Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Якість віри можна явити, лише віддаючи життя до рук Отця. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 25 вересня 2019 року

Якість віри можна явити, лише віддаючи життя до рук Отця. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 25 вересня 2019 року

Діяння апостолів – ІХ: Стефан, «повний Духа Святого» (Діян 7, 55), між дияконським служінням і мучеництвом
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Книга Діянь апостолів далі веде нас дорогами, якими Євангеліє мандрувало світом. Святий Лука з великим реалізмом показує як плідність цих мандрів, так і проблеми, що виникали у християнської спільноти. Негаразди траплялися повсякчас, уже від самого початку. Як же узгодити відмінності, які є в спільноті, не викликаючи суперечок і розколів?

Спільнота радо приймала не лише юдеїв, але й греків, тобто людей із діаспори, носіїв іншої культури, світогляду й духовності. Сьогодні ми називаємо їх язичниками. І їх радо приймали. Цьому співіснуванню був властивий крихкий і нетривкий баланс. На тлі труднощів виникали «бур’яни» – а який бур’янів найгірший, найруйнівніший для спільноти? Бур’ян ремствувань і скарг, пліток і нарікань: греки ремствують через неуважність спільноти до їхніх вдів.

Апостоли розпочинають процес розпізнавання, який полягає в тому, аби добре дослідити труднощі та спільно знайти вихід. Вони вирішують розподілити завдання – задля спокійного зростання всього церковного тіла та щоб уникнути перекосів між «дотриманням чистоти» Євангелія й піклуванням про найбідніших членів спільноти.

Учні дедалі більше усвідомлюють, що їхнє основне покликання – це молитва та проповідь Божого Слова, молитва та проголошення Євангелія; і вони розв’язують проблему, творячи ядро з «сімох мужів доброї слави, повних Духа та мудрості» (Діян 6, 3), які, отримавши свячення, відповідають за служіння при столах. Це диякони, покликані для цього, для служіння. Диякон у Церкві – це не віцесвященник, а хтось інший; він не для вівтаря, а для служіння. Він – хранитель служіння в Церкві. Диякон, який занадто любить ходити біля вівтаря, помиляється. Це не його шлях. Гармонія між служінням Слова та служінням милосердної любові – це закваска, завдяки якій зростає тіло Церкви.

Апостоли визначають сімох дияконів, серед яких особливо вирізняються Стефан і Филип. Стефан євангелізує потужно й мужньо, але його слова зустрічають упертий опір. І що ж роблять опоненти, не знайшовши іншого способу зупинити Стефана? Аби знищити людину, вони вдаються до найниціших засобів: наклепів і кривосвідчення. Ми знаємо, що наклеп завжди вбиває. Цей «диявольський рак», що виникає з прагнення знищити репутацію людини, перекидається й на усе тіло Церкви, серйозно шкодячи йому, коли люди задля досягнення дріб’язкових інтересів або прикриття власних провин об’єднуються в коаліції, щоб обмазати брудом когось іншого.

Приведений у синедріон і брехливо звинувачений – як це зробили з Ісусом, так чинитимуть і з усіма мучениками через кривосвідчення й наклепи, – Стефан на свій захист проголошує нове, христоцентричне прочитання священної історії. Пасха Ісуса, Який помер і воскрес, стає ключем до всієї історії Завіту. Переповнений божественним даром, Стефан сміливо засуджує лицемірство, як це робили й пророки, і сам Христос, і нагадує: «Кого з пророків не гонили батьки ваші? Вони вбили тих, що наперед звіщали прихід Праведного, Якого ви тепер стали зрадниками й убивцями» (Діян 7, 52). Він не вживає обтічних, ухильних слів, а каже прямо. Він говорить правду.

Це викликає бурхливу реакцію, і Стефана засуджують до смертної кари, до каменування. Але він виявляє справжню «породу» Христового учня. Не шукає лазівки, не звертається до осіб, які могли б його врятувати, а вкладає своє життя в Божі руки, і молитва Стефана в цей момент прекрасна: «Господи Ісусе, прийми дух мій!» (Діян 7, 59). Він помирає як син Божий, пробачаючи: «Господи, не постав їм цього за гріх» (Діян 7, 60).

Ці слова Стефана вчать, що не красиві промови розкривають нашу ідентичність дітей Божих: якість віри можна явити, лише віддаючи життя до рук Отця та пробачаючи тим, хто ображає нас.

Сьогодні мучеників більше, ніж їх було на початку життя Церкви, і мученики є скрізь. Нинішню Церкву, багату мучениками, зрошує їхня кров, яка є «насінням нових християн» (Тертуліан, Апологетика, 50, 13) і забезпечує зростання та плідність Божого люду. Мученики – не постаті з образків, а чоловіки й жінки з плоті і крові, про яких Одкровення каже, що вони «обмили одежі свої, і вибілили їх у крові Агнця» (7,14). Ось справжні переможці.

Просімо й ми в Господа спроможності у спогляданні вчорашніх і сьогоднішніх мучеників навчитися повноцінно жити та приймати мучеництво щоденної вірності Євангелію і злагоди з Христом.

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
25 вересня 2019

Переклад КМЦ за vatican.va
Слово Папи Франциска Папа: «ні» християнам без радості, в’язням формальності Не потрібно соромитись виявляти радість, що походить від зустрічі з Ісусом, не слід віддалятись від святкування люду, що радіє з приводу Божої близькості. Над цим запропонував роздумувати Святіший Отець під час проповіді в «Домі святої Марти» 28 січня 2020 року.