Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Учень Христа, який залишається крихким. Коментар до Євангелія дня

Учень Христа, який залишається крихким. Коментар до Євангелія дня

Сьогоднішнє Слово наголошує на спільнотному вимірі Церкви та важливому досвіді учня, Який проповідує Христову науку. 
Читання святого Євангелія від Марка (6, 7-13)

Того часу Ісус, покликавши до себе Дванадцятьох, почав розсилати їх по двох і дав їм владу над нечистими духами. І повелів їм, щоб нічого не брали в дорогу – тільки одну палицю: ні хліба, ні торби, ні мідяків у пояс, але щоби взули сандалі й не одягалися у дві одежини. І Він говорив їм: «Якщо десь уві йдете в дім, то перебувайте там, доки не вийдете звідти. І коли б у якомусь місці не прийняли вас і не послухали вас, то, виходячи звідти, обтрусіть пил з ваших ніг – їм на свідчення». І, вийшовши, вони проповідували, щоб люди покаялися, і виганяли численних бісів, а багатьох недужих помазували олією і зціляли.

Читаємо сьогодні, як Ісус – покликавши до себе Дванадцятьох – дає їм детальні інструкції щодо місії, яку на них покладено. Господь починає розсилати учнів по двоє. Незвичайне уточнення – вислів "по двоє" зустрічається тільки в Мк 6,7 і в Лк 10,1 в описі місії сімдесятьох – що привертає увагу. Чому місію, покладену на учнів, треба виконувати "по двоє"? І на чому саме вона полягає? Аби знайти відповідь на це питання, маємо повернутися до Мк 3, 14-15, де йдеться про ціль покликання Дванадцятьох: "щоб із Ним перебували, і щоб послати на проповідь їх, і щоб мали вони владу вздоровляти недуги й вигонити демонів." Учні не мусять виголошувати інтелектуальне знання, одержане від Ісуса, а мають ділитися сопричастям життя з Господом, досвідом особистого зв’язку з Христом, мають показувати "спільнотний" вимір Царства. Тому що виголошення Слова не є індивідуалістичним актом, ані походить з приватної ініціативи – завжди йдеться про церковне діяння, про діяння спільноти.

Посланці Бога багаті на досвідчення Бога. І ні на що інше. Дійсно, євангеліє зазначає, що умовою для виголошення Слова є брак матеріальної стабільності учнів. Посланець Христа не може покладатися на власні ресурси чи бути самодостатнім. Господь наказує не брати в дорогу нічого, крім самої палиці, сандалій та хітона. "Ні хліба, ні торби, ні мідяків у пояс" – в дорогу вирушають майже без нічого. Беруть найнеобхідніше, тільки те, що потрібне для продовження місії. Учень Христа не приходить як владний переможець, а залишається бідним, крихким, залежним від інших – саме тому, що проповідує Христа. Тому що любов себе не нав’язує – вона чекає на прийняття.

Саме тому, що любов Бога шанує вибір людини, на проповідування апостолів можна пристати або ні. Бог не неволить людської свободи. А логіка проголошення Слова не є логікою успіху. Говорить Господь: "І коли б у якомусь місці не прийняли вас і не послухали вас, то, виходячи звідти, обтрусіть пил з ваших ніг". Символічний жест, що вказує на повний розрив – слова учнів не було прийнято. Невдача, неуспіх цілком може бути частиною місії – бути учнями Христа не означає користатися успіхом в інших. Утім, найголовнішим для учнів залишається не знеохочуватися через брак прийняття, а тривати і надалі виконувати місію, ввірену їм Христом, закликаючи дозволити Божій любові перемінити наше серце.

Питання

Ісус посилає учнів з місією. На чому вона полягає для мене? Яке місце посідає покора в моїй місії?

Чи я дозволяю Божій любові перемінювати моє серце?

Ірина Кладій для КМЦ
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.