(зел) Субота ХІІІ звичайного тижня
Кожен з нас керується якоюсь нормою у своїй поведінці; також й у релігійній поведінці. Згідно цієї норми ми дивимось на інших. Що ж приховується за питанням Йоанових учнів? Покірне прагнення пізнання мотиву поведінки інших, або приховане оскарження? Ми не знаємо. Напевно вони отримують відповідь. Ісус відкриває їм одночасно тайну своєї особи і мотив незрозумілої поведінки своїх учнів.
Або (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії (стор. 117)
АНТИФОН НА ВХІДКожен з нас керується якоюсь нормою у своїй поведінці; також й у релігійній поведінці. Згідно цієї норми ми дивимось на інших. Що ж приховується за питанням Йоанових учнів? Покірне прагнення пізнання мотиву поведінки інших, або приховане оскарження? Ми не знаємо. Напевно вони отримують відповідь. Ісус відкриває їм одночасно тайну своєї особи і мотив незрозумілої поведінки своїх учнів.
Або (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії (стор. 117)
Усі народи, заплещіте в долоні; * радісним голосом ликуйте для Господа! (Пс 47 (46), 2)
КОЛЕКТА
Боже, Ти благодаттю усиновлення схоті в вчинити нас дітьми світла; † не допусти, щоб нас огорнула темрява помилок, * але вчини, щоб ми перебували у сяйві Твоєї істини. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Ам 9, 11-15
Читання з Книги пророка Амоса.
Так говорить Господь: «Того дня я підведу розвалену Давидову оселю, поправлю в ній проломи, підійму її румовища. Я відбудую її, як була за днів днедавніх, щоб вони заволоділи рештками Едома і всіма народами, над якими було призване Моє Ім’я – слово Господа, який це зробить. Настане час, – слово Господнє, – коли орач женця застане, а той, хто топче грона, – того, хто зерно розсіває. Гори точитимуть сік винний, і всі пагорби розтануть. Я верну з полону Ізраїля, народ Мій, і вони відбудують спустошені міста й будуть у них жити. Насадять виноградники й будуть вино з них пити, і розведуть сади, і їстимуть плоди з них. Я посаджу їх на землі їхній, і їх не вирвуть уже з землі їхньої, яку Я їм дав», – каже Господь, Бог твій. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 85, 9. 11-12. 13-14
Бог мир звіщає своєму народу.
Послухаю, що Господь Бог скаже, *
бо Він говоритиме про мир для свого народу,
для своїх побожних, *
тож хай не повертаються до свого безумства.
Милосердя і правда зустрілися, *
поцілувалися мир і правда:
правда піднялася з землі вгору, *
а справедливість нахилилася з неба.
Тож Господь дасть благо – *
і дасть свій врожай земля наша.
Перед Ним піде правда, – *
своїми кроками ступатиме по дорозі.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 10, 27
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вівці слухаються голосу Мого,
і Я знаю їх, і вони йдуть за Мною.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 9, 14-17
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу підходять до Ісуса учні Йоана й кажуть: «Чому ми й фарисеї багато постимо, а Твої учні не постять?» А Ісус їм сказав: «Чи можуть гості молодого сумувати, поки молодий з ними? Настануть дні, коли заберуть від них молодого, і тоді будуть постити. Адже ніхто не пришиває латки з нової тканини до старого одягу, тому що латка збіжиться на одязі, й діра стане ще більша. І не вливають нового вина до старих бурдюків, тому що бурдюки розірвуться – і вино розіллється, і бурдюки пропадуть, але вливають нове вино в нові бурдюки – і те й інше зберігається». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Вислухавши Слово Господнє, зверні мося до Всемогутнього Бога з нашими смиренними молитвами:
1. Просімо, щоб Господь постійно надихав Святішого Отця до праці над неустанним оновленням Церкви в духові Євангелія.
2. Просімо, щоб Господь укріплював священиків для вірного служіння Йому.
3. Просімо, щоб Господь взяв під свою особливу опіку наших дітей та молодь.
4. Просімо, щоб Господь прийшов з допомогою до всіх, хто щиро Його благає.
5. Просімо, щоб Господь явив своє безмежне милосердя усім померлим вірним,
6. Просімо, щоб Господь допомагав нам жити згідно із заповідями Його Євангелія.
Господи, Ти навчаєш свою Церкву про пості йне оновлення, дай нам відновитися у первозданній святості Божих дітей і допоможи вірно виконувати те, що Ти нам наказав. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, Ти у Твоїх тайнах предивно являєш свої діяння * вчини, щоб наше служі ння було гідним святих дарів. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Благослови, душе моя, Господа, * і все, що є в мені – Його святе Ім’я. (Пор. Пс 103 (102), 1)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай божественна жертва, яку ми принесли і спожили, † відновить наше життя, щоб ми, з’єднані з Тобою у вічній любові, * приносили плід, який завжди триває. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)