Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 15 жовтня, вівторок

Літургія на кожен день, 15 жовтня, вівторок

Те, що нам дуже заважає у спілкуванні з іншими, це оцінювання другої людини за її поведінкою. Засуджуємо її виховання, знання закону, звичаїв чи традиції. Ми звертаємо увагу на несуттєві справи, через що втрачаємо можливість глибшого порозуміння. Христос, перебуваючи в такій ситуації, підкреслює єдність того, що зовнішнє, з тим, що внутрішнє. Парадоксально Він говорить скласти те, що маєш усередині на милостиню, віддати, щоб звільнитися від того зайвого, що нам перешкоджає бачити правду про себе та інших.
Св. ТЕРЕЗИ ВІД ІСУСА, діви і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
Свята Тереза народилася в Авілі у 1515 році. Ще в дитинстві вона мріяла загинути мученицькою смертю за віру. У двадцятирічному віці Тереза вступила до монастиря кармелітанок. Слідуючи за Божим натхненням, вона звершила реформу свого ордену, заснувавши 32 монастирі. За допомогою св. Йоана від Хреста взялася також за реформу Ордену Кармелітів. Нове відгалуження ордену отримало назву – Кармеліти Босі. Опираючись на свій особистий досвід, св. Тереза написала багато праць, які стали перлинами містичної літератури. Померла 15 жовтня 1582 року.


АНТИФОН НА ВХІД
Як лань прагне до водних потоків, * так душа моя прагне до Тебе, Боже. * Душа моя жадає Бога, * Бога живого.

КОЛЕКТА
Боже, Ти своїм Духом спонукав святу Терезу, щоб вона вказала Церкві дорогу до досконалості; † вчини, щоб ми живилися її вченням * і палали праг- ненням істинної святості. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Рим 1, 16-25
Читання з Послання святого апостола Павла до римлян.
Брати! Я не соромлюся Євангелія, тому що воно – Божа сила на спасіння кожному, хто вірить: перше – юдеєві, а тоді – грекові. Адже праведність Божа з’яв­ляється в ньому з віри у віру, як написано: «А праведний з віри житиме». Адже гнів Божий з’являється з неба на всяку без­божність і неправедність людей, які правду стримують неправедністю; оскільки те, що можна знати про Бога, відоме їм, тому що Бог їм об’явив. Тож Його невидиме – Його вічна сила і божественність – від створення світу через творіння стає зрозумілим. Так що немає їм виправ­дання. Адже пізнавши Бога, вони не прославили Його як Бога, не подякували Йому. Але вони стали нікчемними у своїх думках, а нерозумні їхні серця – оповиті темрявою. Називаючи себе мудрими, вони стали нерозумними, і славу нетлінного Бога вони замінили на образ, подібний до тлінної люди­ни, птахів, чотириногих і плазунів. Тому Бог через пожа­дання їхніх сердець віддав їх нечистоті, щоб вони самі між собою безчестили свої тіла. Вони замінили Божу істину на неправду, поклонялися і служили творінню більше, ніж Творцеві, який є благословенний навіки! Амінь. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 19, 2-3. 4-5
Небо звіщає про Господню славу.
Небеса розповідають про Божу славу, *
а небозвід сповіщає про Його рук творіння.
День дневі передає слово, *
а ніч ночі знання сповіщає.
Немає мови, слів немає, *
де би не чулися голоси їхні.
По всій землі вийшло їхнє відлуння, *
і їхні слова – до кінців світу!

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Євр 4, 12
Алілуя, алілуя, алілуя.
Слово Боже – живе і діяльне,
воно розрізняє думки і наміри серця.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 37-41
† Читання святого Євангелія від Луки.

Того часу, коли Ісус говорив, один фарисей запросив Його до себе на гостину. Він прийшов і сів до столу. Фа­рисей, побачивши, що перед обідом Він не зробив обми­вань, здивувався. А Господь промовив до нього: «Тепер ви, фарисе ї, чи­стите ззовні чаші та миски, а ваше нутро повне здирства й лукавства. Нерозумні! Чи не Той, хто створив зовніш­нє, створив і внутрішнє? Тож те, що всередині, дайте як милостиню, і все для вас буде чисте». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
За заступництвом святої Терези від Ісуса, кармелітки, Вчителя Церкви, котра своїм життям і творами вписала славну сторінку в Історію Церкви занесі мо наші прохання:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона зростала в єдності та любові.
2. Молімося за жіночі чернечі ордени, щоб серед марноти сучасного світу вони були взірцем життя у молитві та праці.
3. За заступництвом святої Терези від Ісуса, жінки містичної молитви, просимо за всіх людей, особливо за тих, хто не вірує в Христа, щоб у пустині свого життя вони віднайшли ту єдину дорогу, якою є Ісус, і визнали Його своїм Господом і Спасителем.
4. Молімося за тих, хто давно не сповідався, щоб вони щиро покаялися у скоєних гріхах і повернулися до Отця, який завжди прощає.
5. Молімося за наших померлих, щоб Господь Бог простив їхні гріхи і благоволив прийняти їх до Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми насправді були християнами і прославляли Бога не тільки молитвами у храмах, але й працею у повсякденному житті.
Вислухай, Господи, наші смиренні молитви, наповни нас духом своєї любові і допоможи служити у вірі Тобі та нашим ближнім. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, нехай наші дари будуть угодними Твоїй величі, * як подобалася Тобі  цілковита відданість свято ї Терези. Через Христа, Господа нашого.

Префація про Святих № 35.

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Милосердя Господнє оспівуватиму повіки, * і з покоління в покоління звіщатиму устами своїми Твою істину.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, наш Боже, Ти наситив Твоїх вірних підданих Хлібом з неба; * вчини, щоб ми за прикладом святої Терези вічно прославляли Твоє милосердя. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 16 жовтня, середа (зел) Середа ХХVIІІ звичайного тижня
Засуджуючи фарисеїв за їх лицемірство і любов до пошанувань, Христос не хоче сказати, що не дбає про них. Він тільки хоче їх захищати від них самих, а інших від їх жадібності. Він досконало знає, наскільки руйнівними спокусами є влада і багатство і як легко ошукатися добробутом. Провокуючи їх до бурхливої реакції, Ісус намагається дістатися їх душі, показати те знищення, яке чинить в серці людини лукавство, і допомогти спастися від цієї смертельної небезпеки.
Або: (біл) довільний спомин св. ЯДВІГИ, монахині
Св. Ядвіга народилася близько 1174 року. Вона була дочкою графа Андехс. Виховання та ґрунтовну освіту отримала вдома і в бенедиктинок у Кітцінгені. В тринадцять років вийшла заміж за князя Генріха Бородатого, з котрим мала сімох дітей. Допомагала чоловікові в правлінні та збереженні миру, пережила смерть чоловіка і дітей. Її найулюбленіший син, Генріх Побожний, загинув у битві з татарами під Легніцею. Останні роки свого життя вона провела в монастирі цистерсіанок в Требниці, який сама заснувала, де її дочка Гертруда була настоятелькою. Померла 15 жовтня 1243 року. Її реліквії зберігаються в Требниці.
Спільні Меси: про монахиню
Або: (біл) довільний спомин св. МАРГАРИТИ МАРІЇ АЛАКОК, діви
Св. Маргарита Марія народилася у 1647 році в Бургундії. В 24 роки вступила до монастиря візиток в Паре-ле-Моніаль. Під час об’явлень Господь Христос явив їй своє серце, яке палало любов’ю до людей і спрагле їхньої любові, і бажав установлення в п’ятницю після октави Божого Тіла свята Його Серця для відшкодування зневаг, яких Він зазнає у Пресвятому Причасті. Св. Маргарита Марія зазнала великих страждань, поки повірили у її місію. Померла 17 жовтня 1690 року.
Спільні Меси: про одну діву


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 11 жовтня, п'ятниця (зел) П’ятниця ХХVIІ звичайного тижня
Сьогодні Євангеліє показує, наскільки людина є підступною. Якщо щось іде не по-нашому, або щось не можемо зрозуміти, – можемо видумати найбільш неймовірні пояснення, щоб виправдати своє невігластво чи незгоду. Так само було і в часи Ісуса. Коли Його сучасники не можуть зрозуміти або прийняти Його місію, вдаються до нелогічних аргументів. Христос, показуючи абсурдність звинувачень, застерігає нас від сатани – справжнього ворога, який є безжалісним і тільки прагне одного: знищити людину.  
Або (біл) довільний спомин св. ЙОАНА XXIII, Папи
Анджело Джузеппе Ронкаллі народився 1881 р. на півночі Італії, у містечку Сотто-іль-Монте. 1902 р. він закінчив початкову духовну семінарію в Бергамо, а в 1904 отримав сан священника. Під час війни знаходився на фронті: спочатку як санітар, а потім як капелан. 23 грудня 1944 р. був призначений папським нунцієм в Парижі, а з 1951 став представником Святого Престолу при ЮНЕСКО. Влітку 1952 р. папа Пій ХІІ призначив його кардиналом, а 1953 р. – Патріархом Венеції. 28 жовтня 1958 р. кардинала Ронкаллі обрано Папою Римським.  Понтифікат  Йоана XXIII,  що  продовжився  неповних 5 років, визначив новий курс ватиканської політики, яка відповідала новим реаліям і була покликана встановити діалог між різними країнами та конфесіями і покращити соціальне становище вірян у різних регіонах світу. 25 січня 1959 р. Йоан XXIII скликав Другий Ватиканський Собор. Помер 3 червня 1963 р. Канонізований 27 квітня 2014 р.
Спільні Меси: про Папу