній проповіді», – підкреслив Папа.
Не бути лицемірами
Як зауважив Наступник святого Петра, далі Христос закликає не були зарозумілими та лицемірами: «Чому бачиш скалку, яка в оці брата твого, а колоди, яка в твоєму оці, не помічаєш?». І дійсно, дуже часто, «легше та зручніше» побачити вади та гріхи інших, але без того, «щоб з тією ж ясністю» бачити власні.
«Ми завжди приховуємо свої вади, навіть перед собою самими; легко, натомість, бачити вади інших. Спокуса полягає в тому, – зазначив Святіший Отець, – аби бути поблажливими з собою самими, але суворими з іншими. Допомагати ближньому мудрими порадами завжди добре, але коли помічаємо та виправляємо вади свого ближнього, мусимо також усвідомлювати, що й ми маємо вади. Якщо ж вважаю, що не маю вад, то не маю права осуджувати та виправляти інших».
Розпізнавати плоди
А як можемо зрозуміти, чи наше око «не загороджене колодою»? Відповідь і на це запитання дає Ісус: «Немає доброго дерева, яке родило б поганий плід, ані поганого дерева, яке родило би добрий плід. Бо кожне дерево пізнається зі свого плоду». Цими плодами є діла, але також і слова, з яких «можна пізнати якість дерева». «У дійсності, хто є добрим, то виносить зі свого серця та зі своїх уст добро, а хто є лихим – виносить зло, вправляючись у найзгубнішій практиці серед нас, якою є нарікати, пліткувати та злословити про ближніх», – наголосив Папа, додаючи, що «з язика починаються війни».
«Просімо підтримки й заступництва Пресвятої Марії, щоб іти за Господом цією дорогою», – підсумував Його Святість.