У п'ятницю, 22 листопада, у Києві відбулась перша наукова конференція присвячена питанням історії та сьогодення Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ в Україні.
Організатором заходу були курія Київсько-Житомирської дієцезії та Інститут Релігійних Наук св. Томи Аквінського. В рамках висвітлення теми: "700-річчя Київсько-Житомирської дієцезії Римсько-католицької Церкви: сторінки історії і сьогодення" учасники слухали доповіді духовенства та науковців.Відкрив конференцію єпископ Віталій Кривицький SDB, місцевий ординарій. Були присутні також: єпископ-помічник, семінаристи та усі зацікавлені.
Своїми думками щодо пастирських проблем католиків в Україні поділився Апостольський нунцій архієпископ Клаудіо Ґуджеротті. Він згадав про складний період в історії греко- і римо-католицької історії в Україні; мучеників за віру, які є невичераним джерелом для Церкви. Архієпископ підкреслив, що для РКЦ в Україні характерний мультикультуралізм та змішання різноманітних традицій; силу польського коріння, але водночас і наявності незалежних місцевих тенденцій.
Крім того, нунцій звернув увагу на відсутність наукових і пасторальних роздумів про вплив радянської атеїстичної ідеології на тих, які проживають в Україні. Зокрема зазначив, що від початку 90-х настав час релігійної байдужості (тому найбільша частина людей, що не цікавляться релігією - особи від 30 до 50 років). Також Ґуджеротті говорив про перетин площин Церква та політика.
Олена Русіна доповідала про боротьбу українського народу з польською шляхтою; джерельну базу XV-XVII століття про Київську дієцезію.
Віталій Перкун розкрив тему іконографії як візуального джерела, підкреслив важливість образу для сприйняття та змалював тенденції, пов'язані з використанням іконографічних джерел у різні часи.
Віктор Заславський розкрив ідею про зміну віри (конфесії) у часи Реформації; поняття "Латинської Русі"; ознайомив присутніх з постаттю Йосифа Верещинського та майном РКЦ у XV ст. в Києві та Фастові.
Наталія Рубльова ознайомила учасників конференції з поділами Польщі, переділами дієцезій за часів Катерини ІІ та зміною політики Павла ІІ та розкрила питання впливу польських повстань (1831 і 1861 рр.) на католицизм в Україні.
Наталія Московченко розповіла про переслідування духовенства за часів комунізму.
Крім доповідей, учасники мали змогу обговорити почуте під час перерв та неформального спілкування.
Єпископ Віталій Кривицький підкреслив, що у планах є проведення наступних наукових конференцій на різну тематику.
Семінарист Андрій Бучковський
Фото Інститут Релігійних Наук