(зел) Понеділок ХІ звичайного тижня
Зло існувало у світі з часів, коли людство піддало сумніву доброту і любов Бога. Саме тому Ісус говорить про зло як про те, що існувало й існуватиме завжди. Він вчить нас протиставити самих себе злу смиренням, добротою і любов’ю. Так ми приречемо зло на поразку. Це є метою християнського життя, бо Христос переміг зло на Хресті. Рятуй нас, Господи, від зла в наших серцях.
Або (біл) довільний спомин св. АЛЬБЕРТА ХМЕЛЬОВСЬКОГО, монаха
Святий Альберт (Адам Хмельовський) народився в 1845 році у Польщі. Ще юнаком приєднався до повстання, яке спалахнуло в 1863 році. Тяжко поранений, він потрапив у полон і втратив ногу. Після втечі з полону вчився малярського мистецтва. Йдучи за голосом покликання, залишив розпочату мистецьку кар’єру і в Кракові допомагав бідним, а з часом заснував конгрегацію братів і сестер, що служать убогим. Св. Альберт відзначався героїчною любов’ю до ближнього, любов’ю до вбогості та довірою до Божого Провидіння. Помер у Кракові 25 грудня 1916 року.
Спільні Меси: про ченців
АНТИФОН НА ВХІДЗло існувало у світі з часів, коли людство піддало сумніву доброту і любов Бога. Саме тому Ісус говорить про зло як про те, що існувало й існуватиме завжди. Він вчить нас протиставити самих себе злу смиренням, добротою і любов’ю. Так ми приречемо зло на поразку. Це є метою християнського життя, бо Христос переміг зло на Хресті. Рятуй нас, Господи, від зла в наших серцях.
Або (біл) довільний спомин св. АЛЬБЕРТА ХМЕЛЬОВСЬКОГО, монаха
Святий Альберт (Адам Хмельовський) народився в 1845 році у Польщі. Ще юнаком приєднався до повстання, яке спалахнуло в 1863 році. Тяжко поранений, він потрапив у полон і втратив ногу. Після втечі з полону вчився малярського мистецтва. Йдучи за голосом покликання, залишив розпочату мистецьку кар’єру і в Кракові допомагав бідним, а з часом заснував конгрегацію братів і сестер, що служать убогим. Св. Альберт відзначався героїчною любов’ю до ближнього, любов’ю до вбогості та довірою до Божого Провидіння. Помер у Кракові 25 грудня 1916 року.
Спільні Меси: про ченців
Почуй, о Господи, мій голос, коли взиваю, * Ти – моя поміч, не відкидай мене * і не залишай мене, Боже мого спасіння! (Пор. Пс 27 (26), 7. 9)
КОЛЕКТА
Боже, Ти є силою тих, що довіряють Тобі; † вислухай милостиво наші благання, адже без Тебе ми нічого не можемо вчинити, * допомагай нам пості йно своєю благодаттю, щоб наша воля і вчинки були згідними з Твої ми заповідями і угодними Тобі . Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, багатий милосердям, Ти надихнув святого Альберта, щоб він побачив у найбі льш знедолених і покинутих людях зневажене обличчя Твого Сина, † милостиво вчини, щоб ми, виконуючи вчинки милосердя, * стали за його прикладом добрим і життєдай- ним хлібом для всіх нужденних. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Кор 6, 1-10
Читання з Другого Послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Ми, як співпрацівники, благаємо, щоб ви Божої благодаті не приймали надаремно. Адже сказано: «У сприятливий час Я вислухав тебе і в день спасіння допоміг тобі». Ось тепер – час сприятливий! Ось тепер – день спасіння! Ми не даємо нікому ніякої нагоди для спотикання, щоб не виставляти на глум служіння, але в усьому виявляємо себе як слуги Бога: у великому терпінні, в стражданнях, у нещастях, у пригніченнях, у ранах, у в’язницях, у заворушеннях, у труднощах, у недосипаннях, у постах, у чистоті, в пізнанні, в довготерпінні, в лагідності, у Святому Дусі, у нелицемірній любові, у слові істини, в силі Божій, зі зброєю праведності у правій та лівій руці, у славі й безчесті, в ганьбі й похвалі; як ті, які сіють оману, але ми правдомовні; як невідомі, але добре знані; як ті, які вмирають, однак ми живі; як карані, але не страчені; як ті, які сумують, але завжди радіють; як убогі, але багатьох збагачуємо; наче ті, які нічого не мають, але всім володіють. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 98, 1. 2-3аб. 3в-4
Усьому світу Бог явив спасіння.
Заспівайте Господу нову пісню, *
бо Він учинив чуда.
Мені вчинила спасіння Його правиця, *
Його святе рамено.
Господь явив своє спасіння, – *
перед очима народів відкрив свою справедливість.
Він згадав свою милість *
і свою справедливість домові Ізраїля.
Всі кінці землі побачили *
спасіння нашого Бога.
Вигукуй Господу, вся земле, – *
вигукуйте радісно, співайте і грайте!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 119, 105
Алілуя, алілуя, алілуя.
Твоє слово – для стіп моїх світильник,
світло на моїй стежці.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 5, 38-42
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Ви чули, що було сказано: “Око за око і зуб за зуб”. А Я кажу вам: не противтеся злому; але якщо тебе хто вдарить у твою праву щоку, підстав йому й другу. А тому, хто хоче з тобою судитися і забрати в тебе одяг, віддай йому й хітон. Якщо хто примушуватиме тебе пройти одну милю, йди з ним дві. Тому, хто просить у тебе, дай; і від того, хто хоче в тебе позичити, не відвертайся». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сповнені духом християнської любові, просімо Господа про благодаті для святої Церкви, яка в світі довершує Його діло відкуплення:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона оживляла стосунки між народами духом братерської любові та волею взаємного прощення всіх помилок минулого.
2. Молімося за Святішого Отця, щоби, зміцнений благодаттю, він неустанно закликав весь світ перемагати зло добром.
3. Молімося за політиків, які схвалюють збройне розв’язання конфліктів, щоб Господь наповнив їхні серця своїм миром і допоміг долати всі труднощі мирним шляхом.
4. Молімося за нашу Батьківщину, щоб, не піддаючись провокації до ворожнечі й помсти, вона будувала для своїх дітей майбутнє на фундаменті миру та справедливості.
5. Молімося за померлих, щоб Господь явив їм своє милосердя і дарував участь у радості Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми прославляли Господа не тільки молитвою у храмі, але й нашою щоденною працею і допомогою ближньому.
Всеблагий Отче, вислухай наші молитви і допоможи нам завжди йти дорогою любові. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, Ти в хлібі та вині даєш людині поживу, яка її підтримує, і таїнство, яке її відновлює; * вчини, щоб нам ніколи не бракувало поживи для тіла та душі . Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Одного в Господа прошу, одного я благаю: * жити в домі Господнім * по всі дні життя мого.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, святе Причастя, яке ми прийняли, означає сопричастя вірних у Тобі , * вчини, щоб воно будувало єдність Твоєї Церкви. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії