(зел) ХХIII Неділя звичайного періоду
Слова Ісуса про ненависть дуже важкі для нас і якісь незрозумілі. Може, Ісус виповів їх з огляду на те, що ми називаємо любов’ю, хоча воно становить виправдання непослуху Богові та Його заповідям? Так легко в нашому реальному житті хтось або щось стає важливішим від самого Бога. Дуже часто це провадить до зради Богу і завжди шкодить тим, кого ми в такий безбожний спосіб любимо.
АНТИФОН НА ВХІДСлова Ісуса про ненависть дуже важкі для нас і якісь незрозумілі. Може, Ісус виповів їх з огляду на те, що ми називаємо любов’ю, хоча воно становить виправдання непослуху Богові та Його заповідям? Так легко в нашому реальному житті хтось або щось стає важливішим від самого Бога. Дуже часто це провадить до зради Богу і завжди шкодить тим, кого ми в такий безбожний спосіб любимо.
Ти – справедливий, Господи, * і праві Твої присуди! * Вчини з Твоїм рабом за Твоєю ласкою.
Мовиться «Слава во вишніх»
КОЛЕКТА
Боже, Ти обдарував нас відкупленням і усиновленням; † поглянь милостиво на дітей Твого благовоління, * щоб ми удостоїлися істинної свободи та вічної спадщини. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Мудр 9, 13-19
Читання з Книги Мудрості.
Яка людина може пізнати задум Божий? Або хто може збагнути, чого Господь хоче? Бо ж міркування смертних боязкі, непевні думки наші; бо тлінне тіло обтяжує душу, і земне шатро придавлює розум, сповнений думок. Ми ледве відгадуємо те, що на землі, з трудом знаходимо те, що в руках наших, – а хто дослідить те, що на небі? Волю ж Твою хто знав би, якщо б Ти не дав мудрості і не зіслав з висот Твого Святого Духа? І так ви- прямлені стежки тих, хто живе на землі, і так навчились люди того, що Тобі до вподоби, і мудрістю вони спаслися. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 90, 3-4. 5-6. 12-13. 14 і 17
Боже, Ти завжди був для нас притулком.
Ти повертаєш людину в порох. *
І кажеш: «О сини людські, поверніться».
Бо тисяча років перед Твоїми очима – *
як день вчорашній, що минувся, – †
як нічна сторожа.
Ти змітаєш їх, – вони, наче сон, будуть. *
Тож вранці, як трава, минуться,
яка на світанку росте і розцвітає, *
а ввечері буде скошена і засохне.
Навчи нас так рахувати дні наші, *
щоб ми набули серце мудре!
Повернися ж, Господи! До якого часу? *
Будь до слуг своїх ласкавим.
Наповни нас вранці своїм милосердям, *
щоб ми раділи й веселилися всі дні наші.
Нехай блиск нашого Господа Бога буде над нами, †
і Ти утверди діла рук наших, – *
утверди діла рук наших.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Флм 9б-10. 12-17
Читання з Послання святого апостола Павла до Филимона.
Я, Павло, старець, а тепер ще й в’язень Ісуса Христа, благаю тебе за мого сина, якого я породив у кайданах, за Онисима. Його відіслав я тобі, він – моє серце. Я його бажав у себе залишити, щоби замість тебе послужив мені в кайданах за Євангеліє, але без твого відома я не хотів нічого робити, аби твоє добродійство не було примусовим, але добровільним. Можливо, він задля цього відлучився на якийсь час, щоб ти прийняв його навіки, – вже не як раба, але вище від раба, – як улюбленого брата, – особливо для мене, і тим більше для тебе: і за тілом, і в Господі. Отже, коли маєш мене за друга, прийми його, як мене. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 119, 135
Алілуя, алілуя, алілуя.
Засяй на слугу свого своїм обличчям, –
своїх настанов навчи мене, Боже.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 14, 25-33
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу ішли за Ісусом численні натовпи. Обернувшись, Він сказав їм: «Якщо хто приходить до Мене і не зненавидить свого батька та матері, дружини й дітей, братів і сестер, та ще й душу свою, той не може бути Моїм учнем. Хто не несе свого хреста, а йде слідом за Мною, не може бути Моїм учнем. Бо хто з вас, бажаючи збудувати вежу, спочатку не сяде й не полічить коштів, чи вистачить для завершення, щоб, коли покладе фундамент й не зможе докінчити, всі, які побачать, не почали сміятися з нього, кажучи, що цей чоловік почав будувати й не спромігся закінчити. Або який цар, ідучи війною проти іншого царя, спершу не сяде порадитися, чи під силу йому з десятьма тисячами війська зустріти того, хто йде з двадцятьма тисячами проти нього? Коли ж ні, то як той ще далеко, шле до нього посланців і запитує про умови миру. Так ото й кожний з вас, хто не відречеться від усього свого майна, не може бути Моїм учнем». Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”
МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос вибрав нас і ми стали вибраним народом та царським священством; звернімося ж до Бога з нашими проханнями за святу Церкву та все людство:
1. Молімося за Церкву Божу, щоб вона усіма своїми силами дбала про спасіння всіх людей.
2. Молімось за Святішого Отця, щоб Святий Дух надихав його у справі керування Церквою.
3. Молімося за молодь, щоб вона шукала не лише матеріального добробуту, а й вічних цінностей.
4. Молімося за покликаних до священства, щоб вони зуміли побороти спокуси сатани і повністю присвятили себе Богові.
5. Молімося за померлих, щоб добрий наш Бог помилував їх і прийняв до слави свого Царства.
6. Молімося за нас самих, зібраних довкола Господнього вівтаря, щоб, ідучи за Христом, ми вміли гідно нести хрест праці, розчарувань і страждань.
Господи Ісусе Христе, Ти ніс на своїх плечах хрест нашого беззаконня, допоможи нам нести хрест наших обов’язків, вад і страждання, та безустанно укріплюй нас у виконанні волі Небесного Отця. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, джерело істинної побожності й миру, † вчини, щоб ми цією жертвою гідно славили Твою велич * і участю у святих тайнах зміцнили узи нашої єдності. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Неділі звичайного періоду № 20-27
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Як лань прагне до водних потоків, * так душа моя прагне до Тебе, Боже. * Душа моя жадає Бога, * Бога живого, сильного. (Пор. Пс 42 (41), 2-3)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти насичуєш і животвориш нас Твоїм Словом і небесним таїнством, † дай нам, Твоїм вірним, так використовувати великі дари Твого возлюбленого Сина, * щоб ми завжди могли бути сопричасниками Його життя. Котрий живе і царює навіки вічні.
В сьогоднішньому Євангелії ми почуємо, як Ісус вибирає собі учнів-Апостолів, тобто посланців, які після Його Вознесіння підуть проповідувати Євангеліє цілому світу. І нас Бог посилає до своїх сімей, місць праці, навчання, туди, де Бога не знають, може, мало чули про Нього. Ми – також Апостоли. Кожного з нас Ісус кличе на ім’я і дає нам завдання: своїм добрим християнським життям свідчити про Нього. Просімо сьогодні Ісуса, щоб ми добре виконали це завдання.
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)