Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Це метод Бога: Він торкається серця. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 9 жовтня 2019 року
11:58 Четвер 0 746
10-10-2019, 11:58

Це метод Бога: Він торкається серця. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 9 жовтня 2019 року

Діяння апостолів – ХІ: «Для Мене вибране знаряддя» (Діян 9, 15). Савл – від переслідувача до євангелізатора
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Ще в епізоді каменування Стефана ми помічаємо постать «хлопця, що звався Савлом» (Діян 7, 58). Поряд із Петром це буде чи не найпомітніший і найпотужніший персонаж Діянь апостолів. Спочатку його описують як того, хто схвалює смерть Стефана і хоче зруйнувати Церкву (див. Діян 8, 3); але згодом він стане Господнім знаряддям для проголошення Євангелія серед народів (див. Діян 9, 15; 22, 21; 26.17).

З дозволу первосвященника Савл полював на християн і ув’язнював їх. Ті з вас, кому довелося зазнати переслідувань у диктатурах, добре розуміють, що означає полювання на людей і ув’язнення. Так робив Савл – вважаючи, що цим служить Господньому закону. Лука каже, що Савл «дихав» «погрозою та вбивством на Господніх учнів» (Діян 9, 1): його дихання мало присмак смерті, а не життя.

Молодого Савла зображено непримиренним, тобто нетерпимим до тих, хто мислить по-іншому. Він абсолютизує свою політичну й релігійну ідентичність і зводить іншого до рівня потенційного ворога, із яким треба боротися. Ідеолог. У Савла релігія перетворилася на ідеологію: релігійну ідеологію, соціальну ідеологію, політичну ідеологію. Тільки після того як Христос наверне його, лише тоді він вчитиме, що справжня битва «не проти тіла й крові, а проти […] правителів цього світу темряви, проти духів злоби» (Еф 6, 12). Він навчатиме, що людям потрібно боротися не з людьми, а зі злістю, яка надихає їхні вчинки.

Стан озвіріння – бо ж Савл був озвірілий – і Савлова схильність конфліктувати спонукають кожного запитати себе: як я живу вірою? Іду назустріч іншим чи супроти інших? Належу до Вселенської Церкви (яка об’єднує й добрих, і поганих, усіх) чи дотримуюся певної ідеології? Люблю Бога чи догматичні формулювання? Яке моє релігійне життя? Віра в Бога, яку я сповідую, робить мене доброзичливішим чи ворожішим до тих, хто відрізняється від мене?

Лука говорить, що, поки Савл мав намір викорінити християнську громаду, Господь усе одно йшов за ним, аби торкнутися його серця й навернути його до Себе. Це метод Бога: Він торкається серця. Воскреслий бере на Себе ініціативу й об’являється Савлові на дорозі до Дамаска – про цю подію тричі розповідає книга Діянь (див. Діян 9, 3-19; 22, 3-21; 26, 4-23). Через двоєдність «світла» й «голосу», типових для теофаній, Воскреслий являється Савлові та просить пояснити його братовбивчу лють: «Савле, Савле! Чого мене переслідуєш?» (Діян 9, 4). Тут Воскреслий показує Свою єдність із тими, хто вірить у Нього: вдарити члена Церкви – це завдати удару самому Христу! Так само й ті, хто занурений в ідеології, які прагнуть «чистоти» – наголошую, у лапках! – Церкви, кривдять Христа.

Голос Ісуса говорить Савлові: «Встань же, та йди в місто, і тобі скажуть, що маєш робити» (Діян 9, 6). Однак, підвівшись, Савл нічого не бачить: він став незрячим. Сильна, владна й незалежна людина перетворилася на слабку, нужденну й залежну від інших, бо не бачить. Світло Христа засліпило й осліпило його: «У такий спосіб проявилася його внутрішня реальність, його сліпота до істини, до світла, яким є Христос» (Бенедикт XVI, Загальна аудієнція, 3 вересня 2008).

З цієї зустрічі обличчям в обличчя Савла й Воскреслого починається трансформація – персональна Пасха Савла, його перехід від смерті до життя: те, що раніше було зиском, перетворюється на «сміття», яке треба відкинути, аби придбати справжній здобуток – Христа й життя в Ньому (див. Фил 3, 7-8)

Павло приступає до хрещення. Хрещення, отже, знаменує для Савла, як і для кожного з нас, початок нового життя й тягне за собою новий погляд на Бога, на себе і на всіх інших, хто з ворогів перетворився на братів у Христі.

Просімо ж Отця дозволити й нам, як Савлові, відчути вплив Його любові, бо лише вона може зробити камінне серце серцем тілесним (див. Єз 11,19), здатним прийняти виплекані «ті самі думки в собі, які були й у Христі Ісусі» (Фил 2, 5).

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
9 жовтня 2019

Переклад КМЦ за vatican.va

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий