(зел) ХVIІ Неділя звичайного періоду
Ісус, на прохання учнів, дозволяє їм увійти у найпотаємніше – у Його стосунки з Отцем. Проте, зауважмо, що це відбувається не завдяки аскетичній фізкультурі, але через довіру. Довіра – це те, що передує вірі. Хіба син, просячи у тата хліба, не довіриться йому? То тим більше Отець Небесний, Отець Ісуса Христа, безкорисно посилає Духа пробачення, примирення та радості тим своїм дітям, які з довірою в простоті звертаються до Нього.
АНТИФОН НА ВХІДІсус, на прохання учнів, дозволяє їм увійти у найпотаємніше – у Його стосунки з Отцем. Проте, зауважмо, що це відбувається не завдяки аскетичній фізкультурі, але через довіру. Довіра – це те, що передує вірі. Хіба син, просячи у тата хліба, не довіриться йому? То тим більше Отець Небесний, Отець Ісуса Христа, безкорисно посилає Духа пробачення, примирення та радості тим своїм дітям, які з довірою в простоті звертаються до Нього.
Бог є у святім своїм житлі . * Бог оселює разом у домі. * Він дає народові потугу й силу. (Пор. Пс 68 (67), 6. 7. 36)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Боже, Ти захищаєш усіх, хто Тобі довіряє; без Тебе нічого немає ані міцного, ані святого, † примнож над нами своє милосердя, щоб ми під Твоїм проводом і керівництвом так користувалися минущими благами, * щоб заслужити на успадкування благ небесних. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 18, 20-32
Читання з Книги Буття.
Тими днями Господь сказав: «Скарги, що здіймаються проти Содома й Гомори, вельми великі і гріх їхній дуже тяжкий. Зійду та побачу, чи воно так насправді, чи ні, як у скаргах, що доходять до Мене, щоб знати». І повернулись оті чоловіки звідтіля та й пішли на Содом, а Авраам ще стояв перед обличчям Господа. Тоді приступив Авраам ще ближче й сказав: «Невже ж Ти справді погубиш праведного з грішним? Ану ж є в цьому місті п’ятдесят праведних. Чи справді їх погубиш і не простиш місцю задля п’ятдесятьох праведних, що в ньому? Хіба ж можеш таке вчинити! Чи вб’єш праведного разом з грішним? Чи прирівняєш праведника до грішника? Невже Суддя всієї землі не чинитиме по справедливості?» Господь же сказав: «Коли знайду в Содомі, в місті, п’ятдесят праведників, помилую все місце задля них». Тоді Авраам у відповідь: «Оце насмілився я говорити до Господа, а я земля і порох. Може до п’ятдесят і бракуватиме п’ять, тож чи зруйнуєш Ти через тих п’ятьох ціле місто?» Господь сказав: «Не зруйную, коли знайду там сорок п’ять». І знову заговорив він до Господа, кажучи: «А може їх там знайдеться сорок?» І відрік: «Не зроблю того заради тих сорока». Тоді Авраам сказав: «Благаю лишень Господа не гніватися, коли я ще скажу: а може їх там знайдеться тридцять?» І відповів: «Не зроблю, як знайду там тридцять». Тоді той знову: «Оце насмілився я говорити до Господа: а може їх там знайдеться двадцять?» На це Господь відрік: «Не зруйную заради двадцятьох». Нарешті Авраам промовив: «Не в гнів нехай моєму Господу промовлю ще раз: а може їх там знайдеться десять?» І відповів: «Не зруйную і заради десяти». Перестав Господь говорити до Авраама й відійшов, а Авраам повернувся на своє місце. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 138, 1-2а. 2бв-3. 6-7аб. 7в-8
Як я закличу, вислухай мій голос.
Прославлятиму Тебе від усього мого серця, *
бо Ти вислухав слова уст моїх, Боже.
Перед ангелами буду Тобі співати, *
поклонюся до Твого святого храму.
І прославлю Твоє Ім’я за Твою милість і Твою правду, *
бо Ти звеличив понад усі імена своє слово.
Того дня, коли я закличу до Тебе, Ти до мене відізвися: *
Ти наділиш силою мою душу.
Адже високо Господь: †
і на покірного Він споглядає, *
і гордого здалека впізнає.
Якщо я піду серед біди, Ти мене при житті будеш держати. *
На злобу моїх ворогів простягнеш Ти свою руку.
Ти спасеш мене правицею своєю. *
Господь розплатиться за мене!
Господи, навіки Твоя милість; *
не покинь рук своїх діло!
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Кол 2, 12-14
Читання з Послання святого апостола Павла до колосян.
Брати! Поховані з Христом через хрещення, ви воскресли разом з Ним через віру в силу Бога, який воскресив Його з мертвих. І вас, які були мертві в переступах і в «необрізанні» вашого тіла, Він оживив вас разом із собою, простивши нам усі переступи, знищивши борговий запис стосовно нас, який своїми приписами був проти нас, Він забрав його з-поміж нас і прибив до хреста. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Рим 8, 15бв
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ми одержали Духа синівства,
яким кличемо: «Авва, Отче!»
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 1-13
† Читання святого Євангелія від Луки.
Сталося, що Ісус молився в одному мі сці, а коли закі нчив, то один з Його учнів сказав Йому: «Господи, навчи нас молитися, як і Йоан навчив своїх учнів». Він же промовив до них: «Коли молитеся, то кажі ть: Отче, нехай святиться Ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; хліб наш насущний дай нам кожного дня, і прости нам гріхи наші, як і ми самі прощаємо кожному боржникові нашому, і не введи нас у спокусу». І сказав їм: «Хто з вас, маючи друга, пі де до нього у половині ночі та скаже йому: “Друже, позич мені три хліби, бо приятель мій прийшов до мене з дороги, і не маю що йому запропонувати!” А той зсередини у ві дповідь скаже: “Не турбуй мене! Вже двері замкнені й ді ти мої зі мною на лі жку; не можу встати й дати тобі !” Кажу вам: навіть якщо він не встане і не дасть йому заради дружби, то че- рез його настирливість встане і дасть йому, скі льки той потребує. І Я кажу вам: просі ть – і дасться вам; шукайте – і знайдете; стукайте – і відчинять вам. Бо кожний, хто просить, – одержує; і хто шукає, – знаходить, а тому, хто стукає, – відчинять. Коли в когось з вас, батькі в, попросить син риби, – чи замість риби по- дасте йому змію? Або коли попросить яйце, чи подасте йому скорпіона? Отже, якщо ви, будучи злими, вмі єте добрі дари давати вашим ді тям, то наскі льки бі льше Небесний Отець дасть Святого Духа тим, які в Нього просять?» Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сам Ісус Христос заохочує нас довірити Йому свої серця і піти до Нього з нашими проханнями; тож молімося про благодаті, потрібні всім нам для щоденного життя і вічного спасіння:
1. Молімося за святу Церкву, нехай дух молитви постійно наповнює серця священиків і всього Божого народу.
2. Молімося за Святішого Отця, який є для нас взірцем молитви, щоб він відкрив для Христа серця всіх людей.
3. Молімося за селян, нехай Господь благословить їхню працю і пошле щедрий врожай.
4. Молімося за дітей і молодь, які зараз перебувають на канікулах, щоб вони не занедбували молитви і своїх релігійних обо- в’язків.
5. Молімося за померлих, щоб милостивий Господь дав їм вічне спочивання.
6. Молімося за нас, щоб участь у Святій Месі та щоденна молитва не були для нас лише зовнішнім проявом побожності, але потребою серця, яке любить Бога.
Дякуємо Тобі, Господи, за молитву, якої Ти навчив Апостолів і якої навчає нас свята Церква. Смиренно просимо Тебе: допомагай нам молитися не тільки устами, але й усією душею, всім серцем, бо лише така молитва угодна Тобі. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми дари, які з Твоєї доброти ми Тобі приносимо, † щоб силою Твоєї благодаті ця священна тайна освятила наше земне життя * і привела нас до вічної радості. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Неділі звичайного періоду № 20-27
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Благослови, душе моя, Господа * і не забувай усі х добродійств Його ніколи. (Пс 103 (102), 2)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, наш Боже, ми спожили божественне таїнство – вічний спомин страстей Твого Сина, † вчини, щоб приніс нам спасіння цей дар, * який Христос дарував нам у своїй невимовній любові. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії