Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Як французька свята стала покровителькою Луцької дієцезії
10:00 Вівторок 1 220
1-10-2019, 10:00

Як французька свята стала покровителькою Луцької дієцезії

На перший погляд може видатись дивним, що свята Тереза від Дитяти Ісуса являється покровителькою Луцької дієцезії. Де знаходиться Франція, а де Україна. Але як бачимо в історії трапляються дивовижні речі.
Все це завдяки єпископу Адольфу Шельонжку, який у 1925 році очолив Луцьку дієцезію. Його особисте захоплення святою з Лізьє, а також глибоке духовне життя, що було з нею пов'язане залишило свій відбиток в історії української дієцезії.

Науковці достеменно не знають, коли зародились "близькі відносини" єпископа зі святою Терезою від Дитяти Ісуса. Відомо, що єпископ у 1923 році будучи в Римі під час візиту ad limina потрапив на беатифікацію Терези з Лізьє. Можна назвати це збігом обставин. Однак за рік, у липні, Шельонжек відвідує гріб блаженної у Франції. Це наслідок свідомого рішення, а не випадковість. Те саме можемо сказати про участь у канонізації Терези від Дитяти Ісуса у 1925 році. Крім того, єпископ Шельонжек дуже добре знав духовний щоденник св. Терези "Історія однієї душі". У 1902 році він з'являється польською і стає дуже популярним.

Вже як єпископ Луцької дієцезії Шельонжек спричинився до розповсюдження культу святої кармелітки. Виникла ідея створення священницького Згромадження Слуг св. Терези від Дитяти Ісуса, але ці плани не були втілені у життя. Однак згодом, у 1936 році, було засноване Згромадження, покровителькою якою стала Тереза - Згромадження Сестер св. Терези від Дитяти Ісуса.

Від 1929 року єпископ був членом Комітету Будівництва Базиліки на честь св. Терези у Лізьє. Крім того, у своїй дієцезії широко пропагував розвиток кіл св. Терези, які займались формацією дітей та молоді у дусі своєї покровительки.

Одним із важливих кроків для єпископа було визнання святої Терези покровителькою дієцезії. З листів єпископа відомо, що було трохи клопотів із цією справою. Спочатку навіть Апостольський Престол не дав згоди на це. У листі від 28 червня 1927 року єпископ пише про акцію збору підписів на користь такого рішення: "Настоятелі моєї дієцезії запізнюються з збиранням підписів. Треба було ще приготувати багато оздоблену коробку на ці прохання. Додаю фотографію оздоби цієї коробки... Сьогодні їду до Варшави - забираю прохання, аби надіслати їх до Риму через нунціатуру". І далі єпископ додає важливі слова, які підкреслюють його набожність до святої Терези: "У мене справи йдуть просто. Зараз займаюсь справами Дієцезіального Синоду, який відбудеться в Луцьку у другій половині серпня. Кілька дуже складних справ було дивовижним чином розв'язано і я повинен в цьому вбачати допомогу нашої святої, яка керує своєю луцькою дієцезію". Врешті 14 грудня 1927 року у Ватикані було затверджено св. Терезу покровителькою Луцької дієцезії.

Уточнення: до св. Терези покровителем Луцької дієцезії був св. Станіслав, єпископ і мученик, св. Тереза визнана співпокровителькою.   

За матеріалами статті В. Розинковського Zapatrzony w św. Teresę od Dzieciątka Jezus

Зображення: terezjanki.pl 

Аліна Петраускайте, КМЦ

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
1 комментарій
о. Вітольд-Йосиф Ковалів
Додав о. Вітольд-Йосиф Ковалів
1 жовтня 2019 16:00
Луцька дієцезія має двох покровителів: <
3 святого Станіслава і святу Терезу від Дитятка Ісуса. <3