ГОСПОДА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА, ВЕРХОВНОГО І ВІЧНОГО СВЯЩЕНИКА (біл) Свято
Тісні стосунки з Богом народжують в людині довіру і бажання служити. Aвраам, який готовий пожертвувати Богу свого сина, є прикладом довіри Божому плану. Його постава заохочує нас до служіння у Божих справах. Сьогоднішнє свято дає нам можливість вдивлятися у Христа, Найвищого Священика, який, виконуючи волю Отця, жертвує самого себе в таємниці Хреста. Ранок Воскресіння виявляє нам надію, що жертва служіння в любові провадить до справжньої радості серця. Під час цієї Святої Меси з Марією Дівою у Євхаристії віддаймо Богові священиків, які, уприсутнюючи жертву Ісуса, закликають нас до служіння виховання, щоб самі ставали хлібом для інших.
АНТИФОН НА ВХІДТісні стосунки з Богом народжують в людині довіру і бажання служити. Aвраам, який готовий пожертвувати Богу свого сина, є прикладом довіри Божому плану. Його постава заохочує нас до служіння у Божих справах. Сьогоднішнє свято дає нам можливість вдивлятися у Христа, Найвищого Священика, який, виконуючи волю Отця, жертвує самого себе в таємниці Хреста. Ранок Воскресіння виявляє нам надію, що жертва служіння в любові провадить до справжньої радості серця. Під час цієї Святої Меси з Марією Дівою у Євхаристії віддаймо Богові священиків, які, уприсутнюючи жертву Ісуса, закликають нас до служіння виховання, щоб самі ставали хлібом для інших.
Клявся Господь і каятись не буде: * Ти – ієрей повіки на зразок Мелхіседека.
Мовиться “Слава во вишніх”
КОЛЕКТА
Боже, Ти заради своєї слави і спасіння роду людського схотів установити Христа верховним і вічним Священиком; † вчини, щоб народ, який Він набув для Тебе своєю кров’ю, * з участі в Його спомині черпав міць, яка плине з Його Хреста і воскресі ння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 6, 1-4. 8
Читання з Книги пророка Ісаї.
Того року, коли помер цар Уззія, бачив я Господа на високім і піднесенім престолі; поли Його риз наповнювали храм. Біля Нього стояли серафими. Кожен мав по шість крил: двома закривав собі кожен обличчя, двома закривав ноги, а двома – літав. І кликали один до одного, кажучи: «Свят, Свят, Свят Господь Саваот; вся земля повна Його слави!» Підвалини порогу хиталися від голосу того, хто волав, а дім наповнився димом. Тоді почув я голос Господній, що говорив: «Кого б Мені послати? Хто Нам піде?» І сказав я: «Ось я, пошли мене!» Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 23, 1-3а. 3бв-4аб. 4вг-5аб. 5вг-6
Господь – мій Пастир, всього маю вдосталь.
Господь – мій Пастир. Я не матиму недостатку. *
На зелених лугах Він дає мені відпочити,
веде мене на тихі води; *
мою душу Він обновляє.
Веде мене праведності стежками *
ради Імені свого.
Коли я піду навіть долиною смертної тіні, *
зла не злякаюсь, бо Ти зі мною.
Твій жезл і Твій посох – *
вони мене втішають.
Переді мною трапезу Ти готуєш *
навпроти тих, які мене утискають.
Ти намастив мою голову олією, *
переливається моя чаша.
Отож в усі дні життя мого †
доброта і милосердя супроводжувати мене будуть, *
і я на довгі дні поселюся в домі Господнім.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Єз 36, 25а. 26а
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я окроплю вас чистою водою і дам вам нове серце,
і вкладу у ваше нутро нового духа.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 17, 1-2. 9. 14-26
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус підвів очі до неба і сказав: «Отче, прийшла година. Прослав свого Сина, щоби Син прославив Тебе, так як Ти дав Йому владу над усяким тілом, щоб усім тим, кого Ти дав Йому, Він дав їм вічне життя. Я за них благаю, – не за світ благаю, але за тих, кого Ти Мені дав, бо вони Твої. Я дав їм Твоє Слово, та світ їх зненавидів, бо вони не від світу, як і Я не від світу. Не благаю, щоб Ти забрав їх від світу, але щоби зберіг їх від лукавого. Вони не від світу, як і Я не від світу. Освяти їх в істині; Слово Твоє – то істина. Як Ти послав Мене у світ, так і Я послав їх у світ. За них Я посвячую себе, щоб і вони були освячені в істині. Благаю не лише за них, а й за тих, хто повірить у Мене через їхнє слово, щоб усі були одне, – так, як Ти, Отче, в Мені, а Я в Тобі, – щоб і вони в Нас були одне, аби світ повірив, що Ти Мене послав. І Я славу, яку Ти Мені дав, дав їм – щоби були одне, як і Ми одне. Я в них, а Ти – в Мені, щоб були досконалі в єдності, аби світ пізнав, що Ти Мене послав і полюбив їх, так як і Мене полюбив. Отче, ті, яких Ти Мені дав, – хочу, щоб там, де Я, і вони були зі Мною, щоби бачили Мою славу, яку Ти Мені дав, бо Ти полюбив Мене раніше від заснування світу. Отче праведний, і світ Тебе не пізнав, але Я Тебе пізнав; й оці пізнали, що Ти Мене послав. І Я явив їм Твоє Ім’я, і являтиму, щоб любов, якою Ти полюбив Мене, була в них, і Я – в них». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Любов, яку Бог явив нам у дарі Сина і в Його цілковитому оголенні, квапить нас до відповіді серцем і повної участі в Його Жертві. Скеруймо, отже, до Отця через Його Сина Ісуса наші прохання:
Будемо повторювати: Ісусе Священику, почуй нас, Ісусе Священику, вислухай нас.
1. Ісусе, Священику вірний, підтримуй Церкву в її стараннях будувати бачення виховання на цінностях Твого навчання, щоб вона з ентузіазмом будувала цивілізацію любові.
2. Ісусе, Священику для людей встановлений, додай відваги нашим душпастирям, щоб виходили на окраїни світу з Твоїм Євангелієм.
3. Ісусе, Священику милосердний, хай на нашій землі запанує Твій мир, якого світ дати не може.
4. Ісусе, Священику з людей узятий, наділи нашу парафіяльну спільноту новими і святими покликаннями, щоб молоді люди були готові до служіння в Твоїй Церкві.
5. Ісусе, Священику майбутніх благ, наділи радістю бенкету в небесному Єрусалимі померлих священиків і тих, кому вони уділяли Святих Таїнств.
6. Ісусе, Священику доброчинний, приклич з-посеред нас волонтерів милосердя, які з радістю виконуватимуть завдання допомоги братам і сестрам у вірі.
Отче всілякого блага, ми знаємо, що приклад служіння – це Твій Син, в долоні якого ми складаємо наші покликання, просячи Тебе, щоб Ти прийняв відречення Твого люду і готовність служити братам, за яких сьогодні ми заступаємося. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, дай нам гідно брати участь у цих тайнах, † бо кожного разу, коли здійснюється спомин цієї жертви, * довершується справа нашого від-куплення. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕФАЦІЯ: Священство Христа і священицьке служіння
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До-стойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі , * святий Отче, Всемогутній, вічний Боже. Ти через помазання Святим Духом * встановив Твого Єдинородного Сина Священиком нового і вічного завіту * і постановив, що Його єдине священство буде тривати в Церкві. Христос не тільки обдарував увесь відкуплений люд царським священством, * а й у своїй любові до братів вибирає людей, котрі через Рукоположення отримують участь у Його священицькій службі. В Його Ім’я вони відновлюють жертву, через яку Він відкупив людей, * і приготовляють для Твоїх дітей пасхальну трапезу. * Вони оточують любов’ю Твій святий народ, годують його Словом і зміцнюють Таїнствами. Жертвуючи своє життя для Тебе і для спасіння братів, вони прагнуть уподі бнитися до Христа * і складають Тобі свідчення віри і любові. Тому і ми, Господи, з усіма А нгелами та Святими * прославляємо Тебе, з радістю взиваючи: Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот…
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Це – Тіло моє, що за вас дається; * Це – чаша Нового Завіту у моїй Крові, – говорить Господь, – * Робіть це кожний раз, коли споживатимете, на мій спомин.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо Тебе, Господи: † завдяки участі в цій жертві, котру Твій Син наказав складати на Його спомин, * вчини нас самих разом із Ним вічним для Тебе приношенням. Котрий живе і царює навіки вічні.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії