(зел) Субота XVI звичайного тижня
Бог дійсно поважає свободу сотворених Ним людей. Він бачить, що ми ходимо подвійною дорогою – начебто і до Нього звертаємось, але, водночас, обираємо окрім Нього ще ідолів цього світу: гроші, славу, панування над іншими, здоров’я і привабливість. Якщо це правда, то для тебе сьогодні є Добра Новина: Бог тебе любить і має велике терпіння, не знищуючи зла в твоєму житті, щоб ти сам дочекався плодів і пізнав звідки маєш зерно добре і те, Хто його сіє в твоєму житті.
АНТИФОН НА ВХІДБог дійсно поважає свободу сотворених Ним людей. Він бачить, що ми ходимо подвійною дорогою – начебто і до Нього звертаємось, але, водночас, обираємо окрім Нього ще ідолів цього світу: гроші, славу, панування над іншими, здоров’я і привабливість. Якщо це правда, то для тебе сьогодні є Добра Новина: Бог тебе любить і має велике терпіння, не знищуючи зла в твоєму житті, щоб ти сам дочекався плодів і пізнав звідки маєш зерно добре і те, Хто його сіє в твоєму житті.
Та ось Бог – допомога мені ; * Господь – опорою життя мого. * Охоче принесу я Тобі жертву, * прославлю Твоє Ім’я, Господи, бо воно добре! (Пс 54 (53), 6. 8)
КОЛЕКТА
Господи, яви милосердя своїм слугам і щедро примножуй в них дари своєї благодаті, † щоб вони, сповнені віри, надії та любові, * завжди чували у виконанні Твоїх заповідей. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Вих 24, 3-8
Читання з Книги Вихід.
Тими днями повернувся Мойсей і переповів народові всі слова Господа і всі рішення. Увесь же народ відповів в один голос словами: «Усе те, що нам сказав Господь – виконаємо». І написав Мойсей усі слова Господні, і, вставши рано-вранці, спорудив жертовник під горою і дванадцять стовпів, за дванадцятьма колінами Ізраїля. І послав юних синів Ізраїля, щоб учинили всепалення й пожертвували Господу телят як мирні жертви. Взяв Мойсей половину крові й налив її в миски, а другою половиною крові покропив на жертовник. Потім узяв книгу завіту й прочитав до вух народу, й ті сказали: «Усе, що сказав Господь, зробимо й слухатимемося». Взяв тоді Мойсей кров та й покропив на людей, і сказав: «Це кров союзу, який уклав Господь із вами, згідно з усіма цими словами». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 50, 1-2. 5-6. 14-15
Жертву прослави принесу я Богу.
Бог богів – Господь – промовив *
і закликав землю від сходу сонця і до його заходу.
Із Сіону, що є вершиною Його краси, *
з’явиться Бог у сяйві.
«Мої святі, зберіться до Мене, – *
ви, які уклали зі Мною завіт через жертву».
І небеса проголошують Його справедливість, *
адже Бог є суддею.
Ти в жертву принеси Богові жертву подяки *
і виконай свої обітниці, Всевишньому дані.
Тож заклич до Мене в дні скорботи, – *
і Я тебе визволю, і ти Мене прославиш.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Як 1, 21бв
Алілуя, алілуя, алілуя.
З лагідністю прийміть посіяне Слово,
що може спасти ваші душі.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 13, 24-30
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу і ншу притчу подав людям Ісус, кажучи: «Подібне Царство Небесне до людини, яка посіяла добре насіння на своєму полі. Коли люди спали, прийшов його ворог, посіяв плeвели серед пшениці та й пішов собі. А як зійшло збіжжя і дало плід, тоді ж показалися і плeвели. Тож підійшли слуги господаря і сказали йому: “Пане, хіба не добре насіння ти посіяв на своєму полі? Звідки ж узялися плeвели?” А він сказав їм: “Людина-ворог це зробила”. І кажуть йому слуги: “Хочеш, щоб ми пішли й зібрали їх?” Він же сказав: “Ні, щоб ви часом, збираючи плeвели, не повиривали разом з ними і пшениці. Дозвольте, щоб і те, й друге разом росло до жнив, а в час жнив скажу женцям: зберіть спершу плeвели та пов’яжіть їх в снопи, аби спалити їх, а пшеницю збері ть до мого сховища”». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Роздумуючи над притчею про плeвели в пшениці, звернімося з нашими проханнями до Господа і просімо про благодаті, необхідні нам, щоб удостоїтися вічного життя:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб Господь обдарував його здоров’ям і своїми благодатями.
2. Молімося за нашу Батьківщину, щоб Господь обдарував наші землі миром, і український народ міг з вдячністю Його прославляти.
3. Молімося за працівників медицини, щоб вони пам’ятали, що, допомагаючи ближньому, вони служать самому Христові.
4. Молімося за людей, які не борються з власними вадами та гріхами, щоб вони пам’ятали про відповідальність перед Христом, Суддею всього людського роду.
5. Молімося за тих, хто відійшов з цього світу, щоб Христос помилував їх і обдарував повнотою спасіння.
6. Молімося за нас самих, щоб ми вірно виконували Господні заповіді та своїм істинно християнським життям допомагали ближнім прийти до Бога.
Господи і Боже, Твоє милосердя не має меж, вислухай наші благання і прийди нам на допомогу, а в годину смерті прийми нас до свого Царства. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, Ти єдиною досконалою жертвою замінив усі жертви Старого Закону, † прийми жертву відданих Тобі слуг і освяти її так, як Ти благословив дари Авеля; * нехай те, що кожний приніс на славу Твоєї величі, послужить усім нам для спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Він зробив пропам’ятними свої чуда; добрий Господь і милосердний, * Він дав поживу тим, що Його бояться.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: прийди милостиво на допомогу своєму народові, якого Ти поживив небесними тайнами, * дозволь йому перейти від зіпсуття давньої людини до нового життя. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії