Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 3 липня - урочистість святого апостола Томи
10:09 Понеділок 0 1 169
3-07-2017, 10:09

3 липня - урочистість святого апостола Томи

3 липня Католицька Церква відзначає літургійний спомин св. Томи Апостола.
Тома, правдоподібно, народився в Галілеї в скромній сім'ї, але немає відомостей про те, що він був рибалкою. Будучи іудеєм, він став апостолом Христовим, про що не збереглося свідчень. Його ім'я сирійське і означає "близнюк", також його називали Didymus, що з грецького перекладається так само.
Тома згадується в Євангелії, коли він засумнівався в тому, що Христос дійсно воскрес із мертвих, «якщо не побачу на його руках знаків від цвяхів і не вкладу свого пальця у місце, де були цвяхи, а й руки моєї не вкладу в бік його, - не повірю!» (Йн 20, 25).
Через вісім днів Христос прийшов до нього і сказав «Подай сюди твій палець і глянь на мої руки. І руку твою простягни і вклади її у бік мій. Та й не будь невіруючий, - а віруючий!» І відказав Тома, мовивши до нього: «Господь мій і Бог мій!» І каже йому Ісус: «Побачив мене, то й віруєш. Щасливі ті, які, не бачивши, увірували!» (Йн 20, 27-29). Цей випадок започаткував вираз "Тома невіруючий".
Щоб не докоряти Томі у відсутності віри, нагадаємо, що він був людиною, яка невпинно шукала правду. Як цікава дитина, він постійно ставив питання. Раніше, коли Ісус сказав своїм учням, «Іду бо напоготовити вам місце. І коли відійду і вам місце споготую, то повернуся і вас до себе візьму, щоб і ви були там, де я» - спантеличений Тома сміливо просить Ісуса пояснити:  «Господи, не знаємо, куди ти йдеш. І як нам знати тую путь? Ісус до нього: «Я - путь, істина і життя! Ніхто не приходить до Отця, як тільки через мене». (Йн 14, 2-7)
Коли стривожені учні не хотіли, щоб Ісус пішов воскрешати Лазаря з мертвих, кажучи: "Учителю, оце недавно юдеї тебе каменувати хотіли, а ти знов туди ідеш?", Тома запропонував: «Ходімо й ми з ним, щоб разом умерти» (Йн 11, 16).
Відомості про місіонерську діяльність Томи не завжди надійні, але найчастіше вважають, що він проповідував в Індії. У Acta Thomae говориться, що коли апостоли ділили між собою світ для своєї місіонерської праці, для Томи дісталася Індія, але він сказав, що недостатньо здоровий, і що іудей не може навчати індійців, навіть те, що він побачив Христа не змусило його передумати.
Потім перед купцем Аббаном з’явився Христос і Тома був проданий в рабство королю, що правив частиною Індії. Коли Тома це побачив, то сказав, "Як Ти хочеш, Господи, нехай так буде".
При індійському дворі, Томі, як тесляру і будівельникові, було наказано побудувати палац. Проте у відсутності короля, Тома нічого не будував, а витратив усі 20 срібних зливків, даних йому королем  на діла милосердя.
Коли король повернувся, то вкинув Тому до в’язниці, маючи намір здерти з нього шкіру. В той момент помер брат короля, і коли йому показали місце на небесах, яке підготував Тома для короля своїми добрими ділами і дозволили повернутися на землю, то він запропонував королю викупити те місце для себе. Король відмовився, випустив Тому і був ним охрещений.
На березі Малабара є християни, що вважають себе нащадками тих, кого навернув Тома. Вважається, що він побудував тут сім церков, був пронизаний списом на "Великому Пагорбі" біля Мадраса і похований в Мілапоре.
Ймовірно, що Тома потрапив в Індію місіонером. Індійські християни, особливо в Керала, часто називають себе "християнами святого Томи", а в церкві Мілапора є хрест VI століття, на якому є напис про нього. У 1522 році португальці виявили за припущенням могилу апостола, і зараз частина мощей знаходяться в соборі Святого Томи в Мілапоре.
Велика частина останків швидше за все була перенесена в VI столітті до Едесу, Месопотамія, про що вказується в Acta Thomae. Далі вони переміщалися в різні місця і наостанок залишилися в Ортоні в Абруцці, де знаходяться досі. Згідно Евсевія, Тома проповідував в Парфії.
Діяння святого в III - IV ст. були записані в Acta Thomae. Це один з найпоширеніших і виключно цікавих ранньохристиянських апокрифів, проте він є не більше ніж популярним читанням, написаним в інтересах неправдивих гностичних навчань (наприклад про необхідність доброчесної безшлюбності хриситиян).
Незважаючи на те, що Тома сам сумнівався, розвіював сумніви багатьох людей під час своїх місіонерських поїздок. Він відповідав на питання з дитячим, люблячим серцем, навчений Христом.
Існує декілька апокрифічних праць, що приписуються святому Томі :
Євангеліє від Томи
Смерть апостола Томи
Святого Тому вважають апостолом Індії. Він покровитель архітекторів, будівельників, теслярів, мулярів, геометрів, теологів, інших будівельних працівників, сліпих (через свою випадкову духовну сліпоту), Індії і Пакистану.
За матеріалами: apostol, biblia.wiara
Святі дня 08:00 Четвер 0 2 845 23 вересня – обов’язковий спомин святого Піо з П’єтрельчини, покровителя підлітків Франческо Форджоне (1887–1968) народився в П’єтрельчині (Італія), у побожній сім’ї бідних землеробів. Уперше отримав видіння Ісуса у п’ять років і твердо вирішив присвятити себе Господу. Дитиною тяжко працював, допомагаючи родині, практикував умертвлення й багато молився. 1903 року долучився до капуцинів у Морконе, взявши ім’я Піо.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.