Чергове порівняння Христа має завдання допомогти нам зрозуміти і побачити непомітні процеси. Коли ми уявимо відтяту гілку, ми не маємо жодних сумнівів, що з нею станеться. Це допомагає нам побачити, що відбувається з нашою душею, коли віддаляємось від Бога. Ніхто не хоче в’янути, а тим паче бути спаленим. Такий яскравий аргумент є більш ефективним, порівняно з іншими теоретичними поясненнями.
Св. АТАНАСІЯ, ЄПИСКОПА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий споминСв. Атанасій народився в Олександрії у 295 році. Іще будучи дияконом, він відіграв видатну роль на Нікейському соборі (325 рік), який засудив вчення Арія, котре заперечувало існування божественної природи Христа. Ставши патріархом Олександрії, він боровся словом і пером з єрессю аріанів. Був незламним захисником істин віри. Св. Атанасія п’ять разів висилали з Олександрії, 17 років він провів у вигнанні. Помер в Олександрії 2 травня 373 року.
АНТИФОН НА ВХІД:
Посеред Церкви відкрив свої уста, * а Господь наповнив його духом мудрості та розуму, * і шатою слави його одягнув. Алілуя. (Пор. Сир 15, 5)
КОЛЕКТА:
Всемогутній, вічний Боже, Ти встановив святого Атанасія, єпископа, винятковим захисником бо- жественної природи Твого Сина, † вчини, щоб ми, радіючи його вченням та опікою * краще Тебе пізнавали і зростали в любові до Тебе. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 15, 1-6
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями деякі, прийшовши з Юдеї, навчали братів: «Якщо ви не будете обрізані за звичаєм Мойсея, не зможете спастися!» Коли ж виникло протистояння і чималі диспути Павла та Варнави з ними, то постановили, аби Павло й Варнава та деякі інші з них пішли до апостолів і старших у Єрусалим із цим питанням. Тож вони, послані Церквою, проходили Фінікію і Самарію, розповідали про навернення язичників і приносили велику радість усім братам. Прийшовши в Єрусалим, вони були прийняті Церквою, апостолами і старшими й сповістили про те, що Бог зробив з ними. Та піднялися деякі з партії фарисеїв, які повірили, і говорили: «Їм треба обрізатись і наказати, аби вони зберігали закон Мойсея!» Тож зібралися апостоли та старші, щоб розглянути цю справу. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 122, 1-2. 3-4а. 4б-5
У дім Господній з радістю ходімо.
Я зрадів, коли мені сказали: *
«Ходімо до Господнього дому!»
Наші ноги стояли *
в твоїх брамах, Єрусалиме.
Єрусалиме, ти збудований як місто, *
що в собі об’єднує разом,
бо туди приходили коліна, *
коліна Господні,
Як свідчення для Ізраїля, *
щоби славити Ім’я Господнє.
Адже там встановлено престоли для суду, *
престоли для дому Давида.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 15, 4а. 5б
Алілуя, алілуя, алілуя.
Перебувайте в Мені, а Я – у вас.
Хто перебуває в Мені, а Я в ньому,
той плід рясний приносить.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 15, 1-8
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Я є правдива виноградна лоза, а Мій Отець – виноградар. Усяку галузку в Мені, яка не приносить плоду, Він відтинає; а всяку, яка родить плід, очищає, щоб більший плід приносила. Ви вже чисті через слово, яке Я вам сказав. Перебувайте в Мені, і Я – у вас. Як галузка не може приносити плоду сама по собі, якщо не буде перебувати у лозі, так і ви, якщо не будете перебувати в Мені. Я – лоза, ви – галузки. Хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той приносить багато плоду, бо без Мене не можете робити нічого. Якщо хтось в Мені не перебуває, – він відкинутий геть, мов та гілка, і всох; їх збирають і кидають у вогонь, і вони згорають. Якщо ж будете перебувати в Мені, і Мої слова перебуватимуть у вас, то чого б тільки забажали, просіть – і станеться вам. У цьому прославлений Мій Отець, щоб ви приносили багато плоду і стали Моїми учнями». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
За посередництвом святого Атанасія, великого єпископа і невтом- ного захисника християнства, вознесімо до Господа, котрий є джерелом істинної мудрості та світла, наші прохання й молитви:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він невтомно і ревно, як святий Атанасій, захищав віру та мудро керував Христовою Церквою.
2. Молімося за вчених, щоб їхні знання служили для блага людства та утвердження миру між людьми.
3. Молімося за усіх, хто зійшов з дороги Господніх заповідей, щоб вони повернулися на дорогу істини.
4. Молімося за тих, котрі переживають сумніви у вірі, щоб вони шукали допомогу в молитві.
5. Молімося за душі в чистилищі, щоб Господь довершив справу їхнього спасіння і благоволив прийняти до Небесного Царства.
6. Молімося за нас, щоб ми постійно поглиблювали свою віру та любов.
Господи, Ти дав нам святого єпископа Атанасія як взірець великого захисника віри та безстрашного мужа; вчини, щоб його життя й нині надихало святу Церкву, її єпископів та священиків на служіння Христу. Котрий з Тобою живе і царює навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Господи, наш Боже, поглянь на да- ри, які ми складаємо, споминаючи святого Атанасія та його непорушну віру * і дай нам завдяки свідченню Твоє ї істини осягнути спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих пастирів № 38, або № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Іншої бо основи ніхто не може покласти, крім покладеної, * якою є Ісус Христос. Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Всемогутній Боже, нехай істинна божественність Твого Єдинородного Сина, яку разом із святим Атанасієм ми твердо визнаємо, * міццю цього таїнства обдарує нас життям і силою. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Слова Ісуса про ненависть дуже важкі для нас і якісь незрозумілі. Може, Ісус виповів їх з огляду на те, що ми називаємо любов’ю, хоча воно становить виправдання непослуху Богові та Його заповідям? Так легко в нашому реальному житті хтось або щось стає важливішим від самого Бога. Дуже часто це провадить до зради Богу і завжди шкодить тим, кого ми в такий безбожний спосіб любимо.
Добре мати такого Царя, як Ісус, який лікує, годує, потішає, біля Нього безпечно. І тому багато людей, що слухали Ісуса, хотіли Його затримати біля себе.