(фіол) Великий Понеділок
У ці дні маємо можливість придбати найдорогоціннійше миро, здобутись на найсокровеннішу молитву, пробудити найсердечніші почуття, завмерти в найглибшій тиші, зійти до цілковитого смирення, і усе це постелити в ноги Ісуса, адже Він іде, щоби віддати за нас життя.
АНТИФОН НА ВХІДУ ці дні маємо можливість придбати найдорогоціннійше миро, здобутись на найсокровеннішу молитву, пробудити найсердечніші почуття, завмерти в найглибшій тиші, зійти до цілковитого смирення, і усе це постелити в ноги Ісуса, адже Він іде, щоби віддати за нас життя.
Розсуди, Господи, моїх позовників; * воюй проти тих, що боєм ідуть на мене. * Візьми щит малий і великий, і встань мені на поміч! * Господи, Боже мій, сило мого спасіння!
КОЛЕКТА:
Всемогутній Боже, доповни те, чого бракує нам з приводу нашої немічності, * за посередництвом страстей Твого Єдинородного Сина. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 42, 1-7
Читання з Книги пророка Ісаї.
Так говорить Господь: «Ось Мій Слуга, якого Я підтримую, Мій ви- браний, якого вподобала Моя душа. Я поклав духа Мого на Нього: Він понесе народам право. Він не буде кричати, ані вигукувати, і голосу свого на вулиці не дасть почути. Надломленої очеретини не доламає; льону, що куриться, Він не погасить; в істині провістить право. Він не ослабне і не зламається, аж поки не встановить на землі право, і острови чекають Його закон. Так говорить Бог, Господь, який створив небеса і розпростер їх, який ствердив землю з усім, що вона родить; Він, який дає на ній дихання людям, дух тим, хто по ній ходить: “Я, Господь, покликав Тебе у праведності, Я взяв Тебе за руку, Я чуватиму над Тобою. Я поставлю Тебе як завіт для народу і як світло язичникам, щоб сліпим очі відкривати, виводити з в’язниці в’язнів, з темниці тих, хто сидить у темряві”». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 27, 1. 2. 3. 13-14
Бог – моє світло і моє спасіння.
Господь – моє світло і моє спасіння. *
Кого мені боятись?
Господь – мого життя твердиня. *
Кого мені жахатись?
Коли підступали до мене злочинці, *
щоб їсти моє тіло, –
мої гнобителі і мої супостати, – *
вони падали і знемагали.
Якщо проти мене табори повстануть, – *
не злякається моє серце.
Якщо проти мене війна повстане, – *
я й тоді надію буду мати.
Я ж маю надію побачити блага Господні *
у живих країні.
З нетерпінням чекай на Господа, будь мужнім, *
нехай зміцняється Твоє серце – Господа очікуй!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Витай, наш Царю,
лише Ти милуєш нас, грішних.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 12, 1-11
† Читання святого Євангелія від Йоана.
За шість днів до Пасхи Ісус прийшов до Витанії, де був Лазар, якого Ісус воскресив із мертвих. Там Йому влаштували вечерю, і Марта служила, а Лазар був одним із тих, хто був з Ним при столі. Марія, взявши фунт мира зі справжнього дорогоцінного нарду, помазала Ісусові ноги й своїм волоссям обтерла їх. Дім наповнився ароматом мира. Каже Юда Іскаріотський, один з Його учнів, той, який мав Його видати: «Чому б не продати це миро за триста динаріїв і не роздати бідним?» Він сказав це не тому, що турбувався про бідних, але тому, що був злодієм і, маючи скриньку на гроші, носив те, що вкидали. Тоді Ісус сказав: «Облиш її! Треба, щоб вона зберегла це миро на день Мого похорону. Адже бідних ви завжди зі собою маєте, Мене ж – не завжди маєте». Великий натовп юдеїв довідався, що Він там, і прийшли не тільки задля Ісуса, а й щоби побачити Лазаря, якого Він воскресив із мертвих. Тож первосвященники змовилися, щоб і Лазаря вбити, бо через нього багато хто відходив від юдеїв і вірив в Ісуса. Слово Господнє.
ВСЕЛЕНСЬКА МОЛИТВА
У ці дні перед спомином смерті і воскресіння Ісуса Христа просімо смиренно Господа про необхідні благодаті для нас – Його Церкви:
1. Просімо, щоб Церква в переслідуваннях та терпіннях завжди вірно виконувала своє служіння.
2. Просімо Господа, щоб жодна влада не забороняла і не перешкоджала своїм громадянам сповідувати віру в Бога.
3. Просімо Господа, щоб жертовне служіння священників та богопосвячених осіб спричинилося до зміни світу на краще.
4. Просімо Господа, щоб грішники сльозами каяття омили ноги Христу.
5. Просімо Господа, щоб у день свого повторного пришестя Він воскресив всіх померлих вірних для життя вічного.
6. Просімо Господа за нас присутніх, про духа ревного служіння в Церкві.
Господи Ісусе Христе, Ти, коли жив на землі, приймав до себе грішників; помилуй всіх нас і прийми до єдності у Твоєму Царстві. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Споглянь милостиво, Господи, на святі тайни, які ми звершуємо, † щоб те, що Ти у своєму милосерді призначив для нашого визволення від осудження, * дозволило нам приносити плоди на вічне життя. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Господні страсті № 12
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Не ховай обличчя Твого від мене * у день моєї скрути. * Прихили до мене Твоє вухо, * коли до Тебе взиваю, вислухай мене скоро.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Просимо, Господи: навідай своїх вірних та оточи дбайливою любов’ю їхні серця, освячені святими тайнами, † щоб із Твоєю допомогою вони берегли дари вічного спасіння, * які отримали завдяки Твоєму милосердю. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ:
Просимо Тебе, Господи, нехай Твоя опіка супроводжує смиренних і у Твоєму милосерді оберігає тих, хто уповає на Тебе, † щоб вони готувалися до пасхальних свят не тільки тілесними зреченнями, * але, передусім, чистотою сердець. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)